Kuşadası için devrim niteliğinde kararlar

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, çarşı esnafı ile Kuşadası’nın tarihi mekanlarından olan Kervansaray’da bir araya geldi. Buluşmada devrim niteliğinde kararlar alındı.

Haber albümü için resme tıklayın

Kuşadası Belediyesi tarafından düzenlenen çarşı esnafı toplantısına Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, Kuşadası Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Çalım, meclis üyeleri, belediye ve zabıta yetkilileri, Barbaros Hayrettin Paşa Bulvarı, Kaleiçi, Balıkhane Meydanı, Sağlık caddesi ile Kahramanlar caddesinde bulunan iş yerlerinin esnaf temsilcileri ile çarşı esnafı katıldı.

"SIFIR İŞGALİYE UYGULAMASINA KARAR VERİLMİŞTİR"

Toplantının açılışında konuşan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, çarşılardaki sorunların yıllardır çözülmediği için kangren haline geldiğini kaydederek, “Bu sorunları mutlaka çözeceğiz. Göreve gelir gelmez çalışmalara başladık. Turizm sezonunun başlaması sebebi ile kapsamlı bir çalışma yapamıyoruz. Ancak tadilat, bakım ve onarımları süratle yapıyoruz. Kuşadası için bugüne kadar geç kalınmış bir kararı görüşmek için sizlerle ve meslek örgütü temsilcileri ile görüşlerinizi almak için toplandık. Çözümü birlikte bulacağız ve uygulayacağız. Bugün burada sıfır işgaliye olacak mı, olmayacak mı tartışması içinde değiliz. Bu konuda kararımızı verdik. Kuşadası’nda artık sıfır işgaliye uygulanmasına karar verilmiştir" dedi.

"KARARIN DOĞRULUĞU ORTAYA ÇIKMIŞTIR"

Doğru bir karar verdiklerini söyleyen Başkan Günel “Kararın doğruluğu ortaya çıkmıştır, tabi ki uygulamalarımız içinde düzenlemelerimiz olacak. Vitrinli iş yapan yani kuyum, gümüş, saat, hediyelik eşya gibi ürün satan esnafımızın sürgülü vitrin düzeni olacak. Vitrinde malını satan arkadaşımız bu sistemi kurmuş veya kurmak istiyorsa yapabilir ancak kurulacak vitrin kendi dükkan cephesini 30 santimetre geçmeyecek. Fakat bu sene esnaf arkadaşlarımızın tamamını mağdur etmeyelim diye henüz vitrin yapmamış olup dükkanın cephesinin tamamı açık olanlara bu yıl için müsaade edeceğiz. Ama bu müsaademizde de kamu alanına taşmadan bir çözüm bulunması gerekiyor. Bu konuda da kendi cephesine ahşap ya da benzeri şık bir malzeme ile bir askılık düzeni kurabilir. Ama kesinlikle cansız manken ya da tentelere asılmış ürünlere izin vermeyeceğiz. Kafe ve restoranlarda da sınırlı işgaliye uygulayacağız” diyerek kötü görüntülerin önüne geçmeyi amaçladıklarını aktardı.

"KUŞADASI’NI HEP BİRLİKTE AYAĞA KALDIRACAĞIZ"

Öncelikli ve acil hedeflerinin Kuşadası’nı turizm sezonuna hazırlamak olduğunu ve bunun için çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Günel, “Göreve başlar başlamaz çarşılardaki durumu bizzat tespit etmek için kendim dolaştım. Tüm olumsuzlukları not aldım. Gerekli talimatları da verdim. Daha iyi bir Kuşadası için şehrimizin tüm dinamiklerinin elini taşın altına koyması gerekiyor. Kuşadası’nı hep birlikte ayağa kaldıracağız. Esnaf bizim en önemli unsurumuz. Yapacağımız tüm düzenlemeler esnafımızın daha sağlıklı ticaret yapması için olacak. Kuşadası’nı hem kruvaziyer, hem de konaklama turizmi için gelen turistlerimiz için daha da güvenilir bir hale getirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

"KURALLARI BİRLİKTE KOYUP BİRLİKTE UYGULAYACAĞIZ"

Günel, Kuşadası’nın kötü gidişinin en başta esnafları etkilediğini, sorunlar çözülmediği için esnafın kan kaybettiğini dile getirdi. Günel, şunları söyledi: "Esnaf kepenk kapatma noktasına geliyor, yıllardır alışkanlık haline gelen bu kötü gidişi hep birlikte önleyeceğiz. Hedefimiz hem gelen turisti, hem de ona mal satan esnafımızı memnun etmek. Bu nedenle esnafımızla periyodik olarak toplantılar yapıyoruz, önümüzdeki günlerde de Kadınlar Denizi esnafımızla benzer bir toplantı yapacağız. Her cadde ve sokak esnafıyla ayrı ayrı görüşeceğiz. Yapacağımız kalıcı düzenlemelerde onların da görüşlerini alacak, ortak akıl ile uygulamaya geçeceğiz. İşgaliye dahil tüm konularda esnafımızın bakış açısı da bizim için önemli. Kimsenin vitriniyle uğraşmak gibi bir niyetimiz yok. Ancak kurallarımız olacak. Çünkü kuralsızlıktan en fazla zararı esnafımız görüyor. Bu kuralları birlikte koyacağız, birlikte uygulayacağız. Hep birlikte hareket edersek, yıllardır sorun olarak görülen olumsuzlukların kolaylıkla giderildiğini göreceğiz.”

"SEYYAR SATICILAR ESNAFA RAKİP OLMAYACAK"

Gelişigüzel dondurma tezgahlarına izin vermeyeceklerini de vurgulayan Günel, “Sanırım Kuşadası geneline 4-5 tane dondurma satış büfesi koyacağız. Talep çok, izin verirsek her 2 metrede bir dondurma ve mısır satıcısı olur. Seyyar satıcılarımız bizim izin verdiğimiz alanlarda hizmet verecek. Belirlediğimiz noktalarda hizmet verecekler. Gezici seyyarlara müsaade etmeyeceğiz. Tüm seyyar satıcılar temiz tezgahlarında hijyen koşullarına uyacak şekilde satış yapacaklar. Seyyar arkadaşımı esnafa rakip hale getirmem. Herkes kendi ekmeğini yiyecek. Hiçbir esnafımız da kendi ruhsatı dışında satış yapmayacak, iştigal konusu ne ise sadece o işi yapacak. Bakkal ise, bakkallık yapacak, bakkalın yanında kokereç gibi başka iş kollarında hizmet veremeyecek. Dükkanın önünde bir de seyyar tezgah açmayacak. Giydirilmiş ve içleri birer iş yeri gibi donatılmış araçların Kuşadası sınırları dahilinde satış yapmasına asla izin verilmeyecek” ifadelerini kullandı.

Günel, kararların tebliğinden sonra uygulamaya geçeceklerini belirterek, duyarlılıklarından dolayı esnafa teşekkürlerini iletti.

14 Mayıs 2019 - Gündem

Muhabir Enver Önder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?