Aydın Büyükşehir’den 'dekont'lu yanıt

Aydın Büyükşehir Belediyesi, 30 yerleşim yerinin 30 yıllık su ihtiyacını karşılayacak olan İkizdere Barajı’nın maliyetini karşıladığını banka dekontlarıyla ispatladı.

Kazım Yörükce
Kazım Yörükce Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada İkizdere Barajı’nın devredilmesinin ardından yapılan 37 milyon liralık ödemenin banka dekontları paylaşıldı. İkizdere Barajı ve tesislerin tüm maliyetinin Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü’nce karşılandığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Son günlerde kamuoyunu yanıltıcı yayınlar nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunlu olmuştur. Efeler, İncirliova ve Koçarlı ilçe merkezleri dahil toplam 30 mahallenin 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan İkizdere Barajı ve tesislerinin tüm maliyeti Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğünce karşılanmaktadır. DSİ ile yapılan protokol gereği tüm yapım maliyetleri, tesislerin yapıldığı zamanki maliyetler üzerinden değil, tesislerden şehre su verildiği zamanki birim fiyatlara göre güncellenmiş yapım maliyetleri üzerinden, 30 eşit taksite göre Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından DSİ’ye ödemelere başlanmıştır.”

350 MİLYON LİRA ÖDENECEK

İkizdere Barajı için şu ana kadar 37 milyon liralık ödeme yapıldığı dile getirilen açıklamada, “İkizdere Barajı ve tesislerinden bitirilmiş olanlardan ASKİ Genel Müdürlüğü’ne devri yapılan yerler için şu ana kadar DSİ’ye 37 milyon 8 bin 262 lira bedel ödenmiştir. Protokole göre de daha 231 milyon 367 bin 416 lira ödeme yapılacaktır. Proje kapsamında yeni yapımı bitirilen diğer tesislerin de ASKİ Genel Müdürlüğü’ne devrinden sonra yaklaşık 85 milyon lira daha tahakkuk yapılacak olup toplam DSİ’ye ödenecek bedel 350 milyon lira civarında olacaktır. DSİ’ye yapılan bu ödemelerden anlaşılacağı üzere İkizdere Barajı ve tesislerinin tüm yapım maliyeti Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından karşılanmakta ve ödenmektedir” denildi.

TÜM MALİYETLERİ BÜYÜKŞEHİR KARŞILIYOR

Yapım maliyetlerinin de DSİ veya başka bir kurum tarafından karşılanmasının söz konusu olmadığının altı çizilen açıklamada, “Yapılan ödemelerin dekontlarından da anlaşılacağı üzere yapım maliyeti karşılığı DSİ’ye ödeme yapıldığı açıkça bellidir. İkizdere Barajı ve tesisleri projesinde tüm maliyetlerin Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından karşılandığı ve ödendiği bu kadar açık ve net iken, maliyetlerin başka kurumlar tarafından karşılandığını söylemek kamuoyunu yanılmaktan başka bir şey değildir” ifadelerine yer verildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?