“Dünyası Ramazan Olanın Ahireti Bayram Olur”
Ramazan ayı, manevi atmosferiyle bizleri kuşatmak için evlerimize, işyerlerimize, yüreklerimize, insani ilişkilerimize kısacası hayatımızın her alanına misafir olarak bereketiyle geliyor. Misafir en güzel şekilde ağırlandığında ev sahibinden hoşnut olur ve tekrar gönül huzuru ile gelmek ister. Bu yüzden bizlere gelen misafire iyi bir hazırlık yapmamız gerekir.


Sayılı günlerin ömrü azdır, hiç farkında olmadan gelir geçer. Ramazan da daha dün başlamış gibi farkına varmadan biter. Düşünün ki ömrümüzden 30 gün daha gidecek.


Gelin bu sene Ramazan, maneviyatıyla ve bereketiyle bizleri kuşatarak şekillendirsin ve her zamankinden farklı olsun. Ramazan ayında inmeye başlayan Kur’an-ı Kerim’le aramızdaki mesafeleri kaldırmak suretiyle okumaya, anlamaya ve yaşamaya gayret edelim. Bize bizi anlatan ve bizi iyiliğe ve insan olmaya çağıran kuranın emrettiklerini yapmaya, yasakladıkları günah, haram ve kötülüklerden uzak durmaya çalışalım. Göreceğiz ki huzur kendiliğinden bizleri kuşatacaktır.


Nasıl ki Kur’an-ı Kerimin
• İndiği dağ, “nur dağı” oldu,
• İndiği şehir, Ümmül Kura ve “Mükerreme” oldu,
• İndiği ay, aylar içerisinde “sultan” oldu,
• İndiği gece, 83 yıllık bir ömre bedel “Kadir” oldu,
• İndiği insan, “Hz. Muhammed Mustafa” oldu,


İnsan kendisine inen kuranı yaşar ve hükümleriyle amel eder, Kur’an’ın insanı olursa, O’nun ahlakıyla ahlaklanır ve gösterdiği yolda bir hayat sürerse şereflenir.


“Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. ” (Bakara 185) ayeti kerimesi açık bir şekilde bizlere İmsaktan İftara Oruç tutmayı emrediyor.

“Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Îmân 28, Savm 6) buyurmak suretiyle Efendimiz orucun sadece Allah için tutulacağını ve “Nefsimi yed-i kudretinde bulundurana yemin ederim ki oruçlunun ağız kokusu Allah’ın indinde misk kokusundan daha hayırlıdır. O benim için yemeği, içmeği ve şehvetini terk ediyor. Oruç benim içindir ve onu ancak ben mükafatlandırırım.” (Buhari, Savm, 2) ecrinin Allah tarafından verileceğini bildirdiği önemli bir ibadettir.

10 Mart 2024 Pazar günü ilk teravih namazımızı kılacağız. 11 Mart 2024 Pazartesi günü ilk sahura kalkacak ve ilk orucumuzu tutacağız.

Ramazan’ın evlerimize, hanemize bereketler getirmesini Rabbimizden niyaz ediyor, tebrik ediyorum.

Cuma gününün selamı, rahmeti ve bereketi hepinizin üzerine olsun.