“Madde bağımlılığı yaşı 11’e düştü”

Efeler Belediyesi ve Aydın Çankırılılar Derneği tarafından düzenlenen Bir Kereden Çok Şey Olur seminerinde madde kullanımının yaygınlaşmasına dikkat çekildi. Konferansın konuşmacısı Temiz Toplum Derneği Başkanı Bilal Ay, “Madde bağımlılığı yaşı 16’lardan 11’lere kadar düştü” dedi.

Mehmet Sarıkaya
Mehmet Sarıkaya Tüm Haberleri
“Madde bağımlılığı yaşı 11’e düştü”
“Madde bağımlılığı yaşı 11’e düştü”
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Efeler Belediyesi düzenlediği etkinlikler ile vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor. Aydın Çankırılılar Derneği iş birliği ile Milli Aydın Bankası Kültür Merkezi'nde Temiz Toplum Derneği Başkanı Bilal Ay'ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa Efeler Belediyesi Başkan Vekili Halis Günday, Aydın Çankırılılar Derneği Başkanı İsmail İzmirlioğlu, Ilıcabaşı Mahalle Muhtarı Alim Tarım ve vatandaşlar katıldı. Konferansta madde kullanımının zararları anlatıldı.

"MADDEYE BAŞLAMA YAŞI 11 KADAR DÜŞTÜ"

Madde bağımlılığı yaşının her geçen yıl düştüğünü söyleyen Temiz Toplum Derneği Başkanı Bilal Ay, "Maddeler ilk kullanıldığında bağımlılık, yapıyor. 1 günde beynin yüzde 60'ını tahrip ediyor. 3 yılda da öldürüyor. Maddeye başlama yaşı 3 yıl önce 16 iken günümüzde 11 yaşına kadar düşmüş durumda. Çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Bununla mücadele etmezsek bu kullanım oranı daha da düşecek ve kullanan sayısı daha da artarak korkunç rakamlara çıkacak. Bu maddeler hijyenik olmayan hayvan bağlasanız durmaz denilen ortamlarda üretilerek oldukça dikkat çekici kurumsal izlenim uyandıran ambalajların içerisine konuluyor. Gençler bu sayede çabuk kandırılıyor" dedi.

“ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDE YAKIN ARKADAŞLAR ÇOK ÖNEMLİ”

Uyuşturucu maddeye olan bağımlılığın arkadaşlar vasıtasıyla başlandığını vurgulayan Ay, "Madde bağımlısı gençler önce kendi ceplerindeki parayı tüketiyor. Sonra ailelerini tüketiyor. En son çare ise ya hırsızlık yapmayı ya da çevresini alıştırıp finansman sağlamaya çalışıyor. Bu nedenle çocukların gelişiminde yakın arkadaşlar çok önemli. Madde bağımlılıklarında ilk teklifi en yakın arkadaşlar yapar. Maddeye başlama yerlerinden en fazla orana sahip olan yerler ise çocukların kendi odalarıdır. Oralarda ne denetim ne de polis kontrolü var. Bir kereden bir şey olmaz, ya da çocukların hoşnut olmadığı durumlara iyi geleceği söylenerek tekliflerde bulunuluyor ve bağımlı hale getiriliyorlar. Bu konuda ailelere de büyük pay düşüyor. Çocuklarının kimlerle arkadaşlık ettiklerini iyi gözlemlemek zorundalar.  Çocuklarımızın fiziksel değişikliklerinin yanı sıra elbiseleri de bizlere bazen olumsuz durumların sinyallerini verebilir. Giysileri yıkanırken cepleri mutlaka kontrol edilmeli, üzerine sinmiş bir koku var mı diye koklanmalı ve yanıcı maddelerin yanık izlerinin olup olmadığına bakılmalıdır" diye konuştu.

16 Aralık 2018 - Sağlık

Muhabir Mehmet Sarıkaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?