Türkiye’nin en sıcak illeri arasında bulunan Aydın’da yaz sıcakları bir anda bastırdı. Efeler ilçesinde ani sıcaklık artışı ile birlikte termometrelerde sıcaklık değerleri arttı. Aydın Atatürk Kent Meydanı’ndaki termometre 41 dereceye ulaşırken, vatandaşlar ise sıcak havaya çözüm arayışına girdi. Sokak ve caddelerdeki vatandaşlar sıcaktan korunmak için gölge alanları tercih ederken, çocuklar ise kent meydanındaki süs havuzuna girerek serinledi. Bazı vatandaşlar ise çeşmelerden akan suyla, kimileri ise ellerindeki su şişeleri ile serinlemeye çalıştı. Parklardaki bankların da boş kalmasına neden olan sıcak hava dalgasının hafta sonuna kadar devam etmesi bekleniyor.

A W219786 02

“Bu Sıcağı Yemeyen Egeli Olmaz”


Yüksek hava sıcaklıklarının Aydın’ın sembolü olduğunu ifade eden Hüseyin Ertürk adlı vatandaş, "Havalar normal, iklim sıcaklığı. Mevsimler dolayısıyla meyve ve sebzelerin gelişmesi için bu sıcakların olması lazım. Aydın’ın sembolü bu sıcaklar. Sıcaksız Aydın’ın zevki olmaz. Bu sıcağı yemeyen Egeli hatta Aydınlı olmaz" diye konuştu.

A W219786 05

“Bu Sıcak Değil Afet Resmen”


Hastaneye tedavi amaçlı geldiğini belirten Nejat Gezgin ise, "Havalar çok sıcak. Bu sıcak değil afet resmen. Nem yüksek. Başımızı, yüzümüzü yıkıyoruz. Şapka takıyoruz. Mendili ıslatıp kafamıza koyuyoruz. Başka türlü çaresi yok. Aşırı sıcak yani. Bu mevsimde bu kadar sıcak olmaması gerekiyordu. Ancak ağustos, temmuz aylarında olurdu ama haziranın hemen ilk günlerinde çok fazla sıcak. Allah yardımcımız olsun" dedi.

A W219786 10

Tatilcilerin dönüş çilesi başladı Tatilcilerin dönüş çilesi başladı

“Bizim İşler Resmen Açıldı

Sıcak hava ile beraber su satışlarının arttığını ifade eden Ramazan Aslan, "Havalar bayağı sıcak, insanlar suya hücum ediyor desem yeridir aslında. Bu sıcaklar böyle devam ederse bizim işler de açılmış olur inşallah" şeklinde konuştu.

“Su İle Serinliyoruz"

Meydanda şehir içi minibüslerin sefer sürelerini kontrol eden Nazmi Altınel ise "Aydın’da 3 aylık bir sıcağımız var. Termometreler 41’i gösteriyor ama maalesef 50 dereceleri hissediyoruz. Su ile serinliyoruz. Aydın’da yaşayanlar bilir. Klimasız yaşayamayız, susuz yaşayamayız Aydın’da" diyerek sıcakların bunalttığını ifade etti.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI