Aydınlı üreticiye bitki koruma eğitimi

Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü personeli tarafından Çine’deki Kabataş, Gökyaka ve Kavşit mahallelerinde üreticilere Bitki Koruma Ürünleri Uygulayıcı Eğitimi verildi.

Mehmet Kavas
Mehmet Kavas Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Üreticilere verilen eğitim kapsamında, pestisit kaynaklı toprak ve su kirliliği, izlenebilirlik, sürdürülebilirlik, ruhsatlı ilaç kullanımının önemi, bitki koruma ürünleri uygulama esasları ve hasat öncesi pestisit denetimi programı hakkında bilgiler verildi. Bitki koruma ürünü satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar ve pestisitleri uygulama esnasında dikkat edilecek konulara ilişkin uyarılarda bulundu.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER AKTARILDI

Uygulama aletlerinin kalibrasyonu ve uygulama sonrası temizliği, boş ambalajların imhası, pestisit kaynaklı zehirlenmeler durumunda yapılması gerekenler, arılara zararlı olduğu gerekçesiyle kullanımı kısıtlanan neonikotinoid grubu ürünler ve ilaçlama yapılmadan önce arı üreticilerinin uyarılması konuları anlatıldı. Eğitimlerde, Çine İlçe Müdürlüğü personelleri tarafından toprak analizinin önemi ve bordo bulamacı uygulamaları hakkında bilgilendirme yapıldı. Doğru bitki besleme uygulamaları ile dengeli gübrelemenin verime ve milli ekonomiye katkısı anlatıldı. Üreticilere toprak numunesi alımı uygulamalı olarak gösterildi ve numune alınırken dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgiler sunuldu.

15 Mart 2019 - Gündem

Muhabir Mehmet Kavas


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?