Tüm Türkiye’de 2024 Yerel Seçimleri öncesi adres değiştirme telaşı yaşanıyor. Yüksek seçim kurulunun aldığı karar ile 1 Ekim 2023 yapılması gereken adres değişikliği, 1 Ocak 2024 tarihine kadar uzatıldı. Nazilli İlçe Seçim Kurulu Müdürü Famil İskenderoğlu, Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı yeni kararla birlikte adres değişikliği yapan seçmenlerin 1 Ocak 2024 tarihine kadar yeni adreslerini nüfus müdürlüklerine bildirmelerini istedi.

SON TARİH 1 OCAK

İskenderoğlu yaptığı açıklamada “31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan mahalli idareler seçiminde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 28 Eylül 2023 tarih ve 1429 Sayılı karar çıkardı. Bu karara istinaden adres değişikliği yapan seçmenler nüfus müdürlüklerine 1 Ocak 2024 tarihine kadar giderek kira kontratı, tapu kaydı, elektrik, su aboneliği gibi gerekli belgeleri teslim edecekler” dedi.

“ESKİ YERLERİNDE OY KULLANABİLECEKLER”

Seçmenlerin yeni adreslerini 1 Ocak 2024 tarihine kadar nüfus müdürlüklerine bildirmesi gerektiğini ifade eden Famil İskenderoğlu “Adres değişikliği yapacak olan seçmenler 1 Ocak 2024 tarihine kadar nakillerini yaptıracaklar. YSK 1 Ocak’ta güncelleme yapacak. Sandık seçmen listeleri ise tahminen 2 yada 3 Ocak’ta askıya çıkacak. 15 günlük askı süresinde itiraz etmeyenler ve beyan ettikleri adreste bulunmayanlar eski yerlerinde oylarını kullanabilecekler. Eskiden böyle durumlarda seçmen oy kullanamıyordu. Yeni alınan kararla birlikte önceki yerlerinde oy kullanmalarının önü açılmış oldu” dedi.