Sarıçay Barajı'nı kim yapıyor? Kim yaptırıyor?

Kuşadası ve Söke başta olmak üzere Davutlar ve Güzelçamlı Mahallerinin içme suyu sorununu çözecek olan Sarıçay Barajı şantiyesi kurulmaya başlandı.
* * *
Daha 2-3 ay önce İkizdere Barajı için Büyükşehir Belediyesi ile AK Parti arasında yaşanan tartışma şimdi de Sarıçay Barajı için tekrarlanacağa benziyor.
* * *
Hafızalarımızı tazeleyelim.
* * *
AK Parti kanadı İkizdere Barajı'nın tüm maliyetinin DSİ tarafından karşılandığını iddia etmiş. Büyükşehire bağlı ASKİ'de dekontlarını ortaya koyarak, inşaatı DSİ yaptı ama parasını ASKİ karşıladı diye cevap vermişti.
* * *
Geçtiğimiz gün SES Gazetesinde muhabir arkadaşım Kazım Yörükçe'nin yapmış olduğu “SARIÇAY BARAJI'NIN YAPIMINA BAŞLANIYOR” başlıklı haberde de benzer bir yanlış anlaşılma söz konusu.
* * *
Aynı şekilde dün yayınlanan Hedef Gazetesi'nde Murat Tan'ın, AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz'un yaptığı açıklamalarla yayınladığı “SARIÇAY BARAJI'NDA İNŞAAT ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR” başlıklı haberde de bilgi yanlışlığının olduğu görünüyor.
* * *
Konu ile ilgili olarak ASKİ'den Sarıçay Barajı ile ilgili bilgi istediğimde bana ASKİ ile DSİ arasında 9 Nisan 2019'da yapılan Sarıçay Barajı'nın yapını ilişkin protokolü gönderdiler.
* * *
Bu protokolü aşağıda sizlerle paylaşıyorum.
* * *
Benim anladığım kadarıyla Türkiye'deki içme suyu barajlarının yapımı DSİ'nin işi. Maliyetinin karşılanması ise Aydın gibi büyükşehir statüsündeki illerde büyükşehir belediyesinin sorumluluğunda.
* * *
Baraj yapımına DSİ kendi kaynaklarıyla başlıyor. İnşaatın tamamlanıp suyun kullanıma açılmasından sonra da ASKİ tarafından güncellenmiş fiyatlarla otuz eşit taksitle proje maliyeti DSİ'ye geri ödeniyor.
* * *
Kamuoyunu doğru bilgilendirmek gerekiyor.
* * *
Aydın bilhassa Kuşadası ve Söke için hayati önem taşıyan bir baraja daha kavuşacak.
* * *
İkizdere Barajı'nda ya da yurdun herhangi bir yerinde yapılan bir içme suyu barajı için yürütülen prosedür ne ise Sarıçay içinde aynı işleyiş geçerli.
* * *
İçme suyu barajlarını DSİ kendi imkanlarıyla yapar. Bitirince de ne harcanmışsa güncellenen maliyet taksitle geri alır.
* * *
Bunun aksini iddia eden varsa belgeleriyle ortaya koymak durumunda.
* * *
31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesi Aydın'a gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de, Sarıçay Barajı için şantiye çalışmalarının başlayacağı müjdesini vermişti.
* * *
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da 2019 seçim beyannamesinde Sarıçay Barajı'nın yapılacağını taahhüt etmişti.
* * *
Sonuçta 9 Nisan 2019'da protokol imzalandı ve baraj inşaatı için çalışmalar başladı.
* * *
İşte burada popülist siyaset mekanizması devreye giriyor. Yapılan yapılacak işler için iktidar kanadı “Biz yaptık” diyerek işin siyasi rantını kazanmaya çalışırken, aslında olayın iç yüzünün başka olduğunu görüyoruz.
* * *
Sarıçay Barajı, Aydın için çok önemli bir yatırım.350 milyon TL'lik maliyetin yaklaşık yarım milyar liraya çıkacağı düşünülüyor.
* * *
Evet doğrudur. Barajı DSİ yapacak. Sonra da maliyetlerini güncelleyerek parasını Aydın Büyükşehir Belediyesi ödeyecek.
* * *
Önemli olan Aydın'ın kazanımıdır. Bunu kimin yaptığından ziyade faydasını ve daha fazlasını hayal etmek çok daha önemli.
* * *
Aydın siyasetinde görmek istediğimiz form bu...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan Karagöl - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?