ATRO'dan Moğollar ve Moğol istilası sunumu

Aydın Turist Rehberleri Odası (ATRO) tarafından 'Moğollar ve Moğol İstilası' konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Enver Önder
Enver Önder Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kuşadası Ticaret Odası (KUTO) konferans salonunda gerçekleşen ADÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı Dr.Öğr. Üyesi Kemal Ramazan Haykıran'ın anlatımıyla 'Moğollar ve Moğol istilası' konulu etkinliğe Turizm Fakültesi Öğrencileri ve rehberler katıldı.
Kemal Ramazan Haykıran söyleşide, Orta Asya’nın muhtelif bölgelerinde hayatlarını göçebe olarak devam ettiren Moğollar'ın, XIII. yüzyılın başlarından itibaren Doğu ve Batı arasında muazzam bir güç haline geldiklerini ve Cengiz Han’ın 1206 yılında topladığı büyük kurultayın ardından Çin ve Türkistan havalisinden başlayıp Doğu Avrupa’ya kadar uzanan geniş bir sahayı hâkimiyetleri altına aldıktan sonra güçlü bir siyasi teşekkül olarak tarih sahnesine çıktığını söyledi. XIII. yüzyılın bu haşmetli imparatorluğu sınırlarının genişliğine paralel olarak birçok kavim ile temas halinde olduğunu ifade eden Haykıran, Moğolların Anadolu ve Moğol istilasının dünyanın o güne kadar hiç görmediği boyutta bir istila hareketi olduğunu, İslam tarihinin dönüm noktalarından biri olarak ön plana çıktığını anlattı. Cengiz önderliğindeki Moğolların tarih sahnesine çıkışları, İslam ülkelerine doğru ilerleyişleri, Harizmşahlar idaresindeki zengin şehirleri yerle bir edişleri konuları hakkında bilgi veren Öğretim Üyesi Haykıran, Cengiz’den sonra gelen Hülagu’nün İsmailîleri ortadan kaldırışı, Bağdat’ın düşüşü, Abbasi Devleti’ne son verişi ve çöküşü hakkında açıklamalarda bulundu.

12 Ocak 2020 Aydin/ Kuşadasi- Gündem

Muhabir Enver Önder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?