Bu yılın Ocak ayıyla birlikte memur maaşlarına yapılan zam oranlarının, ücretli öğretmenlere ne kadar yansıyacağı büyük bir merak konusu. Ek ders ücretleri de bu tartışmanın odağında yer alıyor. Peki, ücretli öğretmen maaşları 2024 yılında ne kadar?

Saat başına ücretler ve ücretli öğretmen olmak için yapılması gerekenleri araştırdık. İşte detaylar...

Ucretli Ogretmen Maaslari 5

Ücretli Öğretmen Maaşları 2024’te Ne Kadar?

Ücretli öğretmenler, haftada 20, 30 veya 40 saatlik dersler veriyorlar. Bu duruma göre, ücretli öğretmenlerin aldığı maaşlarda da farklılıklar görülebiliyor. Yeni ücretli öğretmen maaşı ile haftada 40 saat ders veren bir meslektaşının aldığı maaş arasında belirgin farklar olabiliyor.

2023 yılında 60,12 TL olan ek ders ücretine bu ay yaklaşık yüzde 30 zam yapıldı. Ücretli öğretmen maaşları 2024 yılında aşağıdaki gibidir:

 • 2024 yılında ücretli öğretmenlerin tek ders başına aldığı ücret 89,90 TL’dir

Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlemesi, ücretli öğretmenlerin girdiği her ders başına ödeme almasını sağlıyor.

Ucretli Ogretmen Maaslari 4

Ücretli Öğretmen Maaş Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ücretli öğretmen maaşı, öğretmenin girdiği ders saati ve branşına göre değişiklik gösterir. Ücretli öğretmenlerin verdiği ders sayısı, örgün eğitim kurumlarında genellikle haftalık 30 saati, yaygın eğitim kurumlarında ise haftalık 40 saati geçmiyor.

Ücretli öğretmen maaş hesaplaması yapılırken, öğretmenin verdiği ders saatleri ve branşı dikkate alınır. Bu faktörler öğretmenin aldığı maaşın belirlenmesinde önemli rol oynar.

Yeni ücretli öğretmen maaşı ve ücretli öğretmen maaşları hesaplamak için birçok web sitesi bulunuyor. Ders saati toplamını yazarak maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

Opel Fiyat Listesi 2024: Astra, Corsa, Mokka En Güncel Fiyatları! Opel Fiyat Listesi 2024: Astra, Corsa, Mokka En Güncel Fiyatları!


Ücretli Öğretmen Maaşları Ne Zaman Yatar?

Ücretli öğretmen maaşları ne zaman yatar sorusu merak edilenler arasındadır. Ücretli öğretmenler her ay girdiği ders saati kadar ücret alır. Bu ödemeler, genellikle ayın ilk yarısında gerçekleştirilir

 • Ücretli öğretmen maaşları her ayın 1’i ila 15’i arasında yatar..

Ucretli Ogretmen Maaslari 3
Ücretli Öğretmen Nedir?

Ücretli öğretmen, resmi eğitim kurumlarında belirli bir ücret karşılığında ders veren, ancak kadrolu bir öğretmen statüsünde olmayan eğitimciye verilen addır. Ücretli öğretmenlik, genellikle örgün eğitim kurumlarında veya özel eğitim merkezlerinde ihtiyaç doğrultusunda görev alır.

Kadrolu öğretmenlerden farklı olarak, ücretli öğretmenler belirli bir süre veya dönem için atanır ve hizmet verdikleri ders saati kadar ücret alırlar. Bu sistem okulların öğretmen ihtiyacını karşılamak ve ders verilen branşlarda uzmanlaşmış kişilerin katkısını sağlamak amacıyla kullanılır.

Ucretli Ogretmen Maaslari 1
Ücretli Öğretmenin Görevleri Nelerdir? 

Ücretli öğretmenlik normal kadrodaki öğretmenleri gibi belirli görev ve sorumlulukları sahiptir.

Ücretli öğretmenin görevleri aşağıdaki gibidir:

 • Sınıf düzenini ve güvenliğini sağlamak
 • Velilerle öğrencinin sınıftaki tutumu, derslerindeki başarısı ve kişisel gelişimi hakkında görüşmek
 • Eğitimin sağlıklı işlenmesi için ders planını ve içeriğini düzenlemek
 • Müfredatı dikkate alarak planlı bir şekilde dersleri işlemek
 • Öğretmenlerin toplantılarına katılmak ve bilgi alışverişinde bulunmak
 • Sınavlar için soru hazırlamak, yapılan sınavları değerlendirmek ve öğrencilerin notlarını sistemde kaydetmek
 • Sınıf ortamında disiplini sağlamak ve öğrenciler arasındaki uyumu korumak
 • Öğrencilerin iletişim becerilerini geliştirmek ve sosyalleşmelerine destek olmak için çeşitli aktiviteler düzenlemek


Ücretli Öğretmen Nasıl Olunur?

Ücretli öğretmen olmak isteyenler, Milli Eğitim Müdürlükleri veya e-devlet üzerinden başvuru yapabilirler. Başvurular farklı ilçeler için birden fazla yapılabilir. Kamu Personeli Seçme Sınavı'na girme zorunluluğu yoktur.

Fen-Edebiyat Fakültesi mezunlarıyla birlikte 2 yıllık ön lisans programlarından mezun olanlar ve pedagojik formasyon eğitimi almış olanlar da ücretli öğretmenliğe başvurabilir.


Sık Sorulan Sorular

Ücretli öğretmen maaşları hakkında sık sorulan soruları yanıtladık.

Ücretli öğretmen ek ders ücreti ne kadar?

2024 yılında ek ders ücretleri %30 oranında artırılmıştır. Bu doğrultuda;

 • Brüt ek ders ücreti 89,90 TL olarak belirlenmiştir.


 Ücretli öğretmenler işsizlik maaşı alabilir mi?

Ücretli öğretmenler işsizlik maaşı alamazlar. Ücretli öğretmenlerin sigorta primleri brüt ücretten kesilerek yatırılmaktadır.


 2024 ücretli öğretmenlik başvuruları ne zaman?

Ücretli öğretmenlik başvuruları e-Devlet üzerinden yapılır. Adaylar, "Milli Eğitim Bakanlığı/Ücretli Öğretmenlik Başvurusu" bölümüne e-Devlet üzerinden giriş yaparak başvurularını tamamlayabilirler.

Her ilçede ücretli öğretmenlik branşları, kontenjanlar ve başvuru tarihleri değişiklik gösterebilir. Başvuru yapmak isteyen adayların kendi ilin İl Milli Eğitim Müdürlüğü resmi internet sitesini ziyaret etmeleri önemlidir.

Muhabir: Ömer ARAZ