Didim'de özel öğrencilerin etkinliği beğeni topladı

Didim'de özel öğrencilerin etkinliği beğeni topladı
Didim Cumhuriyet ilk ve ortaokulunda 3 Aralık Dünya Engelliler Gününe nedeniyle etkinlik düzenlendi. Özel öğrencilerin gösterileri beğeni topladı.

Okulun toplantı salonunda gerçekleşen programa Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Didim İlçe Milli Eğitim Müdürü Şakir Sait Üstündağ, Okul Müdürü Mustafa Ay, okul öğrencileri, öğretmenler ve veliler katıldı.

Saygı duruşu ile başlayan programda öğrenciler tarafından hazırlanan işaret diliyle İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Okul Müdürü Mustafa Ay gerçekleştirdi. Müdür Ay, konuşmasında “Engellik doğuştan olabileceği gibi hayatımızın her evresinde başımıza gelebilecek bir durumdur. Her birey aynı zamanda bir engelli adayıdır. Hiç beklemediğimiz bir anda, bir kaza, bir hastalık sonucu zihinsel ya da bedensel bir engel sahibi olabiliriz. Engellilik sosyal hayatı engelleyen bir kusur değil, desteklenmesi gereken bir durum olarak kabul edilmeli ve her fırsatta onları kucaklayarak eşit ve değerli bireyler olarak görebilmeliyiz. Yapılan araştırmalar sonucu ülkemizde 2023 yılı verilerine göre 2 milyon 511 bin 950 vatandaşımızın engeli olduğu söylenmektedir."

"DUYARLILIK ENGELLERİ AZALTMAKTADIR "

"Anayasa, bazıları engelli hakları güvence altına alınmaktadır. Engelli bireylerin de çalışma hayatına katılabilmesi amacıyla tam ödeme özel sektörde belli oranlardan engelli istihdamı sağlanmaktadır. Genel bütçeden her geçen gün engelliler için ayrılan payı atmakla birlikte henüz istemeyen seviyeye ulaşamamış olsa da kamu kurumları, yerel yönetimler, özel sektör engeller için ulaşılabildiği noktasında oldukça mesafe kaydetmiştir. Değişen dünya gelişen teknoloji yöneticilerimizin ve toplumun gösterdiği duyarlılık sayesinde engeller her geçen gün biraz daha azalmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından şiirler ve şarkılar okundu. Özel öğrenciler tarafından sunulan gösteriler ise büyük beğeni topladı.

Kaynak:Hüseyin Çalışkan

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.