Otomotiv yedek parçası satışı yapan Hüseyin Özdemir (34), 28 Aralık 2023'te otomobilini vize işlemleri için Seydişehir ilçesindeki araç muayene istasyonuna götürdü. Özdemir, 1130,44 TL olan vize işlemi ücretini kredi kartıyla öderken, 128,18 TL ek fark ödedi. Durumu avukatı Emre Akman ile paylaşan Özdemir, alınan bu 128,18 TL farkın Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a aykırı olduğunu öğrendi ve iadesi için 7 Şubat'ta Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdu. 

PARANIN İADESİNE KARAR VERİLDİ

Tüketici Hakem Heyeti, kredi kartına yansıtılan ek ücretin iadesi yönünde karar aldı. Heyet, kararında firma tarafından kredi kartına yansıtılan ek ücreti 'ayıplı hizmet' olarak değerlendirdi.

Köşk’te Engelsiz Yaşam Merkezi yükseliyor Köşk’te Engelsiz Yaşam Merkezi yükseliyor

"AMAÇ 128 TL DEĞİL"

Hukuk mücadelesini kazanan Hüseyin Özdemir, 128,18 TL'lik tutarı geri almak amacıyla değil, konunun farkındalık yaratması için şikayetçi olduğunu belirtti. Şikayeti sonucunda kazandıklarını ve bu sayede örnek oluşturduklarını dile getiren Özdemir, Türkiye genelinde milyonlarca kişinin benzer ek ücretlerden etkilenmemesi için bu adımı attığını vurguladı. 

'EMSAL NİTELİĞİNDE BİR KARAR'


Hüseyin Özdemir'in avukatı Emre Akman, "Müvekkilim aracının muayenesi için gittiğinde kredi kartı ödeme seçeneğini seçince, müvekkilin ödemesi gereken rakamın üzerine 128,18 fark bakiyesi çıkmıştır. Müvekkilimizin talebi üzerine ise Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaptık. Bizim başvurumuz yakın zamanda incelendi ve firma tarafından alınan 128,18 TL’nin, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu'nda geçen 'ayıplı hizmet' maddesi gereğince bize iadesine karar verildi. Bakıldığında araç muayene istasyonuna on binlerce insan, aracını muayene ettirmeye geliyor. İnsanlar da kredi kartıyla ödeme yapmak istiyor. Bu kredi kartlarından alınan 128,18 TL her kişiden alınsa bu, günlük milyonlarca TL para eder. Bu ise tüketici kanununda ayıplı hizmet olarak nitelendirilen bir karardır. Bu, emsal niteliğinde bir karardır. Müvekkilimiz 128,18 TL'yi aldığında ne zengin olacak, ne de fakir olacak. Bizim buradaki tek amacımız kamuoyunu bilgilendirmek. Araç muayene istasyonunda kesilen tutarı geri almak isteyen kişiler, bizim kararımızı emsal olarak göstererek geri alabilirler. Firmanın yaptığı kredi kartına alınan komisyonun kesinlikle kanuna aykırı olduğunu ve vatandaşlarımızın bu konuda bilgilenmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA