ADÜ’de tarımsal üretimde alternatif metotlar konuşuldu

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde (ADÜ) “Tarımsal Üretimde Alternatif Üretim Metotları ve Alternatif Ürünler” konulu toplantı gerçekleştirildi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

AİSYEM Konferans Salonu’nda Tarımsal ve Hayvancılık Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen toplantıya, Aydın eski Milletvekili Ahmet Ertürk, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Aydın, Rektör Danışmanı Hüseyin Turgut, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Gençsoylu, fakülte öğretim üyeleri, Ziraat Odası temsilcileri, dernek üyeleri ve firma yetkilileri katıldı.

PROJELER HAYATA GEÇİRİLECEK

Tarımsal üretimde alternatif ürünler konusunda Japonya ve Sırbistan firmalarıyla fikir alışverişinde bulunduklarını belirten Tarımsal ve Hayvancılık Yardımlaşma Derneği Başkanı Alaaddin Biçer, Aydın’da tarım ve hayvancılık üzerine bilimsel projeler üreterek, hazırladıkları projeleri üreticilerle hayata geçirdiklerini ifade etti. Üretici firmaların interaktif katkılarıyla toplantının amacına ulaşmasını dileyen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Aydın, görüş birliğine varılan noktaların üretime yansıyarak Aydın ili için faydalı olmasını temenni etti. Aydın, sunumunda kimyasal gübrenin olumsuz etkilerine de değinerek, organik tarımın önemine vurgu yaptı.

KİMYASALLARLA TOPRAK KİRLENİYOR

Dünyanın küresel ısınma sorunuyla karşı karşıya olmasının tarımsal üretimi etkileyen en büyük tehdit olduğunu söyleyen Stanes Company Teknik Danışmanı Ziraat Mühendisi Erdal Güncü, “Su kaynakları hızla tükeniyor. Türkiye 2050 yılında su fakiri ülkeler arasında yer alacak” diyerek sorunun önemine dikkat çekti. Kimyasallarla toprakların kirletildiğine dikkat çeken Erdal Güncü, organik ilaçlar ve organik gübreler üzerine basit üretim teknikleriyle verimi arttırmaya yönelik çalışmalar yürütülmesi gerektiğini söyledi. Güncü, “Bitki hastalıklarının tedavisinde nano ilaçların kullanılması yeni konsepttir. Havadaki azottan bile faydalanma yolları var” dedi.

AYDIN’DA PROBİYOTİKLİ YEM ÜRETİLECEK

Japon ve Sırp firmaların yetkilileriyle projeler yürüttüklerini ifade eden Konserve ve Mikrobiyel Company Kimya Mühendisi Uğur Vergili, mikrobiyel gübrelerin kullanılmasının maliyetin düşürülmesi açısından elzem olduğunu vurguladı. Aydın’da probiyotikli yem üreterek satmak için çalıştıklarını söyleyen Uğur Vergili, ülkemizin tarımsal ürünler olarak çok zengin olduğunu sözlerine ekledi. Vergili, “Örnek verecek olursak meyan kökü bitkisi çok değerli bir bitki, ülkemizde yetişen nadide ürünlerden birisi fakat yurt dışındaki üreticiler kıymetini daha çok biliyor ve ülkelerine götürüyorlar” diye konuştu.

07 Ağustos 2019 Aydin/ Efeler (Merkez)- Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?