Türkiye’de otomobil sayısı günbegün artış göstermeye devam ederken, bu durum zorunlu muayene sürecinde bazı sorunlarına neden olmaya başladı. Araç muayene çilesine dur demek için ise TÜVTÜRK, yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Yeni uygulama sayesinde araç muayene işlemlerinin hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmesi amaçlanıyor.

Zorunlu araç muayenede yeni dönem!

Türkiye’de trafiğe çıkan her taşıt, belirli zaman aralıklarında muayene işlemlerinden geçmek zorunda. Bu muayene işlemlerini yapmak için ilgili Bakanlık tarafından yetkilendirilen TÜVTÜRK, Türkiye’de otomobil sayısının günbegün artış göstermesi nedeniyle ve aynı zamanda da yoğun araç trafiğinin önüne geçebilmek için yeni uygulamasını duyurdu.

Gezici istasyonlar!

Trafiğe kayıtlı olan 25 milyon aracın düzenli muayene zorunluluğunu yerine getirmesi gerekirken, taşıt sayısında yaşanan artış, saatlerce süren kuyruklara neden olmaya başladı. Bu durum karşısında önlem alan TÜVTÜRK yeni uygulamasını açıkladı.

TÜVTÜRK, tarafından yayınlanan duyuruya göre, yeni uygulama dahilinde, yeni gezici istasyonlar olacağı bilgisi yer alıyor. Yeni gezici istasyonlar sayesinde, randevu alarak muayene yaptırmak isteyen araç sahiplerine büyük kolaylık sunuyor.

Mevcut durumda Türkiye’nin 77 ilinde hizmet veren gezici istasyonların sayısı büyük şehirlerde artış gösterirken, bu tür istasyonlarda hizmet almak isteyen kişilerin randevu alması gerekmektedir.

Bu uygulama araç muayene işlemlerinin daha düzenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı oluyor.

Aydın’da hayvan sağlığı saha çalışmaları devam ediyor Aydın’da hayvan sağlığı saha çalışmaları devam ediyor

Randevusuz işlem almayan TÜVTÜRK istasyonları için randevu işlemleri online olarak gerçekleşmektedir.

Ayrıca, muayene testinde yapılan “Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü” testi için yetkilendirilmiş kurumlardan belge almakta, TÜVTÜRK istasyonlarında muayene sırasında ek bir test yapma zorunluluğundan kurtarabilir.

Gezici istasyonların bulunduğu il ve ilçeleri öğrenmek isteyen araç sahipleri, TÜVTÜRK’ün resmi internet sitesi aracılığıyla il ve ilçelerinde bulunan Gezici İstasyonları için uygun randevu tarihlerini öğrenebilir.

Bu yenilik ile birlikte, trafiğe çıkacak araçların güvenliği ve çevre dostu olması amaçlanırken, özellikle de sürücülerin muayene sürecinde yaşadığı sıkıntıları en aza indirgemiş olacak.

Kaynak: PARA DURUMU