Zam kararının kısa süre içerisinde açıklanmasını beklediklerini kaydeden Şam, görevine yeniden seçilen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da tebrik ederek, “Her zaman esnafımızın yanında olan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Özlem Çerçioğlu’nun esnafımızın bu derdine de derman olacağına inanıyoruz” dedi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) yapılacak olan toplantısında toplu ulaşıma zam konusu ele alınacak. Toplantı öncesi Didim’deki sektör temsilcisinden toplu ulaşıma yüzde 100 oranında zam talebi geldi. Didim Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Barış Şam, ülke genelinde yeni yılla birlikte sigorta, işçilik, akaryakıt, muayene vb. taşıma giderlerine zam yapıldığını ifade ederek, Didim genelinde taşımacılık yapan esnaf adına tüm toplu taşıma araçlarında uygulanması için yüzde 100 oranında fiyat güncellemesi yapılması hususunda Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduklarını ifade etti. Şam, “İlimizde toplu ulaşım fiyatları en son geçen yıl Ağustos ayında yenilenmişti. Aradan geçen 8 aylık süreçte artan girdi maliyetleri nedeniyle sektörde zorunlu bir zam beklentisi oluştu. Ülkemiz genelinde yeni yılla birlikte sigorta, işçilik, akaryakıt ve muayene vb. taşıma giderlerinde yaşanan yoğun zamlardan sonra esnafımız maliyetleri karşılayamamaktadır. Bunun üzerine UKOME Kurulu'ndan tüm toplu taşıma araçlarımız için yüzde 100 oranında fiyat güncellemesi yapılmasını talep etmekteyiz” dedi.

“BAŞKAN ÇERÇİOĞLU’NU TEBRİK EDİYORUZ”


Görevine yeniden seçilen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile Didim Belediye Başkanlığına seçilen Hatice Gençay’ı kutlayarak tebrik eden Didim Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Barış Şam, “Başkanlarımızı tebrik ederek, çalışmalarında başarılar diliyorum. Bizler Didim’de ulaşım sektörümüzü temsil ediyoruz. Ülkemizde yeni yılla birlikte asgari ücrete yapılan yüzde 49'luk artışın ardından birçok farklı kaleme arka arkaya zamlar geldi ve toplu taşıma işletme giderlerinde küçümsenemeyecek oranda artışlar yaşandı. Özellikle işçilik ücretinin artmasıyla personel istihdam etme maliyeti oldukça yükseldi. Her zaman esnafımızın yanında olan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Özlem Çerçioğlu’nun esnafımızın derdine derman olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

“ESNAFIMIZIN GİRDİ MALİYETLERİNDE YÜZDE 100'ÜN ÜZERİNDE ARTIŞ OLDU”

Didim Kıbele Derneği'nden 9. Yargı paketine tepki Didim Kıbele Derneği'nden 9. Yargı paketine tepki


Toplu ulaşımın çok sık zam yapılan bir sektör olmadığını, bu yüzden yapılacak artışın vatandaşa çok fazla yük getireceğini düşünmediklerini sözlerine ekleyen Şam, “Esnafımızın girdi maliyetlerinde yüzde 100'ün üzerinde artış olurken, sürdürülebilir ve maliyeti karşılanabilir toplu taşıma sisteminin tesis edilmesi maksadıyla, toplu taşıma fiyat tarifelerinin güncellenmesi zorunlu hale gelmiştir. Bizler Didim’deki şehir içi toplu taşıma ve M plaka ile ilçe ve mahalleler arasında toplu taşımacılık yapan minibüsler, okul servis araçları ve ticari taksilere yüzde 100 oranında fiyat artışının yapılması için talebimiz bulunmaktadır. En kısa zamanda UKOME’nin toplanıp, talebimizin mutlaka değerlendirilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Hüseyin Çalışkan