“Primler pamuk ekim döneminde ödenmeli”

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, pamuk üretiminin sürdürülebilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’nca önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Kazım Yörükce
Kazım Yörükce Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Pamuk heyetinin geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı’na gerçekleştirdiği ziyaretin ardından açıklamada bulunan ATB Başkanı Fevzi Çondur, Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ile yaptıkları toplantıda sektörün sorunlarının çözümlenebilmesi için talep ve önerileri dile getirdiklerini ifade etti.
Türkiye’de pamuk üretiminin artışının sağlanması için önlemler alınmasını beklediklerini vurgulayan Çondur, “2019 yılı için verilecek prim miktarının bir an önce açıklanması primlerin daha önce uygulanan pamuk ekim döneminde ödenmesi, alan bazlı pamuk destekleme miktarının dekar başına 500 kilogram tarla verimi değerine sabitlenerek, başlangıç olarak her yıl enflasyon oranında arttırılması, küresel piyasalarda oluşan olumsuz fiyat hareketlilikleri ve maliyetlerdeki artış göz önüne alınarak prim miktarı en az 1,25 TL olarak güncellenmesi, bitkisel üretim desteklemeleri kapsamında ilgili tebliğin, ilgili bendine göre 2017 yılından başlamak üzere, örtü altı ve çeltik hariç olmak üzere, bir parsele ayni tek yıllık bitkinin arka arkaya üç kez ekilmesi halinde, üçüncü üretim için destek verilmemesi öngörülmüştür. Söz konusu münavebe uygulaması Amik, Menemen ve Söke ve benzeri özellik ve koşullara sahip pamuk üretim alanlarında kapsam dışı bırakılması gerekmektedir” dedi.

“ÇIRÇIR’DA KDV YÜZDE 1’E DÜŞÜRÜLMELİ”

Mazot desteğinin güncel akaryakıt fiyatları dikkate alınarak arttırılması gerektiğinin altını çizen Çondur, “Lisanslı Depo Destekleme yönetmeliğinde acilen yapılacak bir değişiklikle müstahsil makbuzlarının yanı sıra lisanslı depolara ait elektronik ürün senetleri de (ELÜS) ‘desteklemeye esas belge’ sayılmalı; ELÜS'ler üzerinden kütlü pamuk destekleme miktarının hesabında, ilgili ticaret borsasınca yayınlanan ‘Sezon Ortalaması Çırçır Randımanı’ değeri esas alınmalıdır. Üreticilerin çırçırlama hizmeti için ödedikleri yüzde 18 KDV yüzde 1’e düşürülmelidir. Çırçır işletmelerine analiz desteği verilerek bu işletmelerden hizmet alan küçük çiftçilerin de lisanslı depoculuk sistemine dolaylı da olsa entegre edilmeleri sağlanmalıdır. GDO’suz Türk Pamuğu kullanımı teşvik edilmelidir. Yerli üretimin ve çiftçimizin teşvik edilmesi ve nihai olarak pamuk üretiminde sürdürülebilirliği sağlanmalıdır. Bu amaçla; tekstil sektörüne ithal edilen pamuğun belirli bir oranında yerli pamuk kullanım zorunluluğu getirilmeli ve bu oran işletmelerin ölçeği ve kapasite kullanım oranları dikkate alınarak belirlenmelidir” diye konuştu.

“PAMUK ÜRETİMİ TEHDİT ALTINDA”

Çondur, “Pamuk üretiminde son iki sezonda oluşan yükseliş, maliyetlerdeki artış ve pamuk üretimini etkileyecek diğer gelişmelerde yaşanan olumsuzluklar sebebiyle tehdit altındadır. Pamuk üretimimizin sürdürülebilirliği için büyük önem arz eden bu konularda önlemlerin alınması sektör adına talebimizdir” diyerek pamuk sektörünün beklentilerini dile getirdi.

06 Eylül 2019 Aydin- Ekonomi

Muhabir Kazım Yörükce


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?