Belediye-İş'ten Savaş'a tepki

Belediye-İş Sendikası Aydın Şube Başkanı Hidayet Yaman, Aydın Büyükşehir Belediyesinde zam almayan işçilerin olduğunu söyleyen Cumhur İttifakı Adayı Mustafa Savaşa tepki gösterdi.

Emrah Dinçer
Emrah Dinçer Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Aydın Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan işçileri kastederek, "Zam alamayan işçilerin de varlığından haberdarız. Biz gelince belediye işçisini bu durumdan kurtaracağız" diyen Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve AK Parti Milletvekili Mustafa Savaş'a cevap, Büyükşehir Belediyesi'nde örgütlü olan Belediye-İş Sendikası'ndan geldi.

"ŞAKŞAKÇI OLMADIK"

Yazılı açıklama yapan Aydın Şube Başkanı Hidayet Yaman, Savaş'a kendilerini Hizmet-İş Sendikası ile karıştırmamasını söyleyerek, "Bizim hiçbir zaman ülkeyi yönetmek gibi bir derdimiz olmadı. Onun bunun şakşakçısı da olmadık. Sendika olarak kendi sınırlarımızı biliriz. Siyasette yer almadık, almayacağız da. Bizim tek derdimiz, ülkemiz, üyelerimiz ve geleceğimiz olan çocuklarımızdır" dedi.

"İŞÇİNİN TEK KURUŞ ALACAĞI YOK"

"Hiç kimse, üyelerimiz üzerinden siyasi prim elde etmeye kalkmasın, yolda kalır. Çünkü bu yol çıkmaz bir yoldur" diyen Yaman, Aydın Büyükşehir Belediyesi işçisinin, toplu sözleşmeden ve yasalardan kaynaklı belediyeden tek kuruş alacağı olmadığını ve ücretini de, ikramiyesini de günü gününe aldığını ifade etti. Belediye-İş olarak, Büyükşehir Belediyesi ile kısa süre önce davul-zurna eşliğinde toplu iş sözleşmesi imzaladıklarını, bu sözleşmeden emekçilerin de memnun olduğunu dile getiren Yaman, ülke ve bölge şartlarına göre gerçekten iyi bir sözleşme imzaladıklarını söyledi. Yaman, işçinin, emekçinin iktidar tarafından sadece seçim öncesi hatırlandığını çok iyi bildiklerini dile getirdi.

"ZAM ALMADILAR"

AK Parti iktidarının yaptığı taşeron düzenlemesi ile belediyelerde çalışan yüz binlerce taşeron işçiyi, taşeron şirket işçiliğinden belediye şirket işçiliğine geçirerek, kadro kapsamı dışında bıraktığını kaydeden Yaman, bu işçilerin zam almadığını ve yüzlerinin gülmediğini ifade etti. Yaman, taşeron düzenlemesinin işçiler arasında ciddi eşitsizliklere yol açtığını savunarak, "Aynı işi yapan işçilerin bir bölümü kamu işçisi olurken, diğer bir bölümü ise belediye şirket işçisi olmuştur. Aynı işi yapan işçiler arasında ücret ve sosyal haklar açısından da ciddi hak kayıpları yaşanmıştır" dedi.

"EMEKÇİLERE HİZMET İÇİN İLK ADIMI ATIN"

Savaş'a seslenen Yaman, "Zam alamayan işçiler sorununu geçekten çözmek istiyorsanız, iktidar partisi adayı olarak belediyelerde 2020 yılının son çeyreğine kadar uygulanan toplu sözleşme yasağını kaldırtın. Bu iş beni aşar diyorsanız, partinizde yukarılarda sizi dinleyenler varsa, sizden ricamız, onlara 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan kıdem tazminatının fona devrine ilişkin düzenlemenin emekçilerin kırmızı çizgisi olduğunu hatırlatıp, ücretler üzerindeki vergi yükünün kaldırılması talebimizi iletir sonuç alabilirseniz emekçilere hizmette ilk adımı atmış olursunuz" ifadelerini kullandı.

14 Mart 2019 - Gündem

Muhabir Emrah Dinçer


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?