Koçarlı’nın yeni Belediye Başkanı CHP’li Özgür Arıcı, göreve gelmesinin ardından yapılan ilk meclis toplantısında, belediye şirketinin önceki dönem müdürlerinden Mehmet Keskin’i meclis kararı ile görevden aldı. Yazılı basın açıklaması yapan Keskin, kendisini sert sözlerle eleştiren Arıcı’ya tepki göstererek, cevap verdi.

“ŞİRKETİN MAL VARLIĞI BİR MOTOSİKLETTİ”

Önceki dönem Belediye Başkanı Nedim Kaplan’ın kendisini 2019 yılında şirket müdürlüğüne atadığını dile getiren Keskin, “Benden önce şirketin başkanı, aynı zamanda o zaman ki belediye başkanı olan Mutlu Öztürk tarafından yönetilirken son üç ay seçimlere gireceği için meclis üyesi Murat Erçetin’e şirketi devretmiş. Seçimleri kazanmamızla birlikte ilk olarak şirkette ne olduğuna baktım. Park gelirlerinin çok düşük olduğunu, hatta sıfır bakiye olduğunu gördüm ve bunun sebebini sordum. Aldığım cevap toplanan paranı çalışan yevmiyecilere gittiğini söylediler. Sadece devir aldığımız şirkette kayıtlı olan 2018 model küba marka motorsikletle devir aldık. Şirketin mal varlığı buydu” ifadelerini kullandı.

“ALNIMIZ AK, BAŞIMIZ DİK”

2019 yerel seçimlerinin ardından devir aldıkları şirketleri yönetmeye başladıklarını ve bugün 17 milyon 632 bin 543 liralık mal varlığı ile yeni yönetime devrettiklerini belirten Keskin, “Biz Aydın’daki belediyelerin iktisadi teşekkülü olan şirketler arasında en karlı konumdaki şirketi yeni yönetime bıraktık. Bu nedenle de alnımız ak, başımız diktir. Hesabını veremeyeceğimiz tek bir kuruş dahi yoktur. Çalmadık, çaldırmadık ve bir motosikletle aldığımız şirketi araç filosuna boğduk. Bununla birlikte Sayın Başkanımız Nedim Kaplan’ın talimatıyla Koçarlı halk ekmeğini kurduk. Aş evini kurduk. Hiçbir zaman boş devir aldığımız belediye ve şirketten yakınmadık, ağlamadık. Hiçbir ilçenin cesaret edip kuramadığı halk ekmeğini kurduk” dedi.

“ÇALIŞANLARIN MAAŞLARINI AKSATMADAN TAM YATIRDIK”

“Mutlu Öztürk zamanından kalma borçlar nedeniyle şirkete hiçbir esnaf malzeme vermiyordu. Açtığımız halk ekmeğe un bile alamıyorduk. Fabrikalarla temasa girdiğimizde vadeli un veremeyeceklerini söylediler” diyen Keskin, açıklamasını şu şöyle sürdürdü:

“Biz de aracı kurumlardan un almaya başladık. Başka fırınlara un ticareti yaptıklarını da söyleyen Abdullah Başlıkaya şirketi üzerinden aynı fabrika fiyatına 75 gün vadeli un almaya başladık. Belediyeye ait şirketleri, kırmızı kalemden kurtardıktan sonra çek karnesi aldık ve 75 gün olan un vadesinin 120 güne çıkardık. Bu fırının, parkların geliriyle hem çalışanların maaşlarını ve aynı zamanda 4 adet kamyon, 3 adet binek araç, 4 adet servis aracı toplam değeri 12 milyon 500 bin TL’lik araç aldık. 5 yıl boyunca hiçbir gün aksatmadan çalışanların maaşlarını tam yatırdık. Belediye çalışanlarımız 5 yıllık dönemimizde hiçbir zaman yarım maaş almadılar.”

“MAAŞIM 49 BİN LİRA”

Keskin, maaşının 60 bin lira değil, 49 bin lira olduğunu anlatarak, “Özgür Arıcı denen şahıs; ‘60 bin TL maaş alan Mehmet Keskin hangi görevi layıkıyla yerine getirdi’ demiş. Sabah saat 5.00’de iş başı yaptığımızı, akşam saat 24.00’de kadar çalıştığımızı bütün personel bilir. Keza fırıncılık işi başlı başına zaman mefhumu gözetmeksizin büyük özveri isteyen bir iştir. Fırın işletmeciliğinde 6 saatlik bir uyku diliminin olmadığını, fırın işletmesi yapan arkadaşlar çok iyi bilir. Son güncel maaşım da 60 bin lira değil 49 bin liradır. Mesai ile birlikte 60 bin TL’dir. O da 2024 yılından itibaren yani Ocak, Şubat, Mart aylarında bu şekildedir. Belediyede müdürlük yaptığım limitet şirketinde 120 çalışan, yönetimde olduğum anonim şirketinde 33 çalışan bulunmaktadır. Bunun yanında fırın ve aş evini yönettim. Aldığım maaş şartlara göre gayet normaldir” şeklinde konuştu.

"KOÇARLI'DA OTURMUYORSUN"

Arıcı’nın hukuk önünde hesap vereceğinin altı çizen Keskin, “Daha yönetimine yeni geçtiği belediyedeki personelin maaşından haberi olmayan, belediyenin avukatı ile şirketin avukatının ayrı ayrı kişiler olduğunu bilmeyen zatıaline tavsiyem, eski yönetimle sözde hesaplaşma adı altıda içi boş iftiralarla devri sabık yaratmak yerine hesabını kitabını iyi yapması, ilçeye 5 yıl Nedim Kaplan’ın en az 100’de 1’i kadar bile de olsa nasıl hizmet vereceğini öngörecek biz vizyon oluşturmaya kafa yormasıdır. Şu da var ki Sayın Özgür Arıcı, eğer Koçarlı’da otursaydın Mehmet Keskin’in çalışıp çalışmadığını çok iyi görürdün. Hala da Koçarlı’da oturmuyorsun. Ben şirket müdürlüğüne atandığımda 3 yıl asgari ücret seviyesinde maaş aldım. Senin seçildikten sonra ağlama duvarı olarak gördüğün belediyede 300 bin TL içeride alacak olduğum maaşı aldığımı beyan etmişsin. Benim hiçbir zaman içeride bir maaş alacağım yoktu hep zamanında aldım, hiçbir zaman bahsettiğin gibi 3 aylık maaşımı avans olarak çekmedim. Bunu ispatlamayan şerefsizdir, namussuzdur. Hukuk karışışında bunun hesabını vereceksin. Gecesini gündüzüne katan işçi kardeşlerin bir gün ne maaşları gecikti ne de yarım maaş aldılar” ifadelerini kullandı.

ACİZLİKLE SUÇLADI

Arıcı’nın kendisi ile ilgili iddiaları, belgeleri ile basın mensuplarına sunmasını beklediğini dile getiren Keskin, “Yarım maaş ödeyince o kadar hızını alamamışsın ki belediyenin ayrı avukatı, şirketin ayrı avukatı olduğunu bile görememişsin. Sen bu kadar acizsin. Belediye şirketinin AK Parti İl Başkanı olan Sayın Gökhan Ökten ile hiçbir anlaşması yoktur, şirket müdürü olarak hiçbir şekilde ücret ödememişimdir” dedi. Arıcı’ya seçim sürecinde halka verdiği sözleri hatırlatıp, tutmasını tavsiye eden Keskin, halk ekmeği kapatmasını da eleştirdi.

Başkan Arıcı, rehin tutulan kepçeyi kurtardı Başkan Arıcı, rehin tutulan kepçeyi kurtardı

Keskin, “Sen arkandaki gizli güçlere teşekkür ettin ya, o senin arkandaki gizli güçler Nedim Kaplan’ın gücünden korkan aciz üç, beş Ak Partililer seçimi kaybettirdi. Sen seçimi kazanmadın. Koçarlı kaybetti” diyerek açıklamasını noktaladı.

Keskinden Ariciya Sert Tepki Ispatlamayan Serefsizdir Namussuzdur 468254 E105E41921Dc9765De45A270A3Bda85C

Muhabir: EMRAH DİNÇER