Bilimsel verilerle jeotermale ışık tutacaklar

Dünya Bankası ile Avrupa Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’deki jeotermal elektrik santrallerinin sosyal ve çevresel etkilerini ortaya koymak için rapor hazırlıyor.

Harun Reşit Akgül
Harun Reşit Akgül Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Avrupa Birliği kapsamında yer alan bağımsız bir kuruluş olan Avrupa Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’deki JES’leri inceleyerek, kredi verdiği yatırımların olumsuz bir etkisinin olup olmadığını ortaya koymak amacı ile çalışmalarını sürdürüyor. EBRD; JES’lerin çevresel ve sosyal etkilerini aydınlatmak için Nisan ayından bu yana çalışmayı yürütüyor. Yayınlanacak rapor için, JES’lerin çevresel etkilerinin yanı sıra toplumsal ve sosyal etkileri de bu raporda sunulacak. Çalışmaların Kasım ayında tamamlanması beklenmekte. EBRD tarafından hazırlanacak raporun, jeotermal elektrik santrallerinin sosyal ve çevresel etkileri konusunda bugüne kadarki en kapsamlı çalışmalardan biri olacağı öngörülüyor.

DÜNYA BANKASI DA ARAŞTIRIYOR

Uluslararası bir kuruluş olan Dünya Bankası da, jeotermal elektrik santrallerinin çevresel etkileri konusunda çalışmalarını yürütmekte. ODTÜ ile iş birliği içerisinde çalışmalarını yürüten Dünya Bankası, jeotermal santrallerden çıkan karbondioksit salınımı ve etkileri konusunda çalışmakta. Bu araştırmanın da 2019 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ali Kındap, JES’lerin sosyal ve çevresel etkilerinin, bağımsızlıkları konusunda hiçbir kuşku bulunmayan Avrupa Kalkınma Bankası (EBRD) ve Dünya Bankası’nın raporlarıyla aydınlanacağını belirterek, “Jeotermal; yerli, yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağıdır. Avrupa Kalkınma Bankası ve Dünya Bankası’nın çalışmalarının jeotermal elektrik santrallerinin yenilenebilir ve çevreci niteliklerini tartışmaya yer kalmayacak şekilde ortaya koyacağına inanıyoruz” dedi.

12 Eylül 2019 - Gündem

Muhabir Harun Reşit Akgül


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?