Didimli balıkçılar 'Vira Bismillah' diyor

15 Nisan’da başlayan balık av yasağının 1 Eylül itibariyle sona ermesiyle balıkçılar yeniden sulara açılacak. Son yıllarda olta balıkçılığının merkezi haline gelen Didim’e bağlı Akköy’de, Su Ürünleri Kooperatifine bağlı balıkçılar da heyecan yaşıyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Balıkçılar av yasağı döneminde tekne boyası, raspa, ağ tamiratı ve motor tamiratı işlemlerini yaparak hazırlıklarını tamamladı. Ege’nin önemli balık merkezlerinden olan Didim ve Kuşadası’nda hazırlıklarını tamamlayan balıkçı esnafı, bol ve bereketli bir balık sezonu bekliyor.

"MALİYETLERİMİZİN ALTINDAN KALKMAK ZOR" 

Yeni av sezonundan umutlu olduklarını ifade eden balıkçılar, maliyetlerden dert yandı. Balıkçının kârdan biraz daha fazla kazanması gerektiğini söyleyen Akköy Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yiğit Olğun, “Sorunlarımız çok büyük ve maliyetlerimizin altından kalkmak zor. Balıkçıların gideri fazla. Bu sebeple balığı uygun fiyata satarak giderimizi karşılamak istiyoruz” dedi.

"HEDEFİMİZ BÜYÜK"

Balıkçıların problemlerini çözmek için uğraştığını söyleyen Yiğit Olğun, şunları kaydetti: “Denizden balığı getiriyorsunuz fakat satacak yer yok. Eskiden mezatlar olurdu. İnsanlar ucuz balık yerdi. Şu anda böyle bir olanak yok. Direk araçlara yükleyip İzmir Balık Hali'ne gönderiyoruz. Göreve yeni geldik, yeni hedefimiz satış için bir yer yapmak. Balıkçının ürününü indirebileceği, bölgemizde her kesiminin alışveriş yapabileceği bir yer yapmayı çok istiyoruz. Bu konuda çalışmalarımız sürecek."
  Yeni balık sezonundan umutlu olduklarını belirten Olğun, “Denizlerde balık oranı bu yıl son birkaç yıla göre daha iyi görünüyor. Özellikle palamut, çinekop, sardalya ve hamsi avının bereketli geçmesini bekliyoruz. Tabii hava şartlarının da iyi gitmesi lazım" diye konuştu.

"KİRLİLİK DENİZLERDE ÇEŞİTLİLİĞİ TÜKETİYOR" 

Fırtına, bora, kar, yağmur demeden zorlu deniz koşullarına göğüs geren balıkçılar, yeni sezondan umutlu olmalarına rağmen denizlerdeki kirliliğin balık stokuna olumsuz etkisinden de dert yanıyor. Balıkçıların en büyük sıkıntısının yağ ve deterjan atıklarından kaynaklı deniz kirliliği olduğunu ve bu sorunun yeterince gündeme gelmediğini ifade eden Olğun, “Denizlere kadar ulaşan kirlilik balık stokunu azaltıyor. Özellikle akarsularla gelen evsel ve kimyasal atıklar denizlerde birçok çeşitliliği de tükenmek üzere. Çinekop, lüfer, istavritte azalma var. İstavrit bir türlü üreyemiyor. Doğa kendini bir şekilde yeniliyor ama kirlilik yüzünden yetemiyor. Kirlilik doğaya ağır geliyor" ifadelerini kullandı. 
  Yiğit Olğun, yeni balık sezonunun tüm balıkçılar için kazasız, belasız, hayırlı ve bol kazançlı geçmesini diledi.

30 Ağustos 2018 - Gündem

Muhabir Hüseyin Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?