Merhabalar! Günümüzde giderek artan özgüven problemiyle ilgili konuşacağız. Özgüven problemlerine geçmeden önce, özgüvenin ne olduğunu bilmemiz gerekir. Özgüven, bireylerin kendilerine olan güveni ve barışık olma halidir. Özgüven problemi yaşamayan bireyler kendilerini severler, birçok konuda kendini yeterli görürler. Özgüven dediğimiz olgu aslında bebeklik yıllarımızda ailemiz ile kurduğumuz iyi ilişkiler çerçevesinde oluşmaya başlar ve hayatımızın tüm evrelerinde önemli rol oynar. Kısacası, özgüven duygusu bebeklik yıllarımızdan itibaren ailemizin ve çevremizin bize karşı davranışları ile oluşmaya başlar. Özellikle de çocukluk yıllarında özgüven kırıcı davranışlarla karşılaşmak, bu duygunun eksikliği ile sonuçlanır. Araştırmalar 2-6 yaş arasındaki dönemde ebeveynlerinden sevgi görmeyen, iletişim kuramayan ve devamlı olarak akranlarıyla kıyaslanan çocukların ileriki yaşlarda ciddi özgüven eksikliği yaşadığını ortaya koydu. Ayrıca aşırı korumacı ailede büyüyen çocuklarda da özgüven eksikliği çok yaygın görülür. İlerleyen dönemlerde kendilerini ağır biçimde eleştiren, hata yapmaktan korkan, ikili ilişkilerden ve sosyallikten kaçan bireylere dönüşme ihtimalleri yüksektir.
Peki özgüvenimizi arttırmak için neler yapabiliriz?

-Öncelikle kendinize değer vermekle başlayın. Kendi değerimizin farkına varmak hayatımızdaki insanlarında bize verdiği değerin ve davranışların değişmesine sebep olur.
-Kendinizi devamlı olarak eleştirmeyin. Hiç kimse mükemmel değildir. Herkes hatalar yapabilir. Mükemmel ve hatasız olarak gördüğünüz kişiler bile ciddi hatalar yapabilir.
-Hatalarınızdan ders almaya çalışın ama bunu dünyanızı yıkacak bir mesele haline getirmeyin. İnsanlar hata yaparak ve bu hatalardan dersler çıkararak gelişirler.
-Kendinize küçük hedefler koyun. Büyük ve ulaşamadığınız hedefler koymak sizin başarısız olma oranınızı arttıracaktır. Bu başarısızlıklarda kendinize olan güveninizi düşürecektir. Ancak koyduğunu küçük hedefler sizi daha kolay başarıya taşır ve başardıkça kendinize olan güveninizde yerine gelir.
-Özgüven problemleri arkadaş çevremizden ya da özel hayatımızdan kaynaklanıyor olabilir. Belki de özgüveninizi düşürmenize sebep olan şeylerden biri de çevrenizdeki insanların size karşı olan olumsuz davranışlarıdır. Farklı insanlar tanımaya cesaret edin. Sizi aşağıya çeken insanları hayatınızdan uzaklaştırın ve size hak ettiğiniz değeri veren insanları hayatınıza alın. Size değer veren insanlarla birlikte olmak sizin de kendinize olan güveninizi arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Özgüven probleminiz ciddi boyuttaysa, bir ruh sağlığı uzmanından yardım almanız gerekir. Özgüven tedavisinde Bilişsel-Davranışçı Terapi (BDT) uygulanır. Terapi, kendinize ve hayata dair işlevsiz düşüncelerimizi değiştirmemize yardımcı olur.

Merak ettiğiniz sorular için ulaşabilirsiniz.