Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yayımladığı "Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ", Resmi Gazete'de yer aldı.

Yeni düzenlemeyle birlikte, lokanta, kafe, pastane gibi işletmeler, kendi hazırlayıp sundukları yiyecek ve içecekler ile dışarıdan temin ederek sattıkları ürünler için KDV'yi yüzde 10 (alkollü içeceklerde yüzde 20) olarak hesaplayacaklar.

Tum Esnaflari Ilgilendiren Karar Lokanta Ve Kafelerde Kdv Duzenlemesi 465580 116988Ead847A8D7F82293D5Cb81Acd4

1 MAYIS’TA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Tebliğ’de şu ifadeler yer aldı:

“26/4/2014 tarihli ve 28983 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinin (III/B-2.4.) bölümünde yer alan “(%8)” ibareleri “(%10)”, “(%18)” ibareleri “(%20)” şeklinde değiştirilmiş, aynı Tebliğin (III/B-2.4.1.) bölümünün birinci paragrafında yer alan “1/1/2008 tarihinden itibaren” ibaresi yürürlükten kaldırılmış ve aynı bölümün dördüncü paragrafından sonra gelmek üzere aşağıdaki paragraflar eklenmiştir.

Temmuz Ayında Emekli Maaşlarına Rekor Zam! Uzmanlardan %50 Artış Açıklaması Temmuz Ayında Emekli Maaşlarına Rekor Zam! Uzmanlardan %50 Artış Açıklaması

“Bu işletmeler prensip olarak hizmet işletmesi mahiyetinde olduklarından buralarda imal edilen veya dışarıdan temin edilen gıda maddelerinin buralarda veya dışarıda tüketilmek üzere müşterilere satışında %10 (alkollü içeceklerde %20) oranında KDV hesaplanır.”

MEHMET ŞİMŞEK: KDV ARTIŞI YAPILMADI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, söz konusu düzenlemede vergi artışı olmadığını söyledi. Şimşek, “KDV artışı yapılmadı! İşletmelerin vatandaştan aldığı KDV’nin doğru belgelendirilmesi için düzenleme yapıldı. Bu konuda hassasiyet gösteren ve bizlere bilgi veren vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