Artemis'in yurdunda Anadolu Tanrıçaları konferansı

Caferli Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği ile Kuşadası Kültür Merkezi (KUAKMER) iş birliğinde “Tarih Öncesinden Geç Antik Çağ’a Anadolu Tanrıçaları” adlı konferans düzenlendi.

Enver Önder
Enver Önder Tüm Haberleri
+5
Haber albümü için resme tıklayın

KUAKMER'de düzenlenen ve bağımsız araştırmacı Doğa Taşlardan’ın sunum yaptığı konferansta katılımcılar kadim “dişil enerjileri” onurlandıran disiplinlerarası bir yolculuğa çıkartıldı. Anadolu topraklarında da kadının izlerini ve tarihini merak edenler konferansa yoğun ilgi gösterdi.
Uygarlığın doğduğu, bağrında kendine has binlerce bitki ve hayvanı barındıran; insanlık tarihinin en önemli yerinin Anadolu olduğu, son bulgularla insanlık tarihinin Anadolu’da M.Ö. 400 bin yılına kadar uzandığı vurgulandı. Kahramanmaraş'ta bulunan ‘Dünyanın Pişmiş Topraktan Yapılmış İlk Kadın Heykelciği’nden Göbeklitepe’deki ‘Doğuran Kadın’ grafitisine, Çatalhöyük'teki Ana Tanrıça kültüründen Frigya’daki Kibele ritüellerine kadar, Anadolu’da varlığını ve gücünü hissettirmiş belli başlı bütün tanrıçaları kronolojik olarak paylaşıldı. Birleşmiş Milletler’in kararıyla yürürlüğe giren "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" kapsamında düzenlenen etkinlikte, bu toprakların mayasını yoğuran ‘Anadolu Tanrıçaları’nın hikayeleri paylaşıldı. Tanrıça Artemis’in yurdunda yeniden can bulan o kudretli tanrıçaların binlerce yıllık tarihinde kadınların egemen olduğu bu coğrafyanın pek çok ünlü, güçlü kadına da ev sahipliği yaptığı, ana tanrıça inancının da doğduğu yer olduğu ve diğer kıtalarda yayılış gösterdiği belirtildi. Elde edilen bulguların ışığında Anadolu’da 16 bin yıl öncesine dayanan bu inancın adı gibi dinlerin anası olabileceği söylendi.

26 Ekim 2019 Aydin/ Kuşadasi- Gündem

Muhabir Enver Önder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?