Didim’de bir kafede gerçekleştirilen toplantıya Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Umut Tuncer, Müdür Yardımcısı Ahmet Demir, Şube Müdürü Neslihan Aktaş, Didim Turizm Danışma Birimi Sorumlusu Nilüfer Kıpır, işletme sahipleri ile basın mensupları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Aydın İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ahmet Demir, turizm amaçlı su üstü ve su altı sportif faaliyetlerin yerleri konusunda Aydın Büyükşehir Belediyesi ile bir protokol hazırlığı sürecinin devam ettiğini belirterek, sürecin tamamlanmadığını ifade etti. Demir, sürecin tamamlanması durumunda kiralamaların belediye ile yapılacağını ifade ederek, sezona yetişmemesi durumunda ise işletmelerin ücretlerinin ecri misil yoluyla Milli Emlak Müdürlüğüne ödeneceğini belirtti.

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Umut Tuncer ise Didim’de yaptıkları bu çalışmanın bölgesel bir çalışma olduğunu, Valilik, Kaymakamlık ve İl Müdürlüğü ile işletmeciler arasında görüşmeler neticesinde yeni bir uygulama olduğunu belirtti. Yerel bir uygulama olduğunu ve bu çalışmanın belki de ileri de Türkiye’ye örnek olabileceğini de kaydeden Tuncer, yeni çalışmayı şu şekilde açıkladı: “Burada örnek bir uygulama oldu ve Didim’de başlattık. Bu kapsamda müşterileri ile ilişkilerin yürütüldüğü, malzemelerin ve en az üç dilde uyarı levhasının bulunduğu irtibat noktasının sabit olmayan, doğal görünümü bozmayan, sahil şeridinin 200 metre uzunluğu olan plajlarda 4x4m2, sahil şeridinin 200 metre üzeri olan plajlarda 6x6m2 aşmamak kaydıyla sahil üzerine irtibat noktası konulacak. Tüm işletmelerimizle ortak bu kararı aldık. Herkesin kurallara uyacağından şüphemiz yok.”

2022 yılında Aydın turizminin çok iyi noktalara geldiğini ve 3,2 milyon turisti ağırladıklarını belirten Tuncer, turizm verilerinin iyi olmasından otelcilerin, su sporlarının, safariler gibi bir sektörün katkılarının olduğunu vurguladı.

Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca ise Aydın ve Didim turizminin 2022 yılında iyi bir dönem geçirdiğini ifade ederek, turizmdeki sektörlerin buna katkı sunduğunu belirtti. Hazırlanan yeni uygulamaya herkesin uyacağına inandığını kaydeden Kuruca, “Zamanın ruhunu yakalamak lazım; bu noktada bizler istişareye açığız. Sorunları konuşarak çözeceğiz.” dedi.