Karacasu Kültür Merkezinde Kırçiceği Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan ilçe programına Kaymakam Mehmet Gündoğdu, Belediye Başkanı Mehmet Erikmen, Cumhuriyet Savcısı Ali Osman Tan, Baro Temsilcisi Sevgi Kulcu Öncü, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, daire amirleri, öğretmen, öğrenci ve aileler katıldı. Saygı duruşu yapılıp İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda Kırçiceği Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Elif Bayram günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı gerçekleştirdi. Daha sonra sahneye gelen Eylül Yaren Koçoğlu Ye's isimli şiiri okudu. İstiklal Marşı'nın kabulü konulu videonun izlenmesinin ardından Hilal Nur Baybek Cenk Marşı isimli şiiri seslendirdi.
ZEYBEK GÖSTERİSİ İLE SONA ERDİ
Etkinlikte son olarak Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafa Metin tarafından hazırlanan oratoryo gösterisi sahnelendi. Çok sayıda öğrencinin görev aldığı oratoryoya öğretmenler Onur Kuru ve Nail Dağ müzikleriyle destek verdi. Öğrenciler okudukları pasajlarla İstiklal Marşı ruhunu yansıtırken sevilen türkülerin de seslendirildiği etkinliğin sonunda halk oyunları gösterisi ve Atatürk'ün sesinden 'Ne Mutlu Türk'üm Diyene' sözleriyle coşku daha da arttı. Etkinlik çeşitli yarışmalarda derece elde eden öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.