TÜRKİYE’YE ARAÇ GÖTÜREBİLMEK…

Türkiye’de aracımla ne kadar kalabilirim? 

Türkiye’ye aracım ile giriş yaptım, aracımı Türkiye’de bırakarak yurtdışına geçici çıkabilir miyim?

Türkiye’ye taşıtım ile giriş yaptım ve verilen süre bitmeden taşıtım ile yurtdışına çıktım. 185 gün yurt dışında bulunmadan yeniden taşıtla gelebilir miyim?

İzin zamanı yaklaşıyor. Gurbetçilerin yüzünde gülücükler açıyor yine.. Araba ile yola çıkmayı düşünenler yavaş yavaş arabalarının bakımlarını yaptırıyor, şehir içinde kullandıkları küçük arabası olan gurbetçiler  uzun yol için daha büyük araba alma telaşında. Peki ya Avrupa’dan Türkiye’ye araba ile gidip orada arabayı bırakma düşüncesinde olan gurbetçiler ne yapmalı? Nereden nasıl bilgi almalı?

ÖZET

· Yabancı plakalı aracınızı Türkiye’ye getirmek için taşıtın kayıtlı olduğu ülkede olağan ikametinizin olmasının yanı sıra son 1 yılın 185 gününü yurtdışında geçirmelisiniz. 

· Son 1 yıl içinde Türkiye’de 180 günden fazla kalmışsanız aracınızı Türkiye’ye getiremezsiniz 

· Aracın ikamet ettiğiniz yerde adınıza kayıt ve tescil edilmiş olması gerekir. 

· Emekli veya çalışan olmanız fark etmeksizin aracınızı Türkiye’de iki yıl (730 gün) kullanabilirsiniz. 

· Başkasına ait aracı vekâleten de getirebilirsiniz. 

· Vekaleten getirilen aracın sahibinin de son 1 yılın 185 gününü yurtdışında geçirmesi gerekir. 

· Türkiye’ye girişte ehliyetiniz, aracın yurtdışı mülkiyet belgesi ile Türkiye’de geçerli yeşil  kartını  sigorta yanınızda bulundurunuz. 

· Sigortanız Türkiye’de geçerli değil ya da yoksa gümrükte sigorta yaptırabilirsiniz. 

· Aracınızı sizden başka yurtdışında yerleşik (son 1 yılın 185 gününü yurtdışında geçirmiş) eşiniz, anne , baba ve çocuklarınız kullanabilir. 

· Akrabalarınız da dahil üçüncü kişiler aracınızı, sizin içinde olmanız şartıyla ve sadece acil durumlarda kullanabilir. 

· Aracınızı bırakıp yurtdışına örneğin uçakla çıkmak istediğinizde aracı kimsenin kullanmayacağına dair bulunduğunuz yere en yakın gümrük idaresine taahhütname vermeniz gerekir. 

· Siz yurtdışındayken aracı hiç kimse kullanamaz. 

· Yurtdışı yerleşiklik şartı olan 185 günlük ikamet süresi araçla her girişte kontrol edilir. 

İki yıllık yurtta kalma süresi dolmadan çıkış yaptıysanız arta kalan süreyi kullanabilmek için yurtdışı yerleşiklik şartını ( yurtdışında 185 gün ikamet süresini) sağlamanız gerekir. Sağlamıyorsanız aracınızın girişine izin verilmez. Ancak, geçici ithal izin sürelerinin tamamını kullanmadan taşıtıyla Türkiye dışına çıkan yurtdışından emekliler için izin süresi içinde olmak koşuluyla, izinden kalan sürelerini kullanmak üzere taşıtıyla yeniden gelmeleri halinde 185 gün yurt dışında bulunma koşulu aranmaz. 

· İki yıllık sürenizin tamamını kullandıktan sonra 185 gün süreyle araç getiremezsiniz. Farklı bir araçla gelseniz dahi aracın Türkiye’ye girişine müsaade edilmez. Ancak, Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde yerleşik kişilerin taşıtlarına yılda bir kez olmak üzere bir ay süre verilir. 

· Aracın yurtdışına süre bitiminden üç ay sonra çıkarılması, hak sahibi olmayan kişilerce kullanılması, satılması, kiraya verilmesi, taahhütname verilmeden yurtdışına araçsız çıkış yapılması vb. rejim hükümlerinin ihlali halinde Gümrük Kanunu’nun 238 inci maddesine göre işlem yapılır. Aracın gümrük vergilerinin dörtte biri oranında para cezası tahsil edilir ve araç yurtdışı edilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Atalay Kızılay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?