Ege Bölgesinin turizm merkezlerinden biri olan Didim’de kayıt dışı ev kiralamalarla ilgili sorun her yıl devam ediyor. Devletin son çıkardığı yasayla kayıt dışı evlerle ilgili çalışmalar başlatılırken, özellikle yaz sezonunda kayıt dışı evlerin kiralanması ev sahipleri daha fazla kazanç elde ediyor. Günü birlik tabir edilen kiralamalarla ilgili konut sahibinin resmi evraklarını ve izinlerini alması durumunda yasal olarak çalışma yapabilirken, bir çok konut ise izinsiz şekilde kiralamalarını sezon boyunca sürdürüyor. İlçede her yaz döneminde sorun olan ve özellikle turizmcilerin tepkisini çeken kayıt dışı kiralamalarla ilgili Didim Turizm Derneği Başkanı Melih Koyuncu uyarıda bulundu. Koyuncu kayıt dışı ev kiralamanın bedelinin 94 bin 622 TL olduğunu dile getirerek “Sezonun başlamasıyla birlikte ilçemizde usulsüz bir şekilde evlerini günlük kiraya veriyorlar. Evlerini günlük kiraya vermek isteyenler hem Didim’de hem de evinizde kimin kaldığını bilmek için Altınkum Şehit Fethi Sekin Polis Karakolu’na başvuru yaparak, evinizde kalan kişileri kayıt altına alın. Kayıt dışı olan yerlerde ise 112 acil çağrı merkezinden ihbar geçildiği takdirde gerekli incelemeler yapılarak, idari para cezası kesilecektir. Bu süreçte hiçbirimizin amacı ceza kesmek değil asayişi sağlanmasıdır. Güvenli bir şekilde turizmi sürdürebilmektir.” ifadelerine yer verdi.

Sosyal medya hesapları üzerinden de kiralık ev paylaşanlara uyarılarda bulunan Koyuncu, “Sosyal medya üzerinden evini kiraya verenlerde gerekli kurumlar tarafından bilgiler takip edilerek kayıt olmayan yerlere de para cezası uygulanacak.” dedi.
 

Didimin Yaz Donemi Sorunu Gunu Birlik Kiralik Evler 479790 F2104A27B45Ad9563F1404C3828Acb39

Didim'de karar alındı! O tarihlerde etkinlik düzenlenecek... Didim'de karar alındı! O tarihlerde etkinlik düzenlenecek...

Didimin Yaz Donemi Sorunu Gunu Birlik Kiralik Evler 479790 E15Bdb02924116B654E7A72949E629Cf

Muhabir: HÜSEYİN ÇALIŞKAN