Tatil ve İnsan psikolojisi

Tatil insanlar için en önemli dinlenme aracı diyebiliriz. Son yıllarda yoğunlaşan iş hayatı biz insanların üzerinde yıpratıcı etki bırakmaktadır. Ülkemizi ele alırsak, çalışanlar yıl da bir kez tatil yapma imkanı buluyor. Devlet memuru değilsek haftada 1 gün tatil yapma imkanı buluyoruz. Yıl da bir kez yaptığımız tatil ise genellikle yaz ayı oluyor.
O da deniz kum güneş modunda geçiyor.
Bütün yıl iş ve özel hayatın stresinden kurtulmak için tatil yapmak artık lüks olmaktan çıkıyor. Hem fiziksel hem de mental olarak biraz olsun rahatlamak için tatil yani dinlenmek gerekli oldu. Benim kendi düşüncem eğer bir insan tatile çıkıyorsa hiçbir zaman yemeğin ve başka giderlerin hesabını yapmamalı.
Tatilin en önemli faydası nedir diye sorarsanız bence psikolojik olarak yenilenmektir. Yoksa insan bazen tatilde biraz daha fazla yorulabilir. Tatilin asıl amacı bedensel rahatlamanın yanı sıra mental olarak kendimizi iyi hissetmektir. Yaptığımız işin çok yorucu ya da rahat bir iş olması tatil ihtiyacını değiştirmiyor. İşle ilgili herhangi bir şeyi düşünmek bile zihnimizi yoruyor olup bu durumu düşünmek bile tatile odaklanmayı azaltıyor.
Özellikle insanlarla sürekli diyalog halinde olan bir işimiz varsa zihnimizden işi çıkarmak çok zor oluyor. Ama güzel bir tatil geçirmek istiyorsak mutlaka tatile odaklanmamız gerekiyor. Tatil insanların ruhunu dinlendiren bir araçtır. Yapılan çalışmalarda tatilin insanlar üzerinde çok olumlu etkiler bıraktığını görebiliyoruz.
Tatil seçimi yaparken en çok dikkat edeceğimiz husus gideceğimiz bölgenin veya otelin bize hitap etmesi gerektiği. Bazı kişiler sessiz sakin yerler isterken bazı kişiler sürekli aktif olmak ister. Tatil yapmamızdaki amaç, normal yaşantımızın uğraşlarından çıkıp tamamen kendimize zaman ayırmaktır.
Ailecek yapılacak bir tatil aile bireyleri arasındaki ilişkiyi güçlendirir.
İş ve okul durumundan birbirlerine zaman ayıramayan aile üyelerinin daha çok birlikte vakit geçirmesini sağlar. Ayrıca bayanlar için de tatil boyunca yemek yapma, temizlik ve diğer ev işlerinden birazcık olsun uzaklaşma şansı bulurlar. Farklı yemek türlerini tatma fırsatı bulabilirsiniz.
Tatil, farklı yerler görme olanağı da sunar. Her tatilde farklı yerleri tercih etmeye özen gösterelim. Her yıl aynı yeri tercih etmek merak duygumuzu ortadan kaldırabilir. Tatilin en önemli ayrıntısı gizemdir. Gideceğimiz ve otel veya bölgeyi daha önce görmemiş olmamız bizi daha fazla heyecanlandıracaktır. Bütçemiz uygunsa her yıl tatile gitmenizi tavsiye ederim.
Hem ruhen hem de bedenen yenilenirsiniz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cemre Uzun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?