31 Mart 2024 yerel seçimlerinde 110 bin oyu olan İYİ Parti’nin Büyükşehir adayı Özer Kayalı ile 29 bin 89’a düşmesinin faturasını İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş’a kesen Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Bekir Aydın, partinin özeleştiri yaparak yeniden toparlanması gerektiğini vurguladı. Sorumlunun yerel seçimler öncesi Aydın’da yaşanan il bazlı parti politikaları olduğunu vurgulayan Bekir Aydın; “31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Aydın’daki başarısızlığın 1. derecede sorumlusu Genel Başkan kontenjanından Aydın İYİ Parti Milletvekili seçilen milletvekilidir. Kendisi Aydın’ı bilmez, Aydın ile Aydınlı ile ve Aydın’da yaşayanlar ile en küçük bir empati taşımadığı açıktır. Söz konusu vekil, tüm teşkilat işlerine müdahale etmiştir, kim il başkanı olsun vs, meclis üyelerini belirleme çabasına girişmiştir, belediye başkan adayları belirleme sürecini yürütmüştür, hangi kriterlerle belediye başkan adaylarını belirlediği belli değildir. İl yönetimi ile ya da diğer parti kurullarıyla istişare yapmadığı açıktır. Sonuç 17 ilçede fiyasko yaşatmıştır, sadece Kuşadası İlçemizde meclis üyesi çıkarmamıza yol açmıştır. Bu seçim sürecinde tüm partili arkadaşlarımız canı gönülden çalışmıştır, çalışmak istemeyen arkadaşlarımız da gayet bariz biçimde açık olan hatayı sahiplenmek istememiştir. Seçim sürecinde üyelerimiz neredeyse okyanus dibindeki balıklar gibi, bıkkınlık, yılgınlık ve isteksizlik içinde bir seçim dönemi geçirmiştir” dedi.

Iyi Partide Fatura Milletvekili Omer Karakasa Kesildi 461513 51E5B32178Bdbdddfa4702F13066Be3D

“KEŞKE VEKİLİN GÖLGESİNDE SİYASET YAPMASAYDI”
Aydın’daki İYİ Partili ve İYİ Parti’ye yakın seçmenlerin heyecanını kaybettiğini ve farklı arayışa gittiğini söyleyen Aydın, İYİ Parti Aydın İl Başkanı Ahmet Ertürk’ü de pasif kalmakla itham etti. Aydın; “Efeler ve Büyükşehir adayı açıklandıktan sonra (ki bu başkan adaylarımızın şahsına söylenecek bir sözümüz yoktur, aday olmak istemişler ve kabul görmüştür) partililerimiz maalesef oy verecek parti ve aday arayışına düşmüştür. Bu ne hazin ve acıklıdır, Eylül ayında Aydın’da var olan heyecan bizzat vekil müdahalesiyle sönümlenmiş ve sona ermiştir. Görünen somut gerçeklerdir asıl dayanağımız. Bu süreçte partili hiçbir arkadaşımıza bir kusur atfedemem, yalnızca temennim o dur ki, keşke İl Başkanı bizlere, parti teşkilatlarına, üyelere kulaklarını kapatmasaydı, keşke Vekilin gölgesinde siyaset yapmak yerine partililerle ve yönetimle istişare sürecini yürütebilseydi. Bu sürece ilişkin özeleştiriyi yapmazsak sanki hiç bir şey olmamış gibi geçip gidecekler ve Aydın’daki partiye gönül veren insanlarımız suskunluk içinde partiden ayrılacaktır. Bu parti hepimizin emeği, hepimizin umudu, çocuklarımızın geleceğidir” diye konuştu.

Iyi Partide Fatura Milletvekili Omer Karakasa Kesildi 461513 379A9Fa4De6590Fc3A07843Ba2D06Dba

Görevden alınan CHP’li başkan konuştu “Henüz…” Görevden alınan CHP’li başkan konuştu “Henüz…”

“ACI TECRÜBETLE GÖRMÜŞ OLDUK”
CHP’nin aday yapmadığı kişileri İYİ Parti’de aday yapmanın kazandırmak yerine daha da kayıp olduğunu söylediklerini ancak dinlenmediklerini iddia eden Bekir Aydın; “Yerel seçim geçti, biz özü başına dedik, karar hepimizindir, sorumluluk hepimizindir, ama bir yandan özü başına derken bir taraftan da Aydın’da nerde CHP’nin aday yapmadığı CHP’li varsa onları İYİ Parti Belediye Başkan adayları olarak öne sürmek çelişkili bir durumdur, sanki belirli bir partiyi zayıflatma çabası gibi imaj oluşturmuştur, biz bunu hiç onaylamadık, ki milletimiz de onaylamadı, partinin içinden çıkıp teşkilatlar tarafından benimsenen adaylarımız gayet güzel başarılar yakaladılar. Yani siyasette popülarite değil asalet ve aidiyet kazandırıyor, kişiler partiyi kurumsallaştırmaz, parti aidiyetini öncelemek kurumsallaştırır, bunu tekrar acı tecrübeyle görmüş olduk, dersler çıkarıyoruz, nefsimizi terbiye ediyoruz” dedi.

“PARTİ İÇİ ROL KAPMAKLA DEĞİL, TÜRKİYE GELECEĞİ VİZYONU ORTAYA KOYMAKLA YÜKÜMLÜYÜZ”
Türkiye gündemini meşgul eden İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in ikna sürecinde yer alan Ömer Karakaş’a yüklenen Aydın; “Sayın Meral Akşener, partimizin tartışmasız kurucu lideridir, yaşadıklarını, ona yaşatılanları bizzat gördük, aynı süreçleri yaşadık.27 Nisan’daki Olağanüstü Kongrede aday olmayacağı beyan etti. Ancak bizler, partililer yeniden Genel Başkan’a giderek kendisini yeniden Genel Başkan görmek istediğimizi beyan edebiliriz. Bu çok açık bir duygudaşlık ve gönül bağıdır, bazılarımız için ülke konjonktürü içerisinde siyasi bir zorunluluktur. Buraya kadar bir sorun yoktu, ancak hali hazırda Aydın İYİ Parti Milletvekili olan kişinin, Genel Başkanımız Sn Meral Akşener Hanımefendiyi, tekrar aday olmaya ikna etmek için bir açıklama yayınlaması ve diğer İYİ Partili Milletvekillerini Sn Akşener’in evine iknaya gitmek için toplamaya başladığının bilgisinin haber kanallarına düşmesi doğru olmamıştır. Aydın’daki seçim başarısızlığın üstü, Sn Genel Başkan’ı ikna etme çabasıyla mı örtülecektir? Lider kültüne itaat ile mi kişisel başarısızlıklar kapatılacaktır? Bu algı Aydın özelinde Sn Meral Akşener’e fayda mı sağlar zarar mı verir, bu durum partimizin toplumsal algısını olumlu yönde mi etkiler olumsuz yönde mi etkiler? Dışarıdan bakınca nasıl görünüyoruz, asıl bunu düşünmeliyiz. Parti içi rol kapmakla değil, ülke insanımıza dürüst ve yeni bir Türkiye Geleceği vizyonu ortaya koymakla yükümlüyüz, aklımızı enerjimizi buna sarfetmeliyiz!” ifadelerini kullandı.

Iyi Partide Fatura Milletvekili Omer Karakasa Kesildi 461513 A16511Eaec74190547Ecfba5B38B5471

Iyi Partide Fatura Milletvekili Omer Karakasa Kesildi 461513 5Ad60E82A4A58D76D57C441E282C3310

Muhabir: ÜMİT ÖZMEN