Kuşadası’nda turizm sektörünün paydaşları Türk mutfağını dünyaya tanıtmak ve gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla 1995 yılında kurulan KUPAD’ın geleneksel sezona veda kahvaltısında 2023 yılının daha bereketli geçmesi temennisinde bulunuldu. Yavansu mevkiinde bulunan bir restoranda düzenlenen kahvaltıya Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, Kuşadası Ticaret Odası Başkanı (KUTO) Serdar Akdoğan, KUPAD Başkanı Aydın Sürer, Kuşadası Kent Konseyi Başkanı Mustafa Ünver, ADÜ Davutlar Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Aziz Bostan, Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) Başkanı Levent Köylü, Gastronomi Derneği Başkanı Doç. Dr. Emrah Köksal Sezgin ve dernek üyeleri katıldı.

GASTRONOMİ SEKTÖRÜNÜN NEFERLERİ OLARAK 2022'DE SORUMLULUĞUMUZU YERİNE GETİRDİK

Kahvaltıda konuşan KUPAD Başkanı Aydın Sürer, Aydın ve Kuşadası’nın deniz, kum ve güneş turizminin yanında gastronomi turizminde de Türkiye’ye örnek olabilecek bir kent olduğuna dikkat çekti. KUPAD olarak Kuşadası’nın yurt dışında tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla her yıl çeşitli uluslararası fuar, festival ve etkinliklere katıldıklarını ifade ederek, "Bir nebze de olsa sezonun yorgunluğunu atabilmek, kentimizin tüm paydaşları ile bir araya gelerek sezonun değerlendirmesini birlikte yapabilmek ve yeni sezona daha organize ve sinerji dolu girebilmek amacıyla düzenlemiş olduğumuz kahvaltı organizasyonumuzun yanı sıra turizmin en önemli öğelerinden biri olan gastronomi sektörünün neferleri olarak biz şefler, turizm kenti Kuşadamıza olan görev ve sorumluluklarımızı bu yılda başarı ile tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşamaktayız" ifadelerini kullandı. Yapmış oldukları etkinlikler, elde ettikleri başarılar ve katılım sağladıkları sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgi verdi. Başkan Ömer Günel’e kendilerine verdiği destekten ötürü teşekkür etti.

KUŞADASI'NDA TURİZM ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Başkan Ömer Günel de konuşmasında, “Göreve geldiğimiz günden beri gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sayesinde kentimiz artık yerli ve yabancı turistlere farklı kişisel deneyim ve alternatifler sunmaya başladı. Kuşadası turizminde şimdi değişim zamanı. Göreve geldikleri günden bu yana geçen sürede Kuşadası’ndaki turizm çeşitliliğini artırmak için tüm kurumlarla iş birliği içerisinde çalışıyoruz. Artık önümüzde hızla dijitalleşen bir dünya var. Günümüzde yerli ve yabancı turistler tatillerini cep telefonlarındaki uygulamalardan planlıyorlar. Turlar eskisi kadar ilgi toplamıyor. Tam tersine tüm dünyada insanlar kendilerine kişisel deneyimler sunacak alternatiflere yöneliyorlar. Bu alanda da lezzet yani gastronomi turizmi ön plana çıkıyor. Biz KUPAD ile bugüne kadar çok güzel işlerin altına imza attık” dedi.

ŞİMDİ KUŞADASI'NDA TURİZMDE DEĞİŞİM ZAMANI

Kuşadası’nın turizm anlayışı ve çeşitliliğinde artık değişim yaşanmaya başladığını ifade eden Başkan Ömer Günel, “Ayhan Sicimoğlu ile birlikte Kuşadası Sokak Festivali adı altında çok önemli bir etkinlik gerçekleştirdik. Festivalde Kuşadası’nın kendine özgü lezzetlerini müzik ve sokak gösterileriyle harmanlayıp, ön plana çıkarttık. Etkinlik sayesinde Kuşadası’nın adı ulusal ve uluslararası medyada kendisine geniş yer buldu. Kuşadası’na tatil için gelenler çok farklı bir deneyim yaşama şansı yakaladı. Kaliteden taviz vermeden her yıl Kuşadası Sokak Festivali’ni düzenlemeye devam edeceğiz. İlerleyen dönemde kentimizdeki turizm çeşitliliğini artırmak için farklı projeler geliştireceğiz. Şimdi Kuşadası turizminde değişim zamanı. Kuşadası’nın dünyada daha çok tanınması için de herkesin taşın altına elini koyması gerekiyor” diye konuştu. Kuşadası Kaymakamı Saadettin Yücel yaptığı konuşmada, 2022 yılının Kuşadası için verimli geçtiğini, 2023 yılında bu verimin daha da artarak devam edeceğinden emin olduğunu söyledi, katkı sağlayan tüm aşçılara, turizm sektörü çalışanlarına teşekkür etti.