Aydın Ses Gazetesi'nden Mehmet Kavas'ın haberine göre, Aydın’da ilçe kongrelerini tamamlayan CHP’de 38’inci İl Olağan Kongresi gerçekleştirildi. Efeler ilçesindeki Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen kongrede divan başkanlığı CHP Parti Meclisi Üyesi Müslim Sarı yaptı. Kongreyi CHP Aydın Milletvekilleri Bülent Tezcan, Hüseyin Yıldız, Süleyman Bülbül ve Evrim Karakoz, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, CHP eski İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek, ilçe belediye başkanları, ilçe örgüt başkanları, Millet İttifakı’nda yer alan partilerin il başkanları ve partililer takip etti.

“BU BAŞARI HEPİMİZİN”


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye çıkan CHP Aydın İl Başkanı Hikmet Saatçı, partililere seslendi. Alkışlar eşliğinde konuşmasına başlayan Saatçı, AK Parti iktidarını eleştirdi. Yerel seçimlere de değinen Saatçı, “Zor bir seçim sürecini geride bırakarak ve ilçe kongrelerimizde kan değişimleri gerçekleştirdik. Görevi biten tüm yol arkadaşlarıma teşekkür ediyor, sizlerin huzurunuzda ilçe yönetim kurullarında göreve başlayan tüm yol arkadaşlarıma hayırlı olsun dileklerimi sunuyorum. Yönetimlerde kimlerin olduğu önemli olmaksızın, geçmişimizden aldığımız güç ve tarihsel sorumluluğumuzun farkında olarak artık yerel seçimlere hep birlikte, omuz omuza yürümek zorundayız. Genel seçimlerde Aydın'da yüzde 60 oy aldık. Milletvekili sayımızı 3'ten 4'e çıkardık. Kentimizdeki bu başarı hepimizin. En genç üyemizden yaşça en büyük üyemize kadar hepimizin. Şimdi yerel seçimlere odaklandık. Bugün kongre salonunda olan birlik ve beraberliğimiz kentimizin her noktasında yapacağımız çalışmalar ile ilmek ilmek işleyeceğiz.” diye konuştu.

“YÜZDE 70 OYLA ÇERÇİOĞLU’NU SEÇECEĞİZ”


AK Parti’nin kale olarak gördüğü ilçelerde de zafer elde edeceklerini vurgulayan Saatçı, “17 ilçemizi kazanacak, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Özlem Çerçioğlu'nu yüzde 70 oy ile yeniden seçeceğiz. Aydın'da sosyal belediyecilik anlayışı ile tarih yazmaya devam edeceğiz. Kentimizin en uzak mahallelerinde ve en ücra köşelerinde dahi imzası bulunan, hizmetleri ile gönüllerde taht kuran ve her daim; hem bu topraklarda yaşayan kadim hemşehrilerimizin hem de örgütümüzün başını hep dik tutan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu'na bir kez daha siz değerli örgütümüzün önünde teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

SAATÇI, BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI VERDİ


Cumhuriyet Halk Partisi'nin 100 yıllık geçmişiyle, tecrübeleriyle, mücadelesiyle partimize karşı sorumluluğumuzu biliyoruz. Bugün de bir demokrasi şöleni yaşıyoruz. CHP'nin hiçbir kongresinin kaybedeni olmaz, bugün de kongremiz de var olan birlik ve beraberliğimiz partimize güç katacak, mücadelemiz el ele, omuz omuza alanlarda ve sahalarda devam edecektir. 2019 yerel seçimlerinde rotasını örgütümüzün verdiği emek ve göstermiş olduğu özveri ile çizdiğimiz bu yolda; Biz Cumhuriyet Halk Partililer şartlar ne olursa olsun koltuk için partimizden ayrılmayız, partimizi terk etmeyiz. Koltuk için ayrılanlar oluyorsa bunun arkasında başka bir şey vardır. Biz 100 yıllık koca çınarımızın gölgesinden, Ata'mızın çizdiği yoldan asla vazgeçmedik. Çıktığımız bu iddialı yolda, başkaları yoldan çıksa da, biz ne yolumuzdan döneriz ne de hedeflerimizden vazgeçeriz. Biz yolumuza emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz, hep birlikte devam edeceğiz. Birlikte başaracağız, birlikte kazanacağız.” “HIRSIZ FATİH” SLOGANLARI
CHP Aydın İl Kongresi'nde İl Başkanı Hikmet Saatçı'nın konuşma yaptığı esnada salondan dikkat çeken bir slogan yükseldi. İl Başkanı Saatçı’nın "2019 yerel seçimlerinde rotasını örgütümüzün verdiği emek ve göstermiş olduğu özveri ile çizdiğimiz bu yolda; Biz Cumhuriyet Halk Partililer şartlar ne olursa olsun koltuk için partimizden ayrılmayız, partimizi terk etmeyiz. Koltuk için ayrılanlar oluyorsa bunun arkasında başka bir şey vardır." ifadelerini kullandıktan sonra salonda bulunan partililer tarafından 'Hırsız Fatih' sloganları atıldı. Söz konusu bu slogan, geçtiğimiz günlerde CHP'den istifa eden Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay'a hitaben yapıldığı şeklinde yorumlandı.

TEZCAN’A TEPKİ


Kongrede konuşan CHP’li Milletvekilleri Tezcan, Yıldız, Bülbül ve Karakoz, AK Parti iktidarını eleştirerek birlik ve beraberlik mesajları verip yerel seçimlerin önemine dikkat çekti. Milletvekili Tezcan ise konuşması esnasında partililerin tepkisiyle karşı karşıya kaldı. Ön seçimi savunan açıklamalarda bulunan Tezcan'a tepki gösteren partililer, "Sen 4 dönemdir kontenjan adayı ile milletvekili oluyorsun" ifadelerini kullanarak salonu terk etti.

İŞTE YENİ YÖNETİM


Konuşmaların tamamlanmasının ardından seçime geçildi. Blok liste halinde yapılan kongrede mevcut il başkanı Hikmet Saatçı kullanılan tüm oyları alarak yeniden il başkanı seçildi. Saatçı, başkanlığındaki yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: “Orçun Akbulut, Aşkın Atlı, Bilge Balcı, Metin Başaran, Mustafa Ümit Coşkun, Ozan Çavuşoğlu, Savaş Çırban, Erkan Emre, Kaan Erçetin, Fatih Ertaş, Dursun Evren Akçaalan, Kurtuluş Geyik, Kemal Güneri, Muharrem Katırcıoğlu, Elif Selay Kılınç, Güler Kurudere Akbaş, Orhan Küsem, Önder Şimşek, Nihat Taştan, Aytaç Toker, Sinan Tosun, Ümit Tosun, Nurten Üstün, Serkan Yılmaz.”
Ahmet Deniz Atabay, Mustafa İberya Arıkan, Naim Atmaca, Vasıf Süha Bayırlı, Özlem Çerçioğlu, Uğur Doğanca, Sergül Duransoy, Ömer Günel, Mehmet Gürbilek, Hasan Karayer, Fuat Öndeş, Ali Kemal Özcan, Hikmet Saatçı, Ümit Yaşar, Osman Yıldırımkaya, Ahmet Yılmaz ise kurultay delegeleri olarak seçildi.