Memleket böyle tanıtılır

Bazı olaylar vardır ki milyonlarca liralık reklam verseniz, Ulusal ve yerel yüzlerce yayın organında yer alsanız kendinizi anlatamazsınız. İşte 26 yıllık mesleki hayatımdan çıkardığım derslerden birisi budur.

*

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti'nin daha önce düzenlemiş olduğu Başkanlar Konseyi toplantısında bu hissi yaşamıştım. O dönem şehrimizde Türkiye'nin her ilinde bulunan Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarını ağırlamıştık. Yaklaşık 120 gazeteciye üç gün boyunca Aydın'ı gezdirdik ve Aydın'ı anlattık.

*

Toplantı bitip de misafirlerimizi gönderdikten sonraki bir hafta çok keyifliydi. Yüzlerce gazete, dergi ve yerel televizyon kanalında haberlerimiz çıktı. Haberi yazanları, çekenleri Aydın'da ağırlamış olmanın ve onlarında yaşayarak haberlerini yayınlamanın keyfini yaşadık. * Geçtiğimiz hafta da Türkiye'nin dört bir yanında görev yapan Kültür ve Turizm muhabirlerini Aydın'da ağırlamanın mutluluğunu yaşadık. Şimdiden Türkiye'nin dört bir yanında “Aydın'da ne kadar mutlu olduklarının” haberlerini okuyor/izliyoruz.

*

Didim Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantının açılışına Kültür ve Turizm Bakanlığı Daire Başkanı Sanem Arıkan, Savunma Sanayi Başkanlığı Daire Başkanı Ayşe Yıldız, Didim Kaymakamı Halil Avşar, Didim Belediye Başkan Yardımcısı Öznur Gündoğdu, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Umut Tuncer, Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Genel Başkanı İbrahim Gökdemir, Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan, Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen, Didim Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Hüseyin Çalışkan ile basın mensupları katıldı.

*

Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Genel Başkanı İbrahim Gökdemir konuşmasında, "Turizmi 81 vilayete yayma ve 'Ülkemizin Eşsiz Kültürel Mirasını Milletimize Hakkıyla Tanıtma' hedefiyle bu yıl ikincisini düzenlediğimiz projenin ikinci durağı Efeler diyarı Aydın'dayız. Turizmi 81 vilayete yayma ve ülkemizin eşsiz kültürel mirasını milletimize hakkıyla tanıtma hedefiyle düzenlediğimiz bu etkinliklerimizin amacı keşfedilmeyi bekleyen tarihi ve kültürel değerlerimizi kültür sanat muhabirleri vasıtasıyla bizzat yerinde görüp medya yoluyla ülkemizin dört bir yanına duyurmaktır. Kültür sanat muhabirleri olarak Efeler diyarı Aydın'dayız” dedi.

*

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan da Aydın'ın diğer illerden farklı ve güzel bir kent olduğunu belirterek, “Aydın sıcak bir yer ama insanları daha da sıcak. Tarihi ve kültür değerleri fazla. Dört kutsal kitapta da bahsedilen incirin en güzeli bu topraklarda yetişiyor. Sadece incir değil birçok tarım ürününün başkenti Aydın'dır. Herkes Aydın'ın topraklarının bereketli olduğunu bilir. Ancak Aydın, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir tarih ve kültür kentidir. Aydın, denizi, kumu ve güneşi ile bir turizm kentidir. Bu etkinliğe katılan arkadaşlarımızın çoğu deniz olmayan illerden geldiler. Kendilerine tüplü dalış yaptıracağız ve denizaltındaki güzellikleri de görmelerini sağlayacağız” dedi.

*

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Umut Tuncer, “Aydın özel bir şehir, çok daha iyisini hak eden bir şehir, turizm ve kültür şehri. Dört bir yanında kültürlere ev sahipliği yapmış. Aydın'ı keşfetmek için günlerce Aydın'ı gezmek lazım. Harika bir kültür ve turizm kenti. Pandemiyi de en iyi yöneten süreci başarıyla yürüten bir şehirdeyiz. Güzel bir program organize ederiz. Bugünün dışında gelecek yıl sizleri daha büyük bir organizasyonda ağırlamak isteriz. Her zaman sizlerin yanındayız” diye konuştu. Didim Belediye Başkan yardımcısı Öznur Gündoğdu da, “Didim ciddi şekilde kültür varlığına sahip, sizlerin burada olmasıyla bizler mutluyuz. Kentimizi beğenirsiniz. Sizleri ağırlamaktan mutluyuz” dedi.

*

Kültür ve Turizm Bakanlığı Daire Başkanı Sanem Arıkan, güzel bir etkinlikte birlikte olmaktan mutlu olduklarını kaydederek, “Söylenecek her şey söylendi. Aydın gerçekten çok güzel bir yer; Heredot'un söylediği gökyüzü altındaki en güzel yeryüzü olan bir yer. Sizlerle 3 gün burada olacağız. Onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış Aydın'ın bu güzelliklerini sizlerin de okurlarınıza anlatmanız değer katacak. Bizler sizlerin, turizmcilerin ve yatırımcıların yanında olduğumuzu da bildirmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

*

Didim Kaymakamı Halil Avşar da kültür ve sanatın toplumun temel taşlarında birisi olduğunu kaydederek, “Bu anlamda gerek Türkiye'nin gerekse Dünyanın en önemli kentlerinden biri olan Didim'in kültürel yapılar mevcut. Milet Antik Kenti bilimsel bir kültür kenti ve Tales'in memleketi. Apollon Tapınağı da Büyük İskender'in bilgi aldığı bir bilimcilik merkezi. Bu noktada bu kültürleri sizleri tanıtmaktan mutlu olacağız” dedi.

