AK Partili vekillerden incir ve pamuk üreticisine müjde

AK Parti Aydın Milletvekilleri Rıza Posacı ve Metin Yavuz, incir fiyatındaki düşüşe mani olunması için Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) yetkilileriyle görüştü. AK Partili iki vekil, pamuk üreticilerinin borçlarının ertelenmesi için de girişimlerde bulundu.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Dünya incir üretiminin yüzde 70'ini karşılayan Aydın’ın markası olan Aydın incirindeki fiyat düşüşünün önüne geçerek üreticinin zarar etmesini engellemek amacıyla AK Parti Aydın Milletvekilleri Metin Yavuz ve Rıza Posacı önemli bir adım attı. TMO ile yapılan görüşmelerde Aydınlı incir üreticisinin mağdur olmaması için gerekirse müdahale alımı yapılmasını talep eden milletvekillerinin bu girişimi anında sonuç verdi. TMO yetkililerinden oluşan bir heyet, Aydın’a gelerek başta İncir Birliği, tüccarlar ve Ticaret Borsasıyla yapacağı görüşmelerden sonra gerek görülürse, incirde müdahale alımı yapacak.

ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Konuyla ilgili olarak ortak açıklama yapan AK Parti Aydın Milletvekillerinden TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Rıza Posacı ve AK Parti MKYK Üyesi Metin Yavuz, “TMO Genel Müdürümüz Sayın Ahmet Güldal ile Aydın’ımızın markası olan incirimiz ile ilgili yapmış olduğumuz görüşmeler sonrasında çalışmalar başladı. Aydın’a gelecek olan heyetin yapacağı bir dizi ziyaret ile alacağı görüşler sonrasında gerek duyulursa incirde bir müdahale alımı yapılması gündeme gelecek’’ ifadelerini kullandı.

GEREKİRSE MÜDAHALE EDİLECEK

İncirdeki fiyat düşüşünü engellemek ve dolayısıyla üreticinin zarar etmesinin engellenmesine yönelik bir çalışma olduğunu belirten Posacı ve Yavuz, “ Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal ile incirdeki fiyat düşümüne, TMO tarafından mani olunması bakımından müdahale alımı yapılması konusunda görüşme sağladık. Genel müdürümüz Ahmet Güldal, bugün itibariyle TMO Genel Müdür Yardımcısı Cihan Soyalp’e konuyu aktarmış ve gerekli çalışmalar başlamıştır. Cihan bey başkanlığında oluşturulacak bir heyet Aydın’a gelerek, Tariş İncir Birliği Başkanı Mustafa Bircan, Nazilli Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Kırlıoğlu ve bölgenin tüccarları ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirecekler. Yapılan görüşmeler sonrasında çıkacak sonuca göre gerekirse, TMO tarafından bir müdahale alımı yapılması gündeme gelecek’’ dedi.

PAMUK ÜRETİCİSİNİN BORÇLARI ERTELENECEK

Aydın Milletvekilleri Rıza Posacı ve Metin Yavuz, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin’i makamında ziyaret ederek, pamuk ve incirde yaşanan sorunlar üzerine bilgi paylaşımında bulundu. Pamuk üreticisinin Ziraat Bankasına yapılan borç ödemelerinin değerlendirildiği görüşme için açıklama yapan Posacı ve Yavuz’dan üreticiyi sevindirecek bir haber geldi. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin ile yapılan görüşmelerde bu konuyu da gündeme getirdiklerini ifade eden AK Parti milletvekilleri, üreticinin banka borçlarını ödemekte rahatlamasını sağlamak adına yeni bir paket üzerinde çalışıldığını ifade etti. Yapılan açıklamada, ‘‘Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Sn. Fatih Metin’i makamında ziyaret ederek Devlet Su İşleri’nin (DSİ) bölgemizdeki çalışmalarının yanı sıra pamuk ve incir başta olmak üzere, Aydın tarımı üzerine bilgi alışverişinde bulunduk. Bakan yardımcımız, Ziraat Bankası borçları ile ilgili pamukçuların rahatlamalarını sağlamak adına yeni bir paket üzerinde çalışmaların yapıldığını belirtti. Bilindiği gibi 4-6 Ekim arasında Başkan Erdoğan ve değerli bakanlarımızın da katılım sağlayacağı partimizin Kızılcahamam kampında biz de orada olacağız. Görüşülen bu konuların Kızılcahamam kampımızda da takipçisi olacağız. Önümüzdeki günlerde inşallah incirci ve pamukçu hemşehrilerimizi rahatlatacak iyi haberleri açıklayacağız’’ ifadelerine yer verdi.

AYDIN ŞEHİR HASTANESİNİ DEVLET YAPACAK

Yaptıkları yazılı açıklamada bir süredir yapımı merak edilen Aydın Şehir Hastanesi ile ilgili de bilgi veren Posacı ve Yavuz, şehir hastanesinin devlet tarafından yapılacağının netlik kazandığını ifade etti. Açıklamada, ‘‘Önümüzdeki ay meclisimizde yapacağımız bütçe görüşmelerinden sonra Sağlık Bakanlığımızca ayrılacak bütçe üzerinden 800 yataklı Aydın Şehir Hastanemiz bakanlığımızca yapılacak. Aydın şehir hastanemiz ile inanıyoruz ki Aydın’ımızın birçok alanda olduğu gibi sağlıkta da hizmet kalitesini artacaktır’’ denildi.

03 Ekim 2019 Aydin- Ekonomi

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?