Kadın emeği kooperatifle güçlenecek

Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay’ın sosyal sorumluluk projesi kapsamında hayata geçirdiği Kadın Uygulama ve Eğitim Merkezi, kadınların emeğiyle üretime katılması anlamında örnek teşkil ediyor. Didimli kadınlar, ürettiklerini kurulacak yeni kooperatif sayesinde halka ulaştırabilecek.

Haber albümü için resme tıklayın

Didim Belediyesi Kadın Uygulama ve Eğitim Merkezi kadınların üretime geçirilmesi, sosyal hayata katılmaları ve aile ekonomilerine destek olması noktasında sosyal bir proje olarak çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda kurulacak Kadın Kooperatifi ile Didimli kadınlar ürettikleri ürünleri halka ulaştıracak. Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay’ın göreve seçilmesinden sonra faaliyete geçirdiği en önemli sosyal sorumluluk projelerinden olan Kadın Uygulama ve Eğitim Merkezi, adeta bir üretim merkezi durumunda.

DOĞUŞ GRUBU FAALİYETLERİNİ DEVRETTİ

Doğuş Grubu ile Didim Belediyesinin ortaklaşa başlattığı çalışmaların ardından Doğuş Grubu yaklaşık bir yıl önce tüm faaliyetlerini Didim Belediyesine devretti. Kadınlar tarafından üretilen çanta, tişört, önlük, keçe çantalar ve otel bileklikleri gibi birçok ürün, kuruluş çalışmalarına başlanan Kadın Kooperatifi'yle halka ulaştırılacak. Didim Belediyesi Kadın Uygulama ve Eğitim Merkezi'ndeki tüm çalışmalar Genel Koordinatör ve Eğitmen Gülay Akartuna tarafından koordine edilirken, planlama çalışmasını Tuba İpekçiler, satın alma faaliyetlerini ise Arife Arslan yürütüyor.

“250 KADIN ÜRETİME KATILDI”

Didim Belediyesi Kadın Uygulama ve Eğitim Merkezi Genel Koordinatörü ve Eğitmeni Gülay Akartuna, yaklaşık 1 yıldır kendi ayakları üzerinde durduklarını ve en büyük desteği de Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay’dan aldıklarını ifade ederek, “Bu merkez kadınların gönüllülük esasına göre çalışıyor. Doğuş Grubu'nun projeden ayrılmasından sonra Meclis Üyemiz Sevinç Karataş ve Belediye Başkanımız A. Deniz Atabay’ın destek ve gayretleriyle çalışmalarımız devam etti. Şu an merkezimizde 250 kadın gönüllü olarak görevalıyor. Burada çanta, tişört, keçe çantalar, önlük ve otel bileklikleri gibi birçok ürün yapılıyor” dedi.

“30 BİN ÇANTA İLE 25 BİN TİŞÖRT ÜRETTİK"

Doğuş Grubu'nun tüm marinalardaki çantaları ile Bodrum Müzik Festivali tişörtlerinin Didim’deki merkezden yapıldığını aktaran Akartuna, “Atölyemizde 8 makinemiz var. Gelen kadın arkadaşlarımızı 10’arlı gruplar yaptık ve gruplar halinde çalışılarak üretime katılıyorlar. Haftanın 5 günü açık olan merkezimize değişik meslek gruplarının yanı sıra ev hanımları büyük ilgi gösteriyor. Faaliyete geçtiğimiz günden bu yana 30 bin çanta, 25 bin tişört ve daha birçok sayıda farklı ürünler tasarladık. Gruplara göre yapılan üretimde kadınlarımız buna göre ücretlerini alıyorlar. Bizler burada kimsenin etnik, din, dil ve siyasi kimliğine bakılmaksızın hep bir aradayız. İçimizde yabancı uyruklu kadınlarımız bile yer alıyor” diye konuştu. 
  Akartuna, son yapılan meclis toplantısında ilçede kurulacak yeni Kadın Kooperatifi ile artık ürettikleri tüm ürünleri her kesime rahatça ulaştırıp satabileceklerini belirterek, kooperatifin kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

“ÜRETMEK MUTLU EDİYOR”

Didim Belediyesi Kadın Uygulama ve Eğitim Merkezi kursiyerlerinden emekli öğretmen Gülbeyaz Topuz ise, “Buraya hobi olarak geldim ama buradaki arkadaşlık ortamını çok beğendim. Burada çok sosyal bir yaşam var, bir şeyler üretmek benim hoşuma gidiyor. Ürettikçe mutlu oluyoruz” ifadelerini kullandı.

“AİLE EKONOMİSİNE DESTEK OLDUM”

Ev hanımı olan kursiyerlerden Aynur Güder de, açıldığı günden bu yana merkezde gönüllü çalıştığını belirterek, “Daha önce konfeksiyon atölyesinde çalışmıştım. Ev hanımı olunca boş kaldığımda gelip burada ürünler yapıyoruz, üretime katılıyoruz. Aldığım ücretlerle aile ekonomisine destek oluyorum” şeklinde konuştu.

“MERKEZİMİZ KADINLARIN İKİNCİ EVİ “

Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, belediye olarak sosyal sorumluk projesi kapsamında açtıkları merkezin bu noktalara gelmesinin kendisini mutlu ettiğini belirterek, şunları kaydetti: “Bizler bu merkezi Doğuş Grubu ile proje olarak açtık ve ardından proje belediyemize devredildi. O günden bu yana Didim’de üreten ve üretime açık olan kadınlarımızın deyim yerindeyse ikinci evi oldu. Oradaki aile ortamı, sıcak ilişkiler kadınlarımızı da olumlu etkiledi. Didim’de kadınlarımızın aile ekonomilerine destek olma noktasındaki girişimlerine biz de belediye olarak her türlü desteği verdik ve vermeye de devam edeceğiz. Ürettikleri birçok ürünü de gerek Doğuş Grubu, gerekse biz de siparişle aldık. Artık bundan sonra daha fazla üretim ve daha fazla ürün noktasında kadınlarımızdan gelen kooperatif talebine de kayıtsız kalmadık. Meclisimizde aldığımız kararla Kadınlarımız içi kooperatif kurulacak ve daha rahat üretim yapabilecekler. Biz de onların daha iyi şartlarda üretim yapmaları konusunda destek olmaya ve yardımcı olmaya devam edeceğiz. Bu noktada üretmek isteyen, aile ekonomilerine katkı sunmak isteyen ve sosyal ortamlarda bulunmak isteyen kadınlarımız merkezimize gelerek bu aileye katılabilirler.” 

10 Ocak 2019 - Gündem

Muhabir Hüseyin Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?