Hacı Adaylarımız artık Hacı oldu… Şimdiye kadar hacı adayları diyorduk. 15 Haziran Cumartesi günü Arefe günü. Yani hacılarımız Hacı ünvanını alacağı büyük gün...
Artık hacı adayları değil, hacılarımız diye hitap ediyoruz.

Hacca gelirken, ilk defa Kâbe’yi ziyaret etmek için umre yapan hacı adaylarımız şimdi yeniden ihrama girecek. Kılacakları iki iki rekât ihram namazından sonra ve hacca niyet edecek.

Nasıl niyet EDECEK? “Ya Rabbi, Senin rızan için Hac yapmak istiyorum, bunu bana kolay kıl ve benden kabul eyle” dedikten sonra Lebbeyk diye başlayan telbiyeyi getirecek.

Biz namaz kılarken, “Ya rabbi niyet ettim senin rızan için, sabah namazının sünnetini veya farzını kılmaya”, diye niyet ediyoruz. Bu niyette bunu bana kolay kıl ve benden kabul eyle demiyoruz.

Hacda bir meşakkat var, ihram var, yürümek var, telaş var. İlk defa çadırda kalmak var. İhram yasakları var. Yorulmak var. İşte bunun için zorluk karşısında Rabbimizden kolaylık talep ediyoruz. Bizler de Arafat’a çıkış için gereken hazırlıklarımızı yapıyoruz.
Kafile Başkanları ve Din Görevlilerimiz hacı adaylarımıza intikaller hakkında, Arafat Vakfesi ve Duası hakkında, Müzdelife ve Mina’da yapılacaklar hakkında bilgilendirmeler yapıyor. Servis ekipleri Arafe gününden bir gün önce gece vakti otellerden Arafat vakfesinin yapılacağı çadırlara intikalleri planlıyor. Yani büyük bir taşınma var.

Haccın farzlarından biri Arafat vakfesi. Arafat’a arefe günü çıkmazsanız hacı olamıyorsunuz. O kadar önemli yani.
Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.v.) “Hac, Arafat’ta olmaktır” buyuruyor. (İbn Mâce, Menasik, 57).
Yani Hac, ARAFAT’TIR. Arafat, zamanların en bereketlisi olan Arife Günü, mekânların en mübareği olan Arafat’ta, Hazreti Muhammed (s.a.s.) gibi yüzünü Kâbe’ye çevirip sırtını Cebel-i Rahme’nin (Rahmet Dağı’nın) eteklerine vererek, Rahman’ın rahmetine nail olabilmektir. Bütün Müslümanların derdine derman olabilmektir. Günahlardan sıyrılıp gözyaşlarıyla dolabilmektir. Cehaletten kurtulup marifetullah ile olabilmek için bir irfan ve marifet mektebidir.
Arafat’ta öğle ve ikindi namazları birlikte kılındıktan sonra, Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali ERBAŞ Hocamız, Arafat Vakfe duasını yaptı, işte bu duanın bitiminden sonra, hacı adayları birbirleri ile kucaklaşarak hacılıklarını tebrik ettiler.
Artık yeni bir duruş ve bakış ile İslam’ı temsil etmeye, İslam’ın bir emri olan hac ibadetini yerine getiren nadir insanlardan biri olacaklardır. Müzdelife’ye intikalden sonra akşam ve yatsı namazlarını birlikte kılıp Vakfe duası yaptılar, ardından şeytan taşlamadan sonra traş olup ihramdan çıktılar. Hacı olmanın ilk şartı olan Arafat vakfesinden sonra geriye farz olan Kâbe’yi tavaftan sonra hacılıkları kesin olarak tescillenecektir.