Zeytinyağı, hem yemeklerde hem de salatalarda kullanılabilir çünkü lezzet katmanın yanı sıra sağlık açısından da faydalıdır. Ancak sahte zeytinyağı gerçek zeytinyağı kadar sağlıklı değildir. Sahte zeytinyağını nasıl anlayabiliriz?

Bu konuda kullanılabilecek bazı yöntemler, zeytinyağının sahte olup olmadığını anlamaya yardımcı olabilir. Bu yöntemler haberin devamında detaylı olarak açıklanmaktadır.

Nazilli'de asırlık soruna Başkan Tetik'ten neşter Nazilli'de asırlık soruna Başkan Tetik'ten neşter

SAHTE ZEYTİNYAĞI NASIL ANLAŞILIR?

Sahte zeytinyağını doğal olanından ayırt etmek için tercih edilecek bazı basit yollar bulunuyor. Ayrıca, ''meğer anlamak bu kadar kolaymış'' bile dedirtebilen yollardan ikisi, su ve koku testi ile gerçekleşiyor.

Su Testi: Bir çay bardağı su ve aynı oranda zeytinyağı bir kapta karıştırılır. Doğal yağ suyun üst kısmına çıkarken, sahte zeytinyağı büyük oranda suya karışır. Bunun yanı sıra dibe çöktüğü de görülebilir.

Koku Testi: Sahte zeytinyağı kokusundan anlaşılabilir. Çünkü şişenin kapağı açıldığında, doğal yağda zeytin veya çiçek kokusuna yakın bir koku yayılabilir. Bunun yanı sıra boya, tiner, küf veya sirke gibi alakasız bir koku etrafa yayılmamalı.

Editör: Ömer Araz