Sarsıntılar neden arttı?

Sarsıntılar neden arttı?
Deprem uzmanı Şükrü Ersoy, son zamanlarda sıklaşan sarsıntılara ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Şükrü Ersoy, "Türkiye'nin yüzde 100'ü deprem bölgesi" deyip, beklenen Marmara Depremi ile ilgili de bilgiler verdi.

CNN TÜRK'te açıklama yapan Şükrü Ersoy şu ifadeleri kullandı:

Depremi önceden tarihini söyleyemiyoruz. Peki nasıl söylüyoruz? Geçmişteki depremleri dikkate alarak bir periyot biçilebiliyor. Marmara Denizi'nin içerisinde en son 1766'da çifte deprem var. Bundan sonra 250 yıllık dönemin dolduğu ifade edilerek depremin çok yaklaştığı söylenebiliyor. Tarih vermemekle birlikte çok uzun bir periyot olmayacaktır. Bir yandan hazırlığımızın yapılması gerekiyor. İstanbul ve Marmara bölgesindeki potansiyelin neden tehlikeli olduğunu ayrıntılı olarak konuştuk. Marmara depremi beklediğimiz bir deprem.

TÜRKİYE'DEKİ FAY HATLARI

Öncelikle bir yandan artçı depremler sürüyor. Artçı depremlerin sayısı da fazla. Mesela Malatya civarında 5 üzerinde deprem oldu. Bütün insanlar sokağa çıktı. Bu artçılar yaşanacak. Zaman zaman da artçıların büyüklükleri 5'e 6'ya kadar çıkabilir. Deprem aktivitesi sadece burayla sınırlı değil Türkiye'nin her yanına yayılmış durumda.

GEMLİK DEPREMİ

Marmara depreminin büyüğünü kuzey kolda bekliyoruz ama Güney'de bir deprem aktivitesi başladı. Güney'in de çok masum olmadığnı söyleyelim. Bu kol üzerinde de örnekler vermiştik. 1964'te Manyas depremi vardı. 1967 depremi gibi depremleri örnek olarak göstermiştik.

ZEMİNİ ETKİLEYEBİLİR

Konya fayı da var. Konya çevresi diğer bölgelerden çok çok tehlikeli değil ama şunu söylemeye çalışıyoruz. Hiçbir yer o kadar masum değil. Bu bölge bile zemini nedeniyle etkilenebilir. Zemine uygun yapı stoğu yoksa hasarlar meydana gelebilir.

TÜRKİYE FAY HARİTASI

Harita sürekli güncelleniyor. Şimdilerde 6 Şubat'tan sonra tekrar yenileniyor. Jeoloji mühendisleri sahada çalışıyorlar. Bu Türkiye deprem tehlike haritası. Türkiye'nin yüzde 100'ü deprem bölgesi. Güvenli binalarda kalmak en olumlu yaklaşım olur.

KAYNAK: CNN TÜRK

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.