Gıda enflasyonu jeotermal seralarla düşecek

Jeotermal İhtisas Sera Bölgelerinin, gıda enflasyonuyla mücadeleye önemli katkı sunması bekleniyor. Denizli ve Aydından Ziraat Odası Başkanları, seraların ısıtılmasında fosil yakıt yerine jeotermal kaynak kullanılmasının maliyeti yüzde 50’ye yakın oranda düşüreceğini belirtiyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye’nin başlıca tarım merkezlerinden biri olan Aydın’ın ilçelerinden Efeler’in Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, ısıtmanın şu anda toplam maliyetler içinde yüzde 40’a kadar yükseldiğini belirterek, jeotermalin kullanılması durumunda bu oranın yüzde 10’un da altına düşeceğini kaydetti. Kendirlioğlu, jeotermal seralar sayesinde hem ucuz, hem daha lezzetli ürün elde etmenin mümkün olacağını vurguladı. Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici de yaptığı değerlendirmede, gıda ürünlerinin fiyatlarında yaşanan artışların arkasında girdi fiyatlarındaki artış olduğunu vurgulayarak, sera ısıtmasında jeotermal kullanılmasının gıda enflasyonuyla mücadeleye önemli destek sağlayacağını belirtti. Hamdi Gemici, seralar ve örtü altında ısıtma için genellikle doğal gaz ve katı yakıtların kullanıldığını belirterek, jeotermalin devreye girmesinin maliyeti en az yüzde 30-40 düşüreceğini ifade etti. Jeotermal kaynaklı sera proje danışmanı, jeoloji mühendisi Fatih Üçgün ise jeotermal ile seraların ısınma maliyetinin, yetiştirilen ürün çeşidine bağlı olarak yüzde 60'a kadar düşebileceği bilgisini verdi. Jeotermal seracılığın Aydın’da yaygınlaştırılması gerektiğini belirten Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, il genelinde tarımın gelişmesi için jeotermal seraların kurulması gerektiğini belirterek Aydın Valiliği önderliğinde Efeler Ziraat Odası, Ticaret Borsası ve Ticaret Odası işbirliğiyle Organize Sera Bölgesi oluşturmak için çalışmaların sürdüğünü vurguladı. Kendirlioğlu, “Bu alan takriben 700 dönüm. Hem çiftçimize örnek oluşturmayı, hem de maliyetleri en aza düşürmeyi hedefliyoruz. Çiftçilerimiz en az maliyetle yüksek verim elde edecek. Son günlerde ülkemizde sebze ve meyve fiyatları çok yüksek seyrediyor. Aydın’da jeotermal ile ısınan sera sayısını arttırırsak hem çiftçilerimizin en büyük gideri ısıtma maliyetini düşürür, hem de ürün fiyatlarının düşmesine katkıda bulunuruz” diye konuştu. Kendirlioğlu, jeotermal seraların yılın 12 ayı üretim imkanı sağlayacağını, böylece çiftçinin gelirinin artacağını da belirtti. Jeotermal kaynaklı seraların bir başka özelliği, yüksek istihdam sağlamaları. Ege'de kurulan 3 Jeotermal Sera İhtisas Bölgesi'nde 3 bin kişinin istihdam edilmesi bekleniyor. Uzmanlar, jeotermal ısıtmalı seracılık için uygun kentleri şöyle sayıyorlar: Ege Bölgesinde Afyonkarahisar, Manisa, Denizli, Aydın, Uşak, İzmir, Doğu Anadolu bölgesinde Ağrı ve Van, İç Anadolu Bölgesinde Nevşehir, Aksaray, Kırşehir, Eskişehir, Yozgat, Marmara Bölgesinde Balıkesir ve Çanakkale.

11 Nisan 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi


Anket Sitemizi nasıl buldunuz?