Ata tohumları Tunceli'de yeşerdi

Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin her yıl tüm Türkiye'ye ücretsiz olarak dağıttığı ata tohumları bu yıl da Türkiye'nin dört bir tarafında yaşadı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Tunceli'de öğretmenlik yapan Özgür Boran Gültekin de bu yıl Aydın Büyükşehir Belediyesi'nden tohumluk alıp öğrencileriyle bunları üreten öğretmenlerden...
Tunceli merkezdeki Hürriyet Ortaokulu'nda öğrencileriyle birlikte ata tohumlarını yeşertmenin güzel bir deneyim olduğuna vurgu yapan Gültekin, bu sayede çocuklara yerel tohumların yaşatılmasını aşıladığını söyledi.
Ailesi Nazilli'de yaşayan, kendisi de uzun yıllardır Tunceli'de öğretmenlik yapan Gültekin, çocuklarla tohumların çimlenmesinden meyveden tekrar tohumluk alıncaya kadarki bütün süreci birlikte deneyimlediklerini anlattı. Tüm çocukların kendi bitkilerini sahiplendiğini söyleyen Gültekin, böylece çocukların bitkilere daha fazla emek ve sevgi verdiğini belitti.

ÇOCUKLARIN EMEĞİ


Okulun uygun bahçesi olmadığı için duvarının dışında kendilerine bir bahçe yaptıklarını söyleyen Gültekin, çocukların dalından sebze ve meyve koparmanın tadına vardığını ifade etti. Çocukların emek vermenin karşılığını meyve ve sebzelerle aldıklarında, "Tadı çok güzel, çünkü ata tohumu. Ben ekip baktığım için bunun tadı çok güzel" dediğini belirten Gültekin, böylelikle çocukların ata tohumları'nı korumanın ve yaşatmanın önemini anladıklarını anlattı.
Çocukların toprakla uğraşarak da doğanın önemini kavradığını belirten Gültekin, bahçelerinde hâlâ yeşil domateslerin bulunduğunu ve dört gözle bu domateslerin kızarmasını beklediklerini söyledi.

'ÇOCUKLAR DOĞAYLA BÜTÜNLEŞTİ'


Çocukların dört duvar arasına sıkışmaktansa doğayla iç içe olmayı öğrendiğini ifade eden Gültekin, "Geçen süreçte öğrencilerimde şunu keşfediyorum. Çocuklarımız ata tohumlarını yetiştirerek doğayla bütünleşiyor ve ürettiği ürünü çok seviyor. Burada emek harcamanın kutsaliyetini, bunun yanında paylaşmayı öğrendiler" dedi.
Kendi ailesinde de çocukluğundan bu yana kadınların ata tohumlarını özenle koruduklarını, onları sarıp sarmaladıklarını ve zamanı geldiğinde toprakla buluşturduklarını ifade eden Gültekin, "Eski nesiller hep doğal beslendi. Şimdi ise alınan fidelerden ertesi yıl ürün elde edilemiyor. Dolayısıyla yediğimiz meyve sebzenin çoğu genetiği değiştirilmiş ürünler. Çocuklarımıza bunu anlattık. Artık çocuklarımız ata tohumlarının ne kadar kıymetli olduğunu biliyor" diye konuştu.

'ÖZLEM ÇERÇİOĞLU'NA MİNNETTARIZ'


Aydın'da yetiştirilen ve tüm Türkiye'ye dağıtılan ata tohumlarını Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun katıldığı bir televizyon programından öğrendiğini söyleyen Gültekin, "Bunu duyar duymaz Aydın Büyükşehir Belediyesi'ni aradım. Bize çok güzel bir destek sundular. Çok mutluyuz ve kendisine minnettarız" ifadelerin kullandı.
Ayrıca Başkan Çerçioğlu'nun kadınlara yönelik tarım ve hayvancılık politikalarını da sonuna kadar desteklediklerini söyleyen Gültekin, "Kendimiz yetiştirmediğimizde, hep dışarıdan aldığımızda hastalıklarla uğraşmak zorunda kalıyoruz. Köklerden kopmamak gerekiyor. Özlem Hanım tarım ve hayvancılık politikalarıyla köklerimize sıkı sıkı bağlanmamız gerektiğini gösteriyor. Biz de çocuklarımızla ata tohumlarımızı yeşertip köklerimize sıkı sıkı sarıldık" şeklinde konuştu.

16 Eylül 2019 - Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?