Türk Hava Yolları, özel yolcu salonlarının kullanım ücretlerine ciddi bir zam yaparak dikkatlerini üzerine çekti. 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe giren yüzde 50'lik zamla birlikte, İstanbul İç Hat CIP lounge kullanım ücreti bin 350 TL oldu. Bu zam, son altı ay içinde yapılan en büyük artış olarak kayda geçti.

YENİ FİYATLAR BELLİ OLDU

Türk Hava Yolları (THY), özel yolcu salonlarının kullanım ücretlerini yaklaşık bir yıl içinde iki katına çıkardı. İstanbul'da CIP lounge kullanım ücreti 900 TL'den 1.350 TL'ye, Antalya ve İzmir'de 1.250 TL'ye, Bodrum'da 1.450 TL'ye, Ankara'da ise 900 TL'ye yükseldi. Diğer havalimanlarında ise bu ücretler 750 TL olarak belirlendi.

Benzin piyasasında önemli gelişme Benzin piyasasında önemli gelişme

ENFLASYON VERİLERİNİN ARDINDAN AÇIKLANDI

Bu zam kararı, piyasalar tarafından merakla beklenen enflasyon verilerinin açıklanmasının hemen ardından geldi. Haziran ayında enflasyon %1,64 artarken, altı aylık enflasyon oranı %71,60 olarak gerçekleşti. Bağımsız enflasyon araştırma kurumu ENAG, bu rakamların üzerinde bir enflasyon oranı bildirmişti. Ekonomistler ise TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına ve sepet ağırlıklarına tepki gösterdiler.

THY'nin aldığı bu karar, özel yolcu salonlarına yapılan zamların 2024 yılı sonuna kadar geçerli olacağını ve yeni yılda yeniden gözden geçirileceğini belirtiyor. Bu süre zarfında, havayolu şirketinin maliyet artışlarına tepki olarak aldığı zamların, sektördeki genel ekonomik durumu da yansıttığı değerlendiriliyor.

Muhabir: ÖMER ARAZ