Anestezi teknikeri olmak isteyenler tarafından anestezi teknikeri maaşı 2024 yılında ne kadar oldu merak ediliyor. Maaşlar belirli faktörlere göre belirleniyor. Devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde çalışan teknikerlerin maaşı birbirinden farklı oluyor.

Devlet hastaneleri ve özel hastanelerde çalışan anestezi teknikerlerinin maaşlarını derledik. İşte detaylar…

Anestezi Teknikeri Maaşı 2024 Yılında Ne Kadar?

Sağlık sektörünün belkemiğinden olan anestezi teknikeri, ameliyatlar için kilit öneme sahiptir. Hastanın ameliyatta uyumasını ya da işlem uygulanan bölgeyi hissetmemesini sağlarlar.

Şimdi anestezi teknikeri maaşlarını inceleyelim…

Anestezi teknikeri maaşı 2024 yılında özel ve devlet dahil olmak üzere şu şekildedir:

 • Anestezi teknikeri maaşları 17.002 TL- 39.000 TL aralığındadır.

Anestezi Teknikeri Maasi 1

Özelde Anestezi Teknikeri Maaşları

Özel hastanelerde çalışan anestezi teknikerleri, devlette çalışan anestezi teknikerlerine oranla daha düşük maaş alırlar. Özel hastanelerde anestezi teknikeri olmak için hastane tarafından iş görüşmesine çağrılır.

Devlet ise anestezi teknikerini KPSS puanına göre atar. Bu nedenle iki maaş arasında farklar bulunur.

Özel sektör anestezi teknikeri maaşları şöyledir:

 • Özel Anestezi Teknikeri Maaşı 2024: 17.002 TL-30.000 TL aralığındadır.

Anestezi Teknikeri Devlette Ne Kadar Maaş Alıyor?

Anestezi teknikerleri gerekli KPSS puanını aldıktan sonra devlete atanabilir. Devlete atanan anestezi teknikeri maaşı, özel sektör maaşlarından yüksektir.

Devlette de yeni atanan anestezi teknikeri maaşı, deneyimli anestezi teknikeri maaşlarına göre düşüktür. Örneğin 1 yıllık anestezi teknikeri maaşı ile 4 yıllık anestezi teknikeri maaşı farklıdır.

Devlet hastanelerinde çalışan anestezi teknikeri maaşı 2024 yılında aşağıdaki gibidir:

 • Devlet Anestezi Teknikeri Maaş: 33.500 TL-39.000 TL arasındadır.

Anestezi Teknikeri Maasi 4

Anestezi Uzmanı Maaşları 2024

Anestezi uzman doktoru, ameliyat hastalarının ameliyat hazırlık protokollerini yapar. Ayrıca hastanın sağlık durumuna göre operasyonun anestezi altında yapılıp yapılmayacağının kararını verir. Ardından servis doktorları ile hastanın tedavi ve ameliyatlarının hatasız olması için gerekli iletişimi sağlar.

Anestezi uzman doktor maaşları aşağıdaki gibidir:

 • Devlet Anestezi Uzmanı Maaşı: 90.000 TL-120.000 TL civarlarındadır.

Anestezi Teknikeri Maaşları Neye Göre Değişir?

Anestezi teknikeri maaşları özel ve devlet hastanelerinde kişinin üniversite eğitimine, sertifikalarına ve dil seviyelerine bağlı olarak değişir. Anestezi teknikeri maaşlarını etkileyen başka faktörler de vardır. Şimdi bu faktörleri devlet ve özel hastaneler bazında inceleyelim…

Devlette anestezi teknikeri maaşları aşağıda yer alan faktörlere göre şekillenmektedir:

ABD'li dev banka tarih verdi! Altın fiyatları zirveyi görecek ABD'li dev banka tarih verdi! Altın fiyatları zirveyi görecek
 • Çalışılan kurum
 • Ünvan, derece, deneyim
 • Eğitim seviyesi
 • Çalışma şartları
 • Medeni durum ve çocuk sayısı

Anestezi Teknikeri Maasi 6

Özel sektördeki anestezi teknisyenlerinin maaşını etkileyen faktörler aşağıdaki gibidir:

 • Çalışılan hastanenin büyüklüğü
 • Hastanenin bulunduğu şehir
 • Deneyim ve pozisyon
 • Eğitim seviyesi
 • Prim ve sosyal yardım
 • Performans değerlendirmeleri

Anestezi Teknikeri Nedir? Nasıl Olunur?

Anestezi, sağlık sektöründe cerrahi işlem gerektiren durumlarda kritik öneme sahiptir. Anestezi bölümünde çalışan kişilere anestezi teknikeri denir. Anestezi teknikerleri, doktorun talimatları doğrultusunda anestezi işlemini gerçekleştirir.

Anestezi teknikerleri; hastaların anesteziye hazırlanmalarında, anestezi ekipmanlarının hazırlanmasında ve anestezinin uygulamasında rol oynarlar.

Anestezi teknikerlerinin görevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Hastaların anestezi sürecine hazırlanmalarına yardımcı olmak
 • Hastaların tıbbi geçmişlerini incelemek ve anestezi risklerini değerlendirmek
 • Ameliyat sırasında kullanılacak anestezi ekipmanlarını hazırlamak, bu ekipmanların kontrollerini yapmak ve doğru çalıştıklarından emin olmak
 • Anestezi uzmanı hekimin yönergeleri doğrultusunda anestezi uygulanmasına yardımcı olmak, hekime ilaçları vermek, hayati belirtileri izlemek ve hastaların konforunu sağlamak
 • Hastaların ameliyat sonrası anesteziden uyandırılmasına yardımcı olmak, ağrı kontrolü ve komplikasyon önleme gibi görevleri üstlenmek

Anestezi Teknikeri Maasi 3

Anestezi Teknisyeni Olmak İçin Gerekenler

Anestezi teknisyeni olmak isteyenler aşağıdaki yollardan birini izleyerek meslekte kendilerine yer bulabilirler.

Anestesi teknisyeni olmak için yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Anadolu sağlık meslek liseleri veya sağlık meslek liselerinde bulunan Anestezi ve Anestezi Teknisyenliği bölümlerinden mezun olarak direkt mesleğe geçebilirler.
 • Düz lise ya da meslek liselerinden mezun olup üniversitelerin sağlık bilimleri fakültelerinde veya meslek yüksek okullarında Anestezi Bölümünden ön lisans eğitimi alarak bu mesleği yapabilirler.

“Devlette anestezi teknikeri nasıl olunur?” sorusunun cevabı merak ediliyor. Şimdi bu soruyu sizler için cevaplayalım…

Devlet hastanelerinde anestezi teknikeri olabilmek için adaylar, öncelikle üniversitelerin anestezi ön lisans programından mezun olmalıdır. İki yıllık programı başarıyla tamamlayan adaylar, Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girerek gerekli puanı almalıdır.

Aldıkları bu puanlar doğrultusunda tercih yaparak atamaları sağlanır. Üniversite mezunu anestezi teknikleri KPSS’ye girmeden özel sektör hastanelerine başvurarak da mesleklerini icra edebilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Anestezi teknikeri maaşları 2024 konusunda sıkça sorulan soruları yanıtladık.

2 Yıllık Anestezi Teknikeri Ne Kadar Maaş Alır?

Anestezi teknikeri maaşları kişinin çalışma yılına göre artış gösterir.

2 yıllık anestezi teknikeri maaşı 2024 yılında özel sektörde 17.002 TL-18.000 TL, devlette 34.000 TL-36.000 TL civarlarındadır.

Anestezi Teknikeri Kaç Gün Çalışır?

Anestezi teknikerlerinin çalışma saatleri, çalıştıkları kuruma ve cerrahi işlem programına göre değişir. Genel itibarıyla anestezi teknikerleri haftada 40 saat çalışır. Ancak nöbetler ve acil durum gibi nedenlerle fazla mesai yapabilirler. Diğer sağlık çalışanları gibi anestezi teknisyenleri de vardiya sistemiyle çalışır. Bu sebeple gece ve hafta sonları da çalışmaları istenebilir. Fazla mesai olarak çalıştıkları her saat için fazla mesai ödemesi alırlar.

Anestezi Teknisyeni Nöbet Tutar mı?

Evet, anestezi teknisyeni gereken durumlarda nöbet tutar.

Muhabir: Ömer ARAZ