Anayasa Mahkemesi, motorlu taşıtlardan ek vergi alınmasını öngören düzenlemenin iptali istemini bugün esastan görüşecek. Anayasa Mahkemesi ek MTV'nin iptaline ilişkin başvuruyu reddetti. Kahramanmaraş depremlerinin yaralarını sarmak üzere finansman ihtiyacını karşılamak için getirilen ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne itiraz edelmiş, kararın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi motorlu taşıtlardan ek vergi alınmasını öngören düzenlemenin hem iptali hem de yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin başvuruyu inceledi. Dosyayı bugün esastan görüşmeye karar veren mahkeme, iptal istemini redetti. Düzenleme ile 2023 yılında bir defaya mahsus olmak üzere getirilen ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde ödemelerin ağustos ve kasım ayları olmak üzere iki taksit halinde ödenmesi kararlaştırılmıştı. Ek MTV'de ilk taksit döneminde yaklaşık 13,2 milyar lirayla hedeflenen tahsilatın yüzde 87'si gerçekleşti.

ÖDEMEYENE CEZA KESİLECEK

Ek MTV'nin ödenmemesi halinde cezaları var. MTV ödemelerinde gecikme yaşandığı araç sahipleri yüzde 1,4 oranında gecikme faizi ile karşılaşılıyor. MTV iptal edilmediği için ödemesini yapmayanlar için faiz ve çeşitli yaptırımlar uygulanacak. MTV ödenmezse uygulanacak cezalar e MTV için de geçerli. Ödeminin gecikmesi halinde aracın bağlanması ve haciz işlemleri uygulanabilir.

EK MTV'NİN ŞARTLARI

Düzenlemenin yayınlandığı tarihte kayıt ve tescilli bulunan otomobil, otobüs, kamyon, kamyonet, uçak ve helikopterler dahil tüm araçlar ile 31 Aralık 2023 tarihine kadar kayıt ve tescil edilecek olan tüm taşıtlar, ek MTV kapsamında oldu. Ek MTV, 2023 yılı için tahakkuk ettirilen MTV tutarı kadar uygulandı.