Didim Turizm Derneği Başkanı Melih Koyuncu ve dernek yöneticileri ilçedeki basın mensuplarıyla kahvaltıda biraraya geldi. Dernek binasında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Koyuncu ilk olarak geçtiğimiz günlerde yaşanan Orman yangınlarına değinerek “ Öncelikle ülkemizde farkı bölgelerde yaşanan orman yangınlarının içimizi acıttığını, derin üzüntü içinde olduğumuzu belirtmek isteriz. Cennet vatanımızın her köşesi ayrı ayrı bitap düşmüş durumda. Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız İzmir’in Selçuk ilçesinden başlayarak Aydın’ın Kuşadası ilçesine sıçrayan orman yangınlarında 350 hektar alan küle dönmüştür. Akabinde yaşanan Kazıklı Gürçamlar yangınıyla sarsılmış bulunmaktayız. Doğayı korumak hepimizin elinde. Lütfen bu konuda tüm vatandaşlarımızın özellikle hava derecelerinin yükseldiği bu günlerde ekstra özenli ve kontrollü olmalarını rica ediyorum.” dedi.

Didim Turizm Dernegi Yaz Sezonundan Memnun Degil 483486 3009Bf84A4826Feb08A08F6Aeab56A82

“FİYATLARIN YÜKSEKLİĞİ VE AVRUPA ŞAMPİYONASI TURİZMİ ETKİLEDİ”

Bayram tatili ve sonrasındaki süreci de ele alan Koyuncu “Bütün olumsuzluklara rağmen Turizm sektörü her zaman ki gibi mücadeleye devam etmektedir. Biz Didim turizm derneği olarak otelcilerimiz, acentecilerimiz, üyelerimiz ve diğer tüm bileşenler ile iletişim halinde kalmaya ve sürecin içinde olmaya devam etmekteyiz. Aldığımız ve gözlemlediğimiz bilgilere göre Didim turizmi her yılki seyrinde devam etmektedir. Büyük otellerimiz EB (erken rezervasyon) dönemlerinde belli dolulukları yakalamaktadır. Ve sonrasında satışlar normal seyrinde devam etmektedir. Orta ve küçük ölçekteki otellerimiz bayram tatilinin yaratmış olduğu talep doğrultusunda istedikleri dolulukları 4-5 gün süreli yakalamış bulunmaktadır. Turizm sektörü olarak 15 Haziran 24 Haziran Kurban bayramı tatilinin 9 günlük olması sebebiyle güzel bir giriş yaptığımız düşünülürken Türkiye de artan maliyetler yerli yabancı turistleri de etkilemiştir. Sezon ortalarına yaklaşmamıza rağmen doluluk oranlarımız çok düşüktür. Sezonun en yoğun olmasının beklendiği temmuz başında bile Bodrum başta olmak üzere pek çok yerdeki tablo hayal kırıklığına neden oldu. Hem yerli turistte hem de yabancıda yüksek oranda düşüşler yaşanıyor. Fiyatların Avrupa ülkelerinden pahalı olmasından dolayı turistleri ülkemize çekmekte zorluklar yaşıyor. Fakat katlanan ham madde maliyetleri, personel giderleri vergiler derken fiyatları aşağı çekmemiz çok zor görünüyor. Bu süreçte bizlere gelen bilgiler doğrultusunda söyleyebiliriz ki 14 Haziran ile 14 Temmuz arası devam etmekte olan UEFA Euro 2024 etkisiyle de rezervasyon akışı yavaşlamıştır. 15 Temmuz’dan sonrası rezervasyonların last minute satışlarla istenilen seviyeye geleceği Temmuz - Ağustos ve Eylül ayının ilk yarısının doluluk bazlı geçeceğidir.” İfadelerine yer verdi.

Didim Turizm Dernegi Yaz Sezonundan Memnun Degil 483486 65B6B549429Dd81Dcec9395516637Db7

Didim’de Yalı caddesi gece de hareketli Didim’de Yalı caddesi gece de hareketli

“DENİZ OTOBÜSLERİ SEVİNDİRİCİ; BARIŞ ŞENLİĞİ 2 GÜN OLACAK”

Koyuncu, Muğla- Aydın arasında başlatılan deniz otobüsleri seferlerinin başlatılmasından mutluluk duyduklarını belirterek “Bizler Didim tanıtımında faydası olabilecek her türlü etkinliğe öncülük yapmaya, eşlik etmeye ve işbirliğinde bulunmaya hazırız. Bu bağlamda Didim- Bodrum arası hizmet verecek olan Deniz otobüs seferlerinin açılış töreni bizleri mutlu etmiştir.” dedi.

Didim Barış Şenlikleri içinde çalışmalar yaptıklarını belirten Dernek Başkanı Koyuncu “ Didim Turizm Derneği, Didim Turizm Alt yapı birliği ve sivil toplum kuruluşları ile beraber 1 Eylül Barış Şenlikleri etkinliği için işbirliğimizi başlatmış bulunmaktayız. 31 Ağustos ile 1 Eylül’de 2 gün düzenleyeceğimiz etkinlik için çalışmalarımız, içeriği ile ilgili görüşmelerimiz ve bağlantılarımız devam etmektedir. Netleştikçe bilgilendirmeler yapılacaktır.

Muhabir: HÜSEYİN ÇALIŞKAN