Aydın’ın Germencik ilçesinin en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda 28 Şubat 2022 tarihinde yapılan olağan genel kurulda, başkan seçilen Bilgin Balat’a, denetim kurulu üyelerinden Emel Vatansever tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından Bilgin Balat için hazırladığı istifa dilekçesini paylaşan Vatansever, yaptığı paylaşımda, yönetim kurulu üyelerini de etiketleyerek, Balat’ı hedef aldı. Vatansever, “Siz, yanınızda olan, size en büyük desteği veren insanların yanında olmuyorsunuz, o sıfatı sadece kendi çıkarlarınız için kullanıyorsanız. Herkes başkanlık yapamaz, başkanlık sıfat değil, yöneticiliktir” diyerek Balat’tan kendisi için hazırladığı istifa dilekçesini imzalamasını istedi.
Vatansever’in açıklamasına, Balat da isim vermeden sosyal medya hesabından cevap verdi. Görevinin başında olduğunun altını çizen Balat, “Değerli esnaflarımızın takdiri ile bu göreve layık görüldüm, yine değerli esnaflarımızın takdiri ve Allah'ın izni ile görevimin başındayım” ifadelerini kullandı. Öte yandan Balat başkanlığındaki yönetimde, daha önce asil üyelerden Mehmet Akdağ, yedek üyelerden de Ali Kaçar, görevlerinden istifa etmişti.