TikTok büyük bir yenilik için hazırlanıyor

TikTok büyük bir yenilik için hazırlanıyor
TikTok'un içinde mesajlaşma özellikleri mevcutt, ama kimse TikTok'u gerçekten bir mesajlaşma uygulaması olarak düşünmüyor. Ancak şirket bu durumu değiştirmeye niyetli görünüyor: ana şirketi ByteDance, TikTok'u çok daha güçlü bir mesajlaşma sistemine dönüştürmekle görevli "TikTok Social" adlı bir ekipte bir dizi rol için işe alım yapıyor.

İlk olarak Axios tarafından tespit edilen listeler, tüm iş ilanlarının olma eğiliminde olduğu şekilde belirsizlik içeriyor, ancak TikTok'un hedeflerini açıkça ortaya koyuyorlar.

Bir mühendislik lideri için verilen ilanda "TikTok'taki mesajlaşma ekibiyiz" deniyor. "Ekibimizin misyonu, TikTok'un henüz emekleme aşamasında olan mesajlaşma deneyimi aracılığıyla anlamlı kullanıcı bağlantılarını kolaylaştırmaktır." Bir arka uç teknoloji lideri için başka bir liste, kişinin rolünün "mesajlaşma gibi farklı bir TikTok sosyal çözümü sunmak için" ülkeler ve bölgelerdeki ekiplerle işbirliği yapmayı içereceğini söylüyor. TikTok Social ekibi için bir ürün yöneticisinin "büyük etkiler yaratmak için Sosyal yönlendirme tutkusu ve merakına" ihtiyacı olacağı anlaşılıyor.

Belirli bir kapsayıcı ürün planı varsa, TikTok'un listeleri bunu açıklamıyor. (Şirket de açıklamıyor: Axios'a sadece eğlencenin hala TikTok'un özü olduğunu söyledi). Ancak bir arka uç yazılım mühendisi için yapılan listeleme, Sosyal ekibin "Kullanıcı Profili, Hikaye, Gelen Kutusu, Mesajlaşma, Takip Et, Beğen, Yorum Yap, Etiketle vb." konularını denetlediğini söylüyor. Tüm bunları bir araya getirdiğinizde elinizde... bir mesajlaşma uygulaması var! Hem de kulağa son derece Instagramvari gelen bir mesajlaşma uygulaması.

HERKES TİKTOK'U KOPYALARKEN, TİKTOK DA HERKESİ KOPYALIYOR:

Sonuç olarak, sektörün geri kalanı TikTok'un dikey videosunu, oluşturma araçlarını ve görünüşte sihirli algoritmik beslemesini takip ederken, TikTok diğer uygulamaların çalışmasını sağlayan şeyin geri kalanını oluşturmaya çalışacak gibi görünüyor. Ne kadar ileri gideceğini izlemek büyüleyici olacak: TikTok, gençler için mesajlaşma uygulaması olarak Snapchat'i yerinden etmeye çalışacak mı? İnsanların süresi dolan hikayelerini yayınladıkları yer olmaya çalışacak mı? WhatsApp tarzı grup sohbetlerine ve topluluklara mı yönelecek yoksa daha çok bire bir sohbetlere mi odaklanacak? ByteDance şifreli mesajlaşma tartışmasında nereye varayacak?

TikTok görünüşe göre aynı anda her yöne doğru genişliyor. Özel bir müzik uygulamasını test ediyor, platforma daha fazla alışveriş getirmeye çalışıyor ve podcast'leri benimsiyor. Hatta kısa süre önce, uygulamanın daha mesajlaşma odaklı bir bölümüne güzel bir şekilde uyabilecek metin gönderileri bile ekledi.

Kaynak:Ömer ARAZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.