Türkiye'nin ATM Merkezi (TAM), vatandaşlara daha hızlı ve avantajlı hizmet sunmak amacıyla bankacılık işlemlerini tek bir noktadan kolayca gerçekleştirmelerini sağlıyor. Artık sadece para çekme, para yatırma veya bakiye sorgulama gibi işlemlerle sınırlı kalmadan daha geniş bir yelpazede hizmet sunuluyor. Platform, yakın gelecekte üye bankaların tüm ATM'lerini sisteme dahil ederek 19 bin adede ulaşmayı hedefliyor. Bu gelişme, müşteriler ve TAM üyesi bankalar için sağladığı avantajları daha da artırarak, işlemlerin daha kolay ve etkili bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacak.

İş birliği sonucunda ATM'lerin çok daha kolay erişilebilir ve ücretsiz kullanılabilir olmaları ile müşteri alışkanlıklarının da değişmesi, konvansiyonel şube bankacılığının işlem payının azalıp, operasyonel süreçlerin daha iyi yönetilmesi ve sektörün hizmet kalitesinin artması öngörülüyor.

Turkiyenin Atm Merkezi Tam Hayatimizda 7 Banka Tek Atm 469625 5E7D2674524Cc5Cea2Db38333Fc9C57B

Türkiye'nin ATM Merkezi Projesi ile ulaşılması beklenen bazı sonuçlar;

- Tüm ATM bileşenleri tek bir merkezden yönetilecek,
- ATM'ler üzerinde yeni ve ortak bir yazılım çalışacak
- Yeni yazılım sayesinde mevcuttaki sınırlı işlem seti genişleyerek kullanıcılara tam set olarak hizmet sunulacak
- Yeni bir ATM markası oluşturularak bankaların verimlilik esasını önceliklendirerek hizmet vermesi sağlanacak,
- Platforma dahil banka müşterileri masrafsız ve komisyonsuz hizmet alabilecek,
- Optimizasyon sayesinde aynı hizmet noktalarındaki ATM'lerin ihtiyaç duyulan lokasyonlara yönlendirilmesi ile birlikte finansal erişilebilirlik artacak,
- Nakit ve çevresel sistemler yönetimi tek bir merkezden yürütülecek ve "TAM" ile birlikte, ATM'ler ortak bir marka yönetimi altında birleşecek. Bu organizasyon, yurt çapında geniş bir hizmet ağına sahip olacak ve banka müşterileri, avantajlı hizmet noktalarını yeni marka ve logo ile tanıyacaklar. "TAM" ATM'leri, müşteriler için her noktada erişilebilir olacak, böylece kullanıcılar istedikleri zaman ve yerde bu hizmetlerden faydalanabilecekler.

500 MİLYON DOLAR KATKI
Tüm bankaların ATM operasyonlarını yönetmek için kullanılan kaynak bileşenleri tek bir çatı altında optimize etmek ve tüm nakit yönetim organizasyonunu proje paydaşlarının denetiminde gerçekleştirmek planlanıyor. Bu yaklaşım, maliyet tasarrufunun yanı sıra benzer tasarruf projeleri için bir model oluşturacak. ATM'lerin daha verimli bir şekilde konumlandırılması ve merkezi yönetimin sonucunda operasyonel maliyetlerin azaltılmasıyla birlikte, müşterilere daha fazla noktada masrafsız işlem yapma imkanı sunulacak. Projenin orta vadede ülkemize yaklaşık 500 milyon dolarlık bir katkı sağlaması bekleniyor.

BANKA MÜDÜRLERİ: "ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN"

Aydem Duyurdu. Bozdoğan elektrik kesintisi 20 Mayıs 2024 Kesinti yapılacak mahallelerin tam listesi Aydem Duyurdu. Bozdoğan elektrik kesintisi 20 Mayıs 2024 Kesinti yapılacak mahallelerin tam listesi

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar: "Gerçekleştirdiğimiz iş birliği ile oluşan "TAM" ATM platformunun hem müşterilerimiz hem de proje ortağı olan bankalarımız için hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Bu proje ile Bankalarımız optimum ATM tahsisi sonucu operasyonel maliyetin azaltılması ve etkin nakit yönetimi gibi birçok avantaja sahip olacak. Proje ayrıca milli sermayenin ülkemiz sınırları içinde kalmasıyla kaynakların etkin ve verimli kullanılması açısından da büyük öneme sahiptir. Biz de Ziraat Bankası olarak bu iş birliğine Türkiye'nin en büyük ATM ağıyla katılıyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. Projenin ülkemiz için hayırlı, uğurlu olmasını diliyor, tüm katılımcı bankalara teşekkürlerimi sunuyorum."

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih: "Türkiye'nin ATM Merkezi" projesinin müşterilerimiz ve iş ortaklarımızın yanı sıra ülkemiz için de hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. TAM projesinin hayata geçirilmesiyle birlikte sahip olacağımız etkin ve geniş erişim ağının, müşteri memnuniyetini artıracak önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Bankalarımıza maliyet optimizasyonu sağlayacak olan TAM projesi, ülkemiz ekonomisine de göz ardı edilemez katkılar sağlayacaktır. Bu kıymetli projede emeği geçen tüm banka ve paydaşlara teşekkürlerimi sunuyorum."

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan: "TAM" Türkiye'nin ATM Merkezi Projesi'nin başta müşterilerimiz olmak üzere, proje paydaşları ve çözüm ortaklarımız için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu uygulamanın halihazırda artan şube dışı işlem alışkanlığını ivmelendirerek bankacılık hizmet kalitesine de katkı sunacağını düşünüyorum. Bu sinerji sayesinde, bir yandan müşterilerimizin memnuniyeti ve finansal erişilebilirlik artarken, diğer yandan paydaş bankalarımız ile ATM operasyonlarının birleşmesi, hizmetlerimizin hız ve kalitesine ivme kazandırmıştır. Ülke ekonomisine katkı sağlayacak bu çalışmaya destek veren tüm bankalara teşekkür ediyorum."

Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir: "TAM" Türkiye'nin ATM Merkezi Projesinin finansal erişilebilirliğe sağlayacağı katkının yanı sıra dağıtım kanalları anlamında da oluşturulacak bir ekosistemin önemli ve yegane parçası olacağını düşünüyorum. Platforma dahil banka müşterilerimizin hem bankacılık işlemlerine erişimleri hız kazanacak hem de ücret ve komisyonsuz hizmet alabilecekler. Ayrıca Bankalarımızın operasyonel iş süreçlerinin daha verimli hale gelmesi sağlanacak. Ben bu projenin sektörümüz için örnek bir yaklaşım olmasını diliyor, "TAM" Türkiye'nin ATM Merkezi Projesinin hayırlı olmasını temenni ediyorum."

Vakıf Katılım Genel Müdürü Mehmet Ali Akben: "TAM, projesiyle yaptığımız iş birliği sonucu müşterilerimizin ATM'lere çok daha kolay erişebilmeleri ve "TAM" platformundaki tüm ATM'leri ücretsiz kullanmalarının sonucu olarak şubeden gerçekleşen işlem payının azalması ve doğal olarak da hizmet kalitesinin artması bizim için çok önemliydi. Ayrıca Bankalarımız açısından da halihazırda süregelen operasyonel maliyetin minimize edilmesi sağlanmış olacak."

Emlak Katılım Genel Müdürü Onur Gök: "Ülkemizin en yeni kamu katılım bankası olarak biz de bu projenin bir ortağı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Zamanın en değerli meta olduğu günümüzde müşterilerimizin finansal mecralara erişimlerinin önemi de giderek artıyor. "TAM" projesinin bu gibi birçok avantajının yanında her bankanın üstlendiği ATM maliyetlerini optimize edecek olması ve Türkiye'nin dış ticaret dengesine olumlu katkıda bulunulması da çok önemli. Ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum."

PTT Genel Müdürü Hakan Gülten: "PTT Ailesi olarak, müşterilerimizin bütün kamu ATM'lerini kullanmalarına imkân sağlayacak Türkiye'nin ATM Merkezi (TAM) Projesinin bir paydaşı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Proje, müşterilerimize günlük yaşamda büyük kolaylık sunmanın yanında PTT ve kamu bankalarının maliyetlerinin azaltılmasına katkı verecektir. Türkiye'nin dört bir yanında geniş bir ATM ağına sahip Şirketimiz, projenin destekçisi olmayı sürdürecektir. Emeği geçen herkese teşekkür eder, projenin ülkemize hayırlı olmasını dilerim."

Turkiyenin Atm Merkezi Tam Hayatimizda 7 Banka Tek Atm 469625 1C1941Bfa9Da30E885B07A4472A6F30F

Editör: Gizem PEKTAŞ