GENÇLERİN PSİKOLOJİSİNİ TEKNOLOJİ Mİ YOKSA YAŞADIKLARI MI ETKİLİYOR

Yapılan bir araştırmaya göre, gençlerin psikolojisinde ekran başında (bilgisayar, telefon, televizyon ) geçirdikleri sürenin çok kısıtlı bir etkisi olduğunu gösterdi. Gençleri esas etkileyen olay hayatlarında yaşadıkları tecrübelerdir.

Gençlerin bir sorunu olduğunda hemen ilk suçlanan şey teknolojidir. Klasik laflar vardır. “Şu zamanın çocukları”, “bizim zamanımızda bunlar yoktu fakat çok eğleniyorduk”, “ her şey teknoloji yüzünden”, internet yüzünden böyle, cep telefonları çocukları öyle yapıyor” diyenler… Genel olarak her şeyin başı teknolojidir. Çocuklara ve gençlere gözlerini ekrandan ayırmaları söylenip duruyor.

Acaba ebeveynler üstlerine düşen görevi yerine getiriyor mu? En basit örnek şimdi bebekler bile teknoloji ile büyüyor.  Yemek yemiyor mu? Açarlar bir çizgi film yemekte yedirirler, uyutabilirler de… Tabi bu doğru hareket olmaz..

Bilim ise bu konuya noktayı koydu. Teknolojinin hiçbir suçu olmadığını ve boşuna laf edildiğini gösterdi.  Uzun süre ekranlara baktıktan sonra ergen psikolojisi üzerindeki etkisini işleyen ABD’li uzmanlar, bu durumun gençlerin psikolojisine olan etkisinin tahmin edilenden daha az olduğunu ortaya koydu.

Ergenlik çağında yaşanan tecrübeler, ekranların karşısında zaman geçirmekten çok daha etkilidir ve gençlerin psikolojisini etkileyen ana etken olarak gözüküyor.

Royal College’dan Pediatri ve Çocuk Sağlığı bölümü çalışanı Doktor Max Davie, "Ekran kullanımı ve ergenlerin refahı arasındaki ilişkiye dair veriden çok fikir ortaya atılıyordu. Bu araştırma bu dengesizliği ortadan kaldırdı" ifadesini kullandı.

Doktor Davie, gençlerin yine de çok fazla ekrana bakmaktan zarar görebileceğini söyledi. Ona göre sınırlı kullanmakta fayda var.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cemre Uzun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?