*

Didim Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen programın ikinci günü gazeteciler ilk olarak Didim Belediyesi Mübadele ve Anı Evi'ni gezerek bilgiler aldı. Ardından ilçenin simgesi olan binlerce yıllık Apollon Tapınağı'nı rehber eşliğinde gezen basın mensupları bol bol fotoğraf çektirdi. Gezi kapsamında üstü açık city bus ile Balat Mahallesindeki dünyaca ünlü Milet Antik Kenti gezildi. Milet Antik Kenti'nin ardından Didim Belediyesi Tıbbi Aromatik ve Süs Bitkileri Serası'nı gezen basın mensupları, sera hakkında yetkililerden bilgiler aldı. Gezinin son durağı Orman Kampı olurken basın mensupları Didim Belediyesince öğle yemeğinde ağırlandı.

*

Didim Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Başkan Atabay, gazetecilerin canlı yayın konuğu oldu.

*

Muğla Türk Tv'den Serap Özdemir'in moderatörlüğünde Anadolu Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Dargeçit, Çay Tv Ankara Temsilcisi İbrahim Eksilmez, Aydın Büyükşehir Gazeteciler Derneği Başkanı Cem Ulucan'ın sorularını samimiyetle yanıtlayan Başkan Atabay, Didim'e yapılan hizmetler, gündeme ilişkin konular, yeni projeler ile ilgili gazetecileri bilgilendirdi.

*

Ortak canlı yayın sonrasında konuk gazetecilerle yemekte bir araya gelen Başkan Atabay, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aydın programı sebebiyle ilk gün yanlarında olamadıklarını belirterek, “Sizleri güzel ilçemizde ağırlamaktan son derece mutluyuz. İlerleyen yıllarda da yine bu tür etkinliklerde sizleri ağırlamaktan memnuniyet duyarız. Didim'in tanıtımı için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız” dedi.

*

Başkan Atabay konuşmasının ardından Didim belediyesince üretilen zeytinyağı, tıbbi aromatik bitkilerin ve tanıtım kitaplarının yer aldığı hediye çantasını basın mensuplarına hediye etti.

*

"Medya, Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları" kapsamında gazetecilerin ikinci durağı Söke oldu. Gazeteciler, Karina'yı gezdikten sonra, Tarihi Doğanbey Köyü'nde bölgenin tarihi hakkında bilgilendirildi. Karina ve Doğanbey'e hayran kalan gazeteciler, Söke Belediye Başkan Yardımcısı Veli Devrim Yerli, Güllübahçe Muhtarı Yusuf Çam ve Söke Belediyesi Basın Bürosu Sorumlusu Levent Tuncer'in de katıldığı yemekte Söke hakkında bilgi aldı.

*

Ve benim en sevdiğim bölüme geliyoruz. Son hafta Cem Ulucan başkanımla karar vermiştik. Sualtı güzelliklerini gösterebilmek için bir de dalış etkinliği yapalım diye. Tarihi ve kültürel değerlere dikkat çekmek ve turizm sezonunun açılışına vurgu yapmak için Kuşadası'nda denizin 10 metre altında pankart açıp, farkındalık oluşturduk.

*

İlk kez dalış yapmanın heyecanı bir yana dursun. Dalmak isteyen 19 arkadaşımızın 18'ini daldırmayı başardık. Dalamayan tek arkadaşımız Vahit Aldı'nın da peşini bırakmayacağız ve muhakkak ona da sualtı deneyimi yaşatacağız.

*

Misafirimiz yaklaşık 50 gazetecinin katıldığı etkinliğin üçüncü gününde Kuşadası'na geldik ve Dilek Yarım Adası Milli Parkı, Kadı Kalesi kazıları, Tarihi Kuşadası Kervansarayı ve Mikro Minyatür Müzesi'ni gezdik.

*

Kültür ve Turizm Bakanlığı Daire Başkanı Sanem Arıkan da ilk kez tüplü dalış yaptığını ve farklı bir deneyim yaşadığı için mutlu olduğunu ifade ederek, "Aydın'ı gezdikçe çok güzel bir yer olduğunu daha iyi anladık. Bakanlık olarak kültürel değerlerimize sahip çıkan herkesin ayrıca turizmcilerin ve yatırımcıların da her zaman yanındayız" diye konuştu.

*

Programın son gününde Aydın programını değerlendiren Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Genel Başkanı İbrahim Gökdemir, 2013 yılından bu yana Türkiye'nin birçok ilini tanıtmak için çalıştıklarını belirterek, “Kurulduğumuz yıldan bu yana birçok çalışmaya imza attık. Son dört yıldır da bu projeyi geçekleştiriyoruz. Şu ana kadar 25 ilimizi medya aracılığı ile tanıttık. Aydın'da gördüğümüz ilgiyi ve misafirperverliği hiçbir yerde görmedik diyebilirim. Programın alt yapısını hazırlayan ve bizleri yalnız bırakmayan tüm görevlilere ayrı ayrı teşekkür ederim” diye konuştu.

*

Türkiye'nin farklı illerinden gelen gazeteci dostlarımıza sadece yer üstündeki güzellikleri değil, Aydın’ın denizinin de güzel olduğunu gösterdik. Aydın'ın tanıtımı için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak projeye katkı sunan Didim, Söke ve Kuşadası Belediyelerinin yanı sıra su altı tüplü dalış etkinliğine sponsor olan psikolog Serkan Sevim'e ayrıca etkinlikte bizlere yardımcı olan tüm personele teşekkür ediyoruz.

*

Başta da dediğim gibi, bazı değerlere paha biçilemez…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan Karagöl - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?