Bir süre önce, geçmişten gelen davaları neticesinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AK Parti) önce adaylığı düşürülen, ardından da partiden istifasıyla gündeme gelen M. Esat Altungün, Kuşadası İYİ Parti İlçe teşkilatı ile düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Kuşadası İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Behçet Alp ve kalabalık bir partili grup tarafından sloganlarla karşılanan Altungün açıklamasında, sonuna kadar Behçet Alp’in yanında olacağını belirtti.   

Buluşma toplantısında konuşan M. Esat Altungün, yıllardır yerel siyasetin içerisinde olduğunu belirterek, 'Esat Altungün’ün bir tek hedefi ve niyeti var. Doğduğu, büyüdüğü şehre hizmet etmek. Bu çabayla çıktığımız yolda 2009-2014 sürecinde sizlere hizmet edebilmeli görevine nail olduk. O süreci gayet sağlıklı geçirdiğimizi düşünüyoruz . Süreç içerisinde Kuşadamızın yapısında değişimler, Kuşadası'nın farklı noktalardaki talepler ve farklı bakış açılarıyla  yerel yönetimin amaç ve niyetleri farklı kişilere doğru kanalize oldu.  2018 sürecinde, Ak Parti'nin üyesi olarak yeni bir süreci başlattım siyaseten ve 2019’da AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu kararıyla Kuşadası belediye başkan adayıydım. Yola devam ettik. Çalışmalarımızı gayet iyi yürüttük. Ama çok enteresandır 2019’da da da seçimlere kısa bir zaman kala adaylığımız diskalifiye edildi. Fuat Akdoğan’ı aday yaptılar ve Ömer Günel’de seçimi kazandı." 

Esat Altungun Iyiler Kervanina Katildi 451891 283F62C7A8441F7555Cc89719D0Fad4D
KUŞADASI’NDA İSRAF DÖNEMİ YAŞANIYOR 

"Bir mıcır meselesi var başlı başına hikaye.  Kuşadası için bir dert ama bir şekliyle örtülüyor. Sadece tırpanla ve soygunla kalmıyor bu iş Kuşadası’nın ne kadar gayrimenkulu varsa teker teker hepsi satıldı. Özer Bey'e yanlış hatırlamıyorsam 120-130 milyon lira borç devrettim. Normalde 90 milyondu ama Davutlar ve Güzelçamlı beldelerimiz, mahallemiz olduğu için onların borcu da belediyemize geldi. Yine, yanlış hatırlamıyorsam Özer bey, Ömer beye 280 veya 300 milyon civarı bir borç devretti. Bugün rakamlara baktığımızda, 1 trilyon 300 milyona dayanmış. Ve satılan gayrimenkullerin rakamı buralarda yok. Şimdi bu dönem sadece tırpan ve soygun dönemi değil aynı zamanda ciddi boyutta israf dönemi. İlçemizin geleceğini karartan, yol almasını engelleyen bir israf süreci yaşanıyor." 

Esat Altungun Iyiler Kervanina Katildi 451891 Eeadd2636Ee2B164079A53B0258C2D7D
BİRİLERİNİN ÖNÜNÜ AÇMAK İÇİN DİSKALİFİYE EDİLDİM 

"AK Parti'de aday adaylık sürecini yaşadık. Aday olduk ve o dava konusunda, aday adaylık aşamasında ben İlçe ve İl başkanlığına sundum. Onlar genel merkeze de sundu. AK Parti gibi güçlü bir parti, genel merkezin hukuk bürosu, aylarca incelemesine rağmen, dönüp Esat Altungün’e, ‘Arkadaşım senin hukuken böyle bir sıkıntın var. Biz seni aday yapamayız’ denilmedi. Aday gösterildik daha sonra ilçe seçim kurulu, ‘kusura bakma aday olamazsın’ dedi. Şimdi, varsayalım ki benim, ilçenin ve ilin hukukçusu atladı. AK Parti Genel Merkezi’nin hukuk birimi bunu atlayabilir mi. Ama maalesef kaçtı. Son dakika, Esat Altungün’ün adaylığı yine diskalifiye edildi ve birilerinin, bir anlayışın, bir zihniyetin önünü açmak için yaptılar. Saygıdeğer hemşerilerim, o nedenle biz çok hassas olmak zorundayız. 2024 yerel seçimleri ilçemizde bir parti yarışı değildir. Tırpan dönemini durdurmak veya devamını sağlamak arasında çok net bir tablo vardır. Esat Altungün olarak, yıllardır yaptığım siyasette bir tek hedefim vardı. Doğduğum, büyüdüğüm şehrim iyi yönetilmesi. Ahlaklı yönetilmesi. Namuslu yönetilmesi. Soygundan ve tırpandan uzak yönetilmesi. Yıllarca siyasette dirsek çürütmiş bir ağabeyiniz olarak çok net ifade ediyorum, önümüzdeki süreçte adayımız Behçet Alp olacak." şeklinde konuştu.

Toplantıda konuşan İYİ Parti Kuşadası Belediye Başkan Adayı Behçet Alp ise, Kuşadası’nda yapılanların hesabını halkın, 31 Mart’ta sandıkta soracağını söyleyerek, "Bunların hesabını, göreve geldikten sonra tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenlerden, hukuk nezdinde biz soracağız söz veriyorum. Esad başkanım süreci baştan sona anlattı. Buradaki yaşadığı mağduriyetleri hepimiz bir fiil gözlemledik. Ben sözlerime başlamadan önce Esad başkanımıza, bizlere verdiği bu destekten dolayı, yanımızdaki duruşundan dolayı gönülden teşekkür ediyorum."   

Esat Altungun Iyiler Kervanina Katildi 451891 28884B1Daba187B086E565C42Ac9D1A3

BİRİLERİ KENDİNCE BURADA KUMPAS KURUYOR 

"Birileri, kirli ayak oyunlarıyla Kuşadası'na ve Kuşadası siyasetini dizayn etmeye çalışıyor. Bu mağduriyetin sebebi de Esat Altungün'ün yaşadıklarının sebebine işte bunlar. Biz her şeyi gözümüzün önünde yaşadık. Ama ne oldu, Esat başkanımız bu yaşadığı mağduriyetten sonra Kuşadası halkının yanında yer aldı. Tarafını, Kuşadası halkı olarak seçti ve bizlere destek oldu. Diğerleri ne yaptı? Diğerleri menfaatini seçti. Dün küfür ettikleriyle el ele kol kola verdi. Aynı rakı masasında poz verdiler. Bunları unutmayacağız.  Meclis listesine yazdığı arkadaşlar dün Kuşadası’nı savunurken, bugün küfür ettiği adamlarla aynı masada el ele kol kola yürüyorlar. İyi ki onların Kuşadası'nın yönetiminde söz sahibi olma imkanı var olmadı."  

Esat Altungun Iyiler Kervanina Katildi 451891 487B98C95036337361E7Fa2A9130Cb81

KORKU DAĞLARI SARDI, ÇAMUR SİYASETİ BAŞLADI 

"Sahte hesaplardan gece gündüz bize saldırıyorlar, iftiralar atıyorlar, kumpaslar kuruyorlar. Ne zaman ki başkanımız bizle ilgili bir açıklama yapacağını belirtti. Sosyal medya hareketlendi. Korkudan ne yapacaklarını şaşırdılar.  Az kaldık, 27 gün sonra biz onlara sandıkta Kuşadası halkı olarak gereken dersi vereceğiz.  31 Mart gecesi itibariyle, Kuşadası'nda seçimi kazanacağız ve bir Nisan'dan itibaren de Kuşadası'nda güneşi bir başka doğuracağız. Gittiği yerlerde diyormuş ki, ‘benim bu dönemim fragmandı. Filmin aslını 31 Mart'tan sonra göreceksiniz’ diyormuş. Ben de buradan şunu söyleyeyim, ‘Allah bizlere o filmi izletmesin, yaşatmasın. İnşallah O’na o imkanı tanımayacağız." dedi.

Esat Altungun Iyiler Kervanina Katildi 451891 75C580312Abb94F0622F8Bde5Ee5B2A0

Esat Altungun Iyiler Kervanina Katildi 451891 Bddd05A3Bdca9878D99D9Cdbcb2Bf6Da

Kaynak: AYLİN ESER