3 bin 500 öğrenci Aydın, Ankara ve Şanlıurfa final merkezlerine Türkiye’nin dört bir yanından ve Azerbaycan’dan gelen öğrencilerin ve ailelerinin katılımıyla gerçekleşti.
Birden fazla oturumda yapılan yarışmada ise öğrenciler, hem fen bilimleri hem de matematik alanlarında ter döktü. Gerçekleştirilen yarışma çerçevesinde final merkezleri, adeta ziyaretçi akınına uğrarken, şenlik havasında geçen final aşamasında finalist öğrenciler ve aileler eğlendi.

Uluslararasi Tales Yarismalari Festival Havasinda Gecti 468133 3Dd3De590740C30D528E5C6Cca3Ff22F

“ÖĞRENCİLERİN GELİŞİMLERİNE KATKI VERİYORUZ”


Tales Matematik ve Fen Bilimleri Yarışmaların final aşamasında gelen finalistlerin yarışma giriş belgeleri kontrol edilerek yarışma bileklikleri takıldı. TALES Matematik Müzesi Kurucusu Alp Ayaydın, “2015 yılında kurduğumuz TALES Matematik Müzesi, bugün itibariyle 9.’uncu yılını kutluyor. Bugün geldiğimiz noktada eğitim öğretim ve öğrencilerimiz için yeni şeyler yapmaya, onların gelişimlerine katkı vermeye devam ediyoruz. Türkiye genelinden birçok farklı ilden katılan velilerimiz var burada. Görüyorum ki, Türkiye’nin her yerinden gelen öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve ailelerimiz var. Bugün çocuklarımız için uzun mesafeler kat ederek, onların geleceği için fedakarlık yapıp burada olmanız bizi de çok mutlu ediyor. Bu anlamda ailelerimize, öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Final aşaması aynı zamanda Aydın, Ankara ve Şanlıurfa’da da gerçekleşiyor. Önümüzdeki yıl için de İstanbul’da olacak şekilde bir planlamamız var.” dedi.

Taels

“YARIŞMA DEĞİL, FESTİVAL HAVASINDA OLSUN İSTEDİK”


Ayaydın, açıklamasını şöyle tamamladı: “Dolayısıyla biz hep, yarışmalarımızın sadece yarışmadan ibaret olmasın diye düşündük. Çocuklarımıza aynı zamanda bir bilim festivali havasını yaşatalım istedik. Sadece bir uygulamaya tabi değil aynı zamanda onların eğlenebileceği bir gün olsun diye yola çıkmıştık ve bugün bunu tüm final merkezlerinde gerçekleştirdik. Ancak her şeyden önce bu kampüs sizleri her zaman ağırlamaya hazır olacak. Her zaman festival havasında önümüzdeki yılda katılımcılarımızı davet edeceğiz. Tüm gençlerimize de başarılar diliyorum.”
Yoğun katılımın olduğu yarışmada öğrenciler ve aileleri, Matematik Müzesi ve Açık Hava Bilim Parkı’nı gezerken birçok atölye ve etkinliğe katıldı. Bilim parkı içerisinde yer alan Vortex tüneli ve atölyeler büyük ilgi gördü. Festival havasında geçen yarışmada yarışma oturumunu bekleyen öğrenciler hem stres attı hem de eğlendiler.

ADÜ Rektörü Kent'ten uzun zaman sonra Çerçioğlu'na ziyaret ADÜ Rektörü Kent'ten uzun zaman sonra Çerçioğlu'na ziyaret

Uluslararasi Tales Yarismalari Festival Havasinda Gecti 468133 694Fa8Fa88676A1B1800Dfc18Ba83828

Kaynak: HABER MERKEZİ