Samimi ortamda geçen toplantıda Başkan Gençay, belediyedeki yapılanmanın sürdüğünü kaydederek, basınla iç içe ve halka dokunan bir anlayışla hizmet edeceklerini söyledi.
31 Mart yerel seçimlerinden CHP’den Didim Belediye Başkanı seçilen Belediye Başkanı Hatice Gençay, seçimlerin ardından ilk kez basınla biraraya geldi. Altınkum barış kafede gerçekleştirilen basın toplantısında Başkan Gençay’a Başkan yardımcıları Aydan Aşık Turgut ile Kaan Topçuoğulları eşlik etti. Toplantıya Didim Çalışan Gazeteciler cemiyeti başkanı Bahri Yaba, Didim Gazeteciler cemiyeti başkanı Umut Kaşan ile ilçede görev yapan basın mensupları katıldı. Kahvaltılı toplantının ardından Başkan Gençay basının sorularını cevapladı. Başkan Gençay, belediyedeki yapılanması, temizlik ve ilaçlama, parkların temizliği, plajların bakımı, altyapı ve bir çok konuda bilgiler verdi.

“BU SENE İLAÇLAMADA GECİKTİK AMA SENEYE ZAMANINDA OLACAK”


Gençay açıklamalarında şunları kaydetti; “İlaçlama Ocak ayı, Şubat ayı ve Mart ayında bitmiş olmalıydı. Ama seçimden dolayı zamanında yapılmamış bir ilaçlama vardı. Biz göreve geldikten hemen sonra başladığımız iş ilaçlamaydı. Bununla ilgili de Nisan'ın onundan sonra ilaçlama işine başladık. Şu anda da bütün bölgelerde ilaçlamalar devam ediyor. Bu ilaçlamalar püskürtme yoluyla değil şu an için lavra önlemek amacıyla ilaçlamalar başladı. Bütün bölgelerde başladı ve ikinci turu başladı. Bununla ilgili de zaten artık kendi belediyemiz sayfasında paylaşımlar yapıyoruz. Çok yakın bir zamanda da ayın 15'inden sonra da sisli ilaçlamaya başlanılacak. Bu sene sinek olacak mı? Evet, az miktarda olacak. Biz seneye bu böcek, sinek, haşerelerin hiç olmaması için gerekli zamanlarda ilaçlamalarına başlayacağız. Bu konuyla ilgili de vatandaşlardan biraz daha anlayış istiyoruz. Bir de bununla ilgili zaten hat oluşturduk. Nerede sinek var? Nerede böcek var? Direkt o hatla bize ulaşabilirler. Ekiplerimiz de oraya gidip tekrar ilaçlama yapabilir.

Baskan Gencay Didim Basinina 40 Gunluk Donemini Anlatti 468770 Eb73086820462D4A99B6Bcea0Bd1692E

“BELEDİYEDE İŞLEYİŞİ DEĞİŞTİRDİK”


Yani belediye içerisinde birçok düzenlemeler yaptık zaten. Belediyeyle ilgili tüm istekler, öneriler, talepler hepsi kayıt altına alınıyor. Her hafta pazartesi günü birim amirleriyle plan program toplantısını yapıyoruz. Cuma günü de bu plan ve programların Hangilerinin yapıldığını, hangilerinin yapılmadığını, gelen şikayetlerin kaç tanesinin cevabı verildi, kaç tanesinin cevabı verilmedi. Bunlarla ilgili değerlendirme toplantıları yapıyoruz. Tamamen belediyenin işleyişi değişti. Değişmeye de devam edecek. Her şeyimiz kayıt altında artık. Bizim tüm personelimiz çalışıyor sahadalar. Gerekli bölgelerde yıkamaları da yapmaya başladılar. Hepsini bir günde yapmamız mümkün değil. Planlama yaptılar çünkü bununla ilgili. Biz çöpü alıyoruz. Birkaç tane art niyetli vatandaş gidiyor çöpün kenarına çöp bırakıyor. Arkasından fotoğrafı çekiyor, sosyal medyada paylaşıyor. Biz gidiyoruz. Çöpü hemen anında müdahale ediyoruz. Gidiyoruz çöp kutusunu açıyoruz bomboş. Ve bu konuda alt niyetli insanlar da bu şekilde davranıyor. Her söylenen de doğru değil. Bizim belediye personelimiz çalışıyor arkadaşlar. Hepsinin de emeğine sağlık.

Başkan Gençay 'Güzel bir Akbük için çalışacağız' Başkan Gençay 'Güzel bir Akbük için çalışacağız'

“BELEDİYE İŞLETMELERİNE GENEL MÜDÜR ATANDI”


Belediyeye ait tüm işletmelerden sorumlu Genel müdürümüz var. Bütün işletmelerin çalışma saatleri, düzeni burada da fark etmişsinizdir. Alanları genişletiyoruz zaten. Yiyecek içecek bölümleri değişiyor. Biz halka hizmet için geliyoruz. Buraya da gelen zaten Didim’de yaşayan, emekli olan vatandaşlarımız onların daha rahat hizmet alabilmeleri için bir program düzenliyoruz. O şekilde de hizmet vermeye devam edeceğiz. Hem bütün işletmelerimiz hem de orman kampı ile ilgili. Düzenlemelerimiz başladı. Önümüzdeki üç günlerde bunu hissedeceksiniz.

“ALTINKUMDAKİ TUVALET KALKACAK; KENTİ BİRLİKTE TEMİZ TUTACAĞIZ”


Altınkum’daki tuvaletin yeri değişiyor. Şu anda ASKİ’den arkadaşlar çalışıyor. O tuvalet oradan kalkıyor. Şimdi gelirken de sipariş verildi. Tuvaletler sipariş edildi. Gerekli noktalara bu seneyi atlatabilmek için. Sezon sonunda da kalıcı çözüme yöneleceğiz zaten. Bu seneyi böyle atlatacağız. Oradaki tuvaleti yani altınkuma girerken ki o tuvalet olmayacak artık. Tamamen o da 10 güne kadar sanırım yerinden kalkmış olacak. Altın kumla ilgili temizliğimiz zaten devam ediyor. Büyükşehir'le beraber yapmaya başladık. Boyalar, park etmişsinizdir zaten boyalar, çiçeklendirmeler, kırılmış, dökülmüş olan yerlerin tamiratı. Bütün ekiplerimiz sahada. Hepsi de çalışıyorlar. Plajların temizliği. Temizlik bir kültür meselesi…İnsanlar oturduğu yeri temiz bırakmak zorundalar. Bu konuyla ilgili çok yakında zaten sokak temizliğine başlıyoruz. Sizlerin de haberi olacak. Sokakları temizlemeye başlayacağız, hep beraber temizleyeceğiz. Ben de orada olacağım, ben de başımda olacağım. Sokakların da sokakta oturan tüm vatandaşlarla beraber ineceğiz sokaklara. Plajlara da öyle… Bu konuyla ilgili siz de basın olarak sürekli bu konularla ilgili duyurularda bilgilendirmelerde bulunursanız bize de halka da katkıda bulunmuş olursunuz. “

Baskan Gencay Didim Basinina 40 Gunluk Donemini Anlatti 468770 B6Dadc43Ae2B78F1A68405671F03C97A

“HALKIMIZI YERİNDE DİNLEYECEĞİZ”


Tabii ki bir sürü notlarımız mevcut ama şu anda paylaşmayacağım onların hepsini. 100 günümüz bir geçsin. Yüz günün sonunda hepsini sizlerle paylaşacağım. Didim halkıyla paylaşacağım daha doğrusu sizlerin aracılığıyla. Halk toplantılarını biz bu hafta içerisinde muhtarlarla bir tanışma toplantısı yaptık. Halk meclislerinin oluşturulması görevini onlara verdik. Her bir mahallenin toplantılarına çok yakın zamanda başlayacağız. Bu konuyla ilgili yine bir ilerleme. Ben gideceğim ve ekibimle gideceğim. Birim amirlerimle gideceğim. Çünkü oradaki sorunları orada oturan halk biliyor. Orada yerinde tespitini yapacağız.

“KANALİZASYON DA ÖDENEK SORUNU”


Akbük ve devamında süre gelen kanalizasyonla ilgili yakın bir tarihte bilgilendirildik. Şimdi bununla ilgili Büyükşehir İller Bankası ihale etti biliyorsunuz. O firma ödenekten dolayı durdurdu. Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Başkanımız da bu konunun bir an önce bitirilmesi için uğraşıyor zaten. Bize söyledikleri Eylül-Ekim gibi bitecek. Bir an önce bitsin ki yani gerçekten sıkıntılılar yaşıyor vatandaşlarımız işletmelerimiz… Bittiği zaman da problem ortadan kalkacak.

“FESTİVALLER İPTAL EDİLMEDİ; DAHA DA GELİŞTİRECEĞİZ”


Biz hiçbir festivali iptal etmedik. Etmeyi de düşünmüyoruz. Hatta daha çok geliştirerek Didim'e uygun hale getireceğiz birçok çalışmalarımızda. Belki yeni festivaller hazırlayacağız. Çünkü Didim turizm kenti tanıtmak zorundayız. Elimizde bir sürü değerler var. Bu değerleri de sunmak zorundayız. Bu konularla ilgili de çalışmalar yapacağız zaten. Kısacası hiçbir festival iptal edilmedi. Hazırlık yapılmadığı için bu sene vegan festivali seçime kurban edilmiş. Bizden dolayı değil. Bizden önceki arkadaşlarımızın yapmadığı çalışmalardan dolayı... Biz niye festival iptal edelim? Biz onları geliştiririz, Didim'e uygun hale getiririz. Ben orada konuşmayacağım dedim ama bir iki tane noktayla söylemek isterim size. Tasarruftur bu çünkü. Bu konuyla ilgili sizlerin de halka bilgi vermesini isterim. Didim Belediyesi'ne geldikten sonra biz araç ihalesini iptal etmek durumunda kaldık. Çünkü ihtiyacımız yoktu. Sonrasında bir ihale daha yapılmıştı. O ihalenin de gerekleri yerine getirilmesi şu anda çok uzun zaman alıyordu. O ihaleydi. Sağ olsun firmayla görüştük. Tek taraflı geldi iptal etti. Şu anda hiçbir personelimiz mesainin dışında belediyeye ait araçla dışarıda dolaşmıyor. Her bir personelimiz artık yaka kartı takıyor.

“SON 3 AYDA ALINANLARIN İŞ AKTİ FESH EDİLDİ”


Son 3 ayda alınmış olan arkadaşların çok fazla personel fazlası olmasından dolayı biz de çok üzüldük, içimiz gerçekten çok kanadı. Ama elimizde olmayan nedenlerden dolayı maaş ödeyemiyoruz ve oturtacak yerimiz de yok. O nedenle onların iş aktine tabii ki son vermek zorunda kaldık. İleriki dönemlerde yine ihtiyacımız olduğu zaman o arkadaşlardan tekrar göreve gelmelerini isteyeceğiz. Bütün birimlerde daha önce biliyorsunuz halkta da sizler de söylüyordunuz. İşte gelmeyen insanlar maaş alıyorlar falan diye bir sürü dedikodular da dolaşıyordu veya gerçekti bunlar. Şimdi biz birimler arasında görevlendirme yaparak bu arkadaşlarımızın da çalışmalarını sağlıyoruz. Herkes çalışıyor. Çalışmak istemeyen de zaten emekliliğini istiyor. Biz de bu konuda kimseyi zorla tutamıyoruz. Çünkü on beş kişiye yakında kişi emeklilik için dilekçe verdi. Yer değişikliği yaptığımızdan dolayı. Böyle de bir şey oldu. Biz sonuçta şunu hep söyledik, Didim Halkı adına biz burada yöneticilik yapıyoruz. Onların ödediği vergilerle biz burada hizmet yapacağız. Biz bugün maaş ödeyemiyor isek, bu düzenli bir şekilde personel alınmadığı için, ihtiyaç dahilinde personel alınmadığı için böyle bir sıkıntı yaşadık. Şu anda ihtiyacımız olduğu kadar personelle çalışacağız. Geri kalan bütçemizle de hizmet yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 

Muhabir: Hüseyin Çalışkan